Benim canım babam akciğer kanseri (4. evre beyine ve kemiklere metastaz)

Benim canım babam akciğer kanseri (4. evre beyine ve kemiklere metastaz)

Evet, kaç kez bu sayfada yazılanları okudum kaç bitirme tezi indirip ezberledim kaç latince kelime kattım lügatıma bilmiyorum. Telefonumda ve bilgisayarımda dosyalar, takvimlerimde tedavi notları ve her geçen gün yenisi ile karşılaştığım belirtilerin tarih akışı…

Benim canım babam akciğer kanseri… Başa gelmeden bilinmiyor, duyulanlara üzüntü elbette derinden hissediliyor ancak yaşanmayınca bilinmiyor. Bu yüzden kimse bilmesin kimseye öğretmesin Rabbim bu çaresizliği. Benzer hikayemizin farkı başlangıç şeklimizdi babamın başında cilt üstünde beliren iltihaplı 3 sivilcemsi oluşum ardından bu boğaz düğümleyici süreç. İhmallerden bahsedicem kimse yaşamasın diye bana pişmanlık oldu başkalarına tecrübe olsun diye. Babamı cildiyeye götürmeediğim halde ısrarla cildiyeye sevk edildi ve başındaki iri ve ağrılı sivilcelere zona teşhisi konuldu!

Canım babamın baş ağrısı derinleştikçe biz hastane yollarını aşındırdık doktorlar ilaçları değiştirdiler. Hareketleri yavaşlamaya, uyku hali artmaya, bilinci bulanmaya başlayınca nörolojiye gidip mr için yalvardım ve süreç tam olarak böyle başladı. Aynı gün birden ortaya çıkan ses kısıklığı için de gitmiş ve bt de çektirmiştik. Normal koşullarda bir hafta önceden alınamayan mr sonuçlarının bize iki gün içinde doktora gösterilmesi söylendiğinde ayaklarım uyuşmaya başlamıştı – tabi bilmiyordum bütün vücudumun zamanla buz keseceğini – ve cumartesi çekilen mr pazartesi günü nöroloji doktorumuza gösterildi derhal beyin cerrahına yönlendirildik ve doktor ben diyeyim 50 sen de 100 bir sürü lezyon var babanızın beyninde dedi – işte o an kollarımdan aşağı süzülmeye başlamıştı uyuşma -. Bt leri inceleyip akciğer cerrahisine yönlendirdi ve orda da İzmir Göğüs Hastalıkları Hastanesine derhal gitmemiz söylendi. Hiç unutmam tam 14 dk içerisinde işte bütün vücudum uyuşuktu ve ben hala da biliyor sayılmazdım neler olduğunu.

8 Eylül… Önkoloji… Ne ile ilgili olduğuna dair bilgimin olmadığı nadide bir daldı herhalde tıpta, söz konusu hastane de önünden geçtiğim bir mekan… Velhasıl kelam babama akciğer kanseri / KHDAK / teşhisi konuldu 4. evre  beyne ve kemiklere metastaz yapmıştı. Beyincikte olan tümör iltihap yapmıştı, elini tuttuğum babam değil savunmasız bir bebekti artık. Ne beni ne kardeşlerimi kimseyi hatırlamıyordu herşey birbirine girmişti. Yaşadıklarım gerçek mi diye düşünmeye bile vakit bulamadım önce 10 gün yoğun kortizon tedavisi, ardından beyne RT ve 8 Ekimde ilk kür KT. Rt den sonra baş ağrısı hafifledi derken yeniden başlıyor şu günlerde, sırt ve kemik ağrıları dayanılmaz olmasa da sürmekte ve babamher öksürük ile birlikte kan tükürmekte… 29 Sene ben evlat oldum ona şimdi sıra onda ve tüm savunmasızlığı ile gözlerimin önünde eriyor. KT esnasında çok acı çekiyor damarlarında dolaşan ilacın her hücresini yaktığını hissettiğini söylüyor dolayısıyla 30 Ekimdeki kürü istemiyor. Öte yandan hastalığını da bilmiyor tüm bunları sadece biz Onu götürüp yaptırdığımız için çekiyor.

Ve ben babamın – annem yoktu benim -, ev arkadaşımın, yoldaşımın, şimdi de evladımın tüm bu hallerini içim acıya acıya elim kolum bağlı çaresizlikle seyretmek zorunda kalıyorum. Rabbim hepimizin sonunu hayretsin nerde varsa herkese acil şifalar nasip etsin…

 

Naz İrem

Admin: Allah yardımcınız olsun. Acil şifalar

Bir önceki yazımız olan Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Akciğer Kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

48 yorum

  1. Kanser hastalıklarında doktor seçerken doktorunuz onkolog_fitoterapist olmasına dikkat ediniz.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |