Beyin kanaması belirtileri nedir?

Beyin kanaması belirtileri nedir?

En önemli organımız olan beynimiz de pek çok rahatsızlıklara açıktır. Bunların en başında gelen beyin kanaması, kafatasımızın içinde damar yapısındaki bir bozukluk veya tahribat sonucu beynin üzerinde ya da içinde kan birikmesi ile ortaya çıkmaktadır. Beyin kanaması, baş ve kafatası içerisindeki damarlardan kan sızması olarak kısaca tanımlanabilir, ancak bu kanamanın geri dönülemez etkileri olduğundan, durum oldukça ciddidir.

Beyin Kanaması Nedenleri

Bu kanamalara sebep olan durumların en başında, baş bölgesine alınan darbe; travmalar gelmektedir. Tüm dolaşım sistemini etkileyen hipertansiyon da, beyin kanamasına sebebiyet veren önemli hastalıklardan birisidir. Beyinde oluşan tümörlerin kanaması, kan hastalıklarının damarlarda tahribata sebep olması, damar hastalıkları ve anevrizma adı verilen; damarların zayıflayan kısımlarında balonlaşma, beyin kanamalarına sebebiyet verebilir.

Beyin Kanaması Belirtileri

Beyin Kanaması Belirtileri

Beyin kanaması belirtileri, kanamanın yaşandığı alana göre farklılık gösterebilir. Ayrıca kanama miktarına da bağlı belirtiler ortaya çıkabilir. Oldukça düşük miktarda kanamalarda, hastanın durumu fark etmemesi bile söz konusu olabilir. Genel olarak, ani bulantı ve ardından kusma tepkisi görülür. Kanamanın yaşandığı bölgeye yakın yerde, şiddetli ağrı ve ağrı atakları olur. Kısmi felç durumuna kadar giden hissizlik ve uzuv kontrolsüzlüğü görülebilir. Aşırı kanama durumları veya kanamanın yerine bağlı olarak, bilinç kaybı, yüz sinirlerinin olağandan farklı olarak tepkimeler vermesi, soluk durması ve yutkunamama görülebilir. Ciddi fiziksel kontrolsüzlüklerin yanında, konuşma zorluğu ve dil kontrolünün kaybı, gördüklerini okuyamama gibi durumlar ile karşılaşmak mümkündür. Ani olarak bu ve benzeri şikayetleri olan hastalar ile karşılaşıldığında, ilk yardım hayat kurtarıcı olmaktadır.

Beyin Kanaması tedavisi

Beyin Kanaması Tedavisi

Genel olarak iç ve dış beyin kanaması olarak kabaca sınıflandırılan hastalığın, her türü ölümcül derecede tehlikelidir. Yine kapalı bir alan olan ve pansumanı mümkün olmayan beyin kanamasının, fark edilerek, acil tıbbi müdahale ile kontrol altına alınması gerekir.

Beyin Kanaması tedavisi

Beyin kanaması vakalarında, hastanın koma hinde olup olmadığı büyük önem taşımaktadır. Buna bağlı olarak da, tedavi şekli değişiklik gösterecektir. İlk yapılması gereken müdahale, tansiyonun düşürülmesi olmalıdır. Koma durumu gelişmemiş beyin kanamalarında, cerrahi müdahale yaparak riski kontrol altına almak ve hasta kalıcı bir hasar görmen tedavisi mümkündür. Beyin kanaması, yaşlı biri tarafından yaşanıyorsa, risk oranı her zaman daha fazla olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Karaciğer yağlanması belirtileri nedir? başlıklı makalemizde karaciğer yağlanması belirtileri, karaciğer yağlanması tedavisi ve trigliserid hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |