Beyin Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Beyin Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Beyin Kanseri

Beyin kanserinde çoğunlukla beynin herhangi bir yerinde başlayan ve beyne metastaz olarak baskı yapan, beyin içerisinde oluşan tümörlerdir. Beyin kanserine genellikle 9 yaş altı ve 50 yaş üstü insanlarda daha fazla rastlanmaktadır. Beyin kanserine yine beyaz ırkta bulunan ve cinsiyeti erkek olan insanlarda daha fazla görülmektedir. Beyin kanserinin belirtileri tanı koyma işlemini zaman zaman zorlaştıracak şekilde yok olmakla birlikte zaman zaman da ortaya çıkmaktadır. Beyin kanserinin tam teşhisi için kafanın görüntülemesi şarttır. Bu sebepledir ki beynin tomografisi ya da MRG’ si çekilmelidir. Beyin kanserine yakalanan bir insanda kanser büyüyerek beyin üzerine baskı yapar. Ve kişi bu sebeple sürekli baş ağrısından şikâyet eder. Tümörlerin yer edindiği bölgelere veya basınç yaptığı kısımlara yani beyin etrafına uygun beyin kanseri belirtiler verir. Fakat beyin içinde yaşanan tüm ilerlemelerde olduğu gibi ilk belirtiler beyin içi basıncın artmasıyla ortaya çıkar. Beyinde basınç hissetme ve sürekli baş ağrılarının yanı sıra beyin kanseri sürekli kusma, sara hastası gibi bayılma nöbetleri geçirme, beynin ve vücudun hastalığın ilerleyen zamanlarında felç geçirme gibi belirtileri de vardır. Ayrıca kişide yaşanan kişilik bozuklukları, kişileri tanıyamamaları da beyin kanserinin yine belirtilerindendir.

Beyin kanserinin iki çeşidi bulunmaktadır ve çeşidine göre yaşam süreleri de farklılık göstermektedir. Beyin kanserinin bilinen iki çeşidi iyi huylu beyin tümörleri ve kötü huylu beyin tümörleri olmak üzere adlandırılmaktadır.

İyi huylu beyin tümörleri; iyi huylu beyin tümörü beyin hücresinden kolaylıkla ayrılabilmekte ve çoğunluğuna yakını ayrılabilmektedir. İyi huylu beyin tümörleri beyin hücresinden kolaylıkla ayrılabileceğinden dolayı ameliyat edildikten sonra pozitif sonuçlar doğurmaktadır. Fakat her hastalıkta olduğu gibi tümör yani kanser her ne kadar iyi huylu olsa da tümör eğer beyin içinde yaşamsal önem taşıyan bir bölgede ise ve cerrahi müdahale yapılmakta ise doğurduğu sonuçlar kötü olabilmektedir. İyi huylu beyin kanseri yavaş artım hızına sahip olarak her ne kadar ölümcül etki taşımasalar bile bu beyin kanseri türü kişide kalıcı hasarlar bırakabilmekte veya fonksiyon bozuklularına neden olabilmektedir. Yani işi özetlemek gerekirse eğer iyi huylu beyin kanseri beyinciğe yakın bir bölgede yer alıyor ise ameliyat sırasında veya sonrasında kişinin felç kalma ya da ölme tehlikesi bulunmaktadır. Fakat kişi ameliyat olmak istemezse hayatının geri kalanını baş ağrıları ve denge bozuklukları ile yaşamak zorundadır.

Kötü huylu beyin tümörleri; çok hızlı sürede üreyen, balçık kıvamında ve cerrahi müdahale alınması oldukça zor olan beyin kanseri çeşididir. Kötü huylu beyin kanseri ameliyat edilseler bile belli bir zaman geçtikten sonra yeniden tekrarlayarak beyine baskı yapmaya devam etmektedir. Cerrahi müdahale sonrasın da kişi en fazla beş yıl yaşam şansı veren beyin tümörleri olduğu gibi beş altı ay da hastanın yaşamını yitirmesine neden olur ve % 99 oranla ölümle sonuçlanır.

 

Bir önceki yazımız olan Pap Smear Testi: Rahim ağzı kanserine önlem başlıklı makalemizde Pap Smear Testi, Rahim Ağzı Kanseri ve smear testi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |