Beyin Kanseri hastalarına ve yakınlarına

Beyin Kanseri hastalarına ve yakınlarına

Beyin Kanseri hastalarına ve yakınlarına belki bir faydam olur diye düşündüm ve kısa zamanda Annemin başından geçen bu amansız hastalık sürecini paylaşacağım.
Bundan dört ay öncesinde başlayan baş ağrısı, dönmesi ve beyin donuklaşması şikayeti ile Uşak devlet hastanesinde yapılan kontroller sonucunda 2.6 cm x 2.6 cm çapında olağan dışı belirtiye rastlandı ve İzmir Atatürk araştırma hastanesine sevki gerçekleşti.

Bu sırada Annemin genel durumu gayet iyiydi.
Tıbbi onkoloji servisinde ağrıların giderilmesi yönünde serum ve ilaçlar verildi.
(Eğer hastanızın ağrısı veya şikayeti yoksa hastanede yatmasını önermiyorum) Hastane şartları halsiz bırakıyor.
Hastanede yapılan beyin tomografisi , kan ve idrar değerleri incelendi.
Doktorların incelemesi sonucunda 4.DERECE KÖTÜ HUYLU TÜMÖR
KANSER (C00-C97) (D00-D48)
C71.9 BEYİN MALIGN NEOPLAZMI öntanısı konuldu.
( Kesin teşhis için patoloji raporu gerekiyor )
patoloji raporu ise beyinden alınan bir parça tahlil edildikten sonra veriliyor.
Biz fiziki müdahaleden uzak kalmasını istedik ve patoloji raporu talep etmedik.
Tecrübelerine dayanarak 6 ay 1 sene en fazla yaşar dediler ameliyat ile 1-2 sene yaşar dediler.
( TABİKİ DE KİMİN NE KADAR YAŞAYACAĞINI ALLAH BİLİR)
bunuda söylediler.

Doktorlarımız hastalığın tedavisi yönünde kesinlikle Ameliyat , Radyoterapi ve ek olarak kemoterapi önerisinde bulundular.
Ameliyat sonuçları ise en az %10 güç kaybı (Kısmi felç) tam güç kaybı veya masadan kalkamamak gibi olumsuz sonuçlarıda vardı.
biz annemin yaşı itibari ile ( 75) fiziki müdahaleden uzak kalmasını uygun gördük ve radyoterapi ve buna ek olarak kemoterapi tedavi uygulanmasını istedik ve uygun görüldü.
Radyoloji bölümünde yapılan tetkikler sonucunda 6hafta (30) gün radyoterapi ve buna ek olarak Günlük 140mg TEMODAL isimli ilaç verildi ve tedavi süreci başladı. İlk 3 hafta gayet iyi geçti herşey normal kan değerleri normal seviyelerde seyretti.
( HER PAZARTESİ KAN DEĞERLERİNİN GÖZLEMLENMESİ İÇİN KAN VERMESİ GEREKİYOR BU ÇOK ÖNEMLİ)

her pztesi mutlaka kan değerlerinizin ölçümü için kan örneği mutlaka verin.
Bu aşamalarda en dikkat edilmesi gereken ve erken müdahale konusunda hayati önem taşıyabilecek nitelikte bir görev bu.
4 hafta başlangıcında annemde halsizlik bulantı ve sağ tarafında çok kısmi denilecek kadar güç kaybı oluşmaya başladı.
5 haftamızda bu şekilde bitti.
6 haftamızda halsizlik ve güç kaybından dolayı radyoterapiye gün gün ara verdik ve 30 günlük radyoterapinin 28. günüde bitti.
(BU SÜREÇTE HASTANIN KESİNLİKLE YANLIZ KALMAMASI GEREKİYOR )
Bizde olmadı ama SARA NÖBET geçirme ihtimali var.

Işın tedavisi bitmesi için 2 gününüz kaldı ve annem yemekden yavaş yavaş kesildi , sadece su içiyor , taze sıkılmış portakal suyu ve meyva suları ile beslemeye çalıştık.Kemoterapi ilaçlarını vermeyi durdurduk. Tatlı yemiyor ve artık meyva suyuda içemez hale geldi ve sadece bir yudum su içer oldu. Hemen bir ambulans çağırdık ve eve gelen sağlık ekipleri tansiyon ve şeker ölçümü yaptı değerleri normal olduğu söylendi ve hastanın yemeden 1 hafta yaşayabileceğini ve endişemizin yersiz olduğu söylendi. 1 gün daha bekledik hala yemek yemiyor halsizliği iyiden iyiye artmaya başladı ve 2. gün hemen ambulans ile hastaneye kaldırdık, bu sırada bilinci yerinde ve konuşabilir durumda idi.
Hastanede yapılan ilk kan tahlillerine göre kan değerlerinin çok düşük olduğu saptandı ve enfeksiyon riski için karantinaya alındı. Ziyaret yasak.
Kan , mama ve trombosit değerlerinin yükseltilmesi için ışınlanmış kan serum olarak verildi.
Artık bu sıralarda annnem konuşamaz hale geldi ve suda içemez hale geldi.
Kan değerlerinde yükselme oldu fakat bu verilen kanın etkisiyle olduğundan 2 gün sonra yeniden düştü. Hücreler kendini yenilemiyor ve kan üreten hücreler iflas etmişti. Mücadelemiz devam ederken bir enfeksiyon oluştu önce sırt bölgesinde sonra boyun bölgesinde ve kolunda deri altı enfeksiyonu belirdi şırınga yöntemi ile çıkarılması denendi ve malesef başarısız olunca tedavisine yönelik antibiyotik serum ile verilmeye başladı.

Ağrıları acı veriyordu bunlara katlanmak zor olsada dayanmak zorundaydık.
Boynunda ve sırt bölgesindeki enfeksiyon geriledi. Tam artık buda geçerse atlatacağız derken akciğerleri üzerinde beliren bir enfeksiyon göğsünü kaplamaya başladı ve nefes darlığı çekmeye başladı.ve hemen burundan oksijen takviyesi yapılmaya başladı, bu aralarda bilinci kapalı ve bazı bilinçaltı kelimeleri sayıklamaktaydı. ve son iki günümüz artık annem bana tepki vermiyor beni duymuyor bakıyor ama görmüyordu.Ağrı ve acı hissetmiyor öylece bakıyordu.sadece nefes almaya çalışıyordu. Onun iyi olmasını için çaba harcarken elimden kayıp gidiyordu.Bu zamanları çok önemli ailenizin desteği mutlaka önemli. Hem hasta için hemde bekleyeni için anlatılması çok zor bir psikoloji oluşuyor.

1 gün sonra sabah son nefeslerini verirken yapılan müdahaleler sonucunda yeniden nefes alması sağlanamadı ve hayatımın en büyük acılarından birisiyle başbaşaydık. Kaybettik
ALLAH KABRİNİ CENNET ETSİN.ÇOK ACI ÇEKMEDİ. TEK TESELLİMİZ BU OLDU.
Aslında biz herşeye rağmen dimdik ayaktaydık. Herşeye hazırlıklı olmamız söylendi ama bu kadarına değil.
Bu bir süreç yaşanması gereken bir süreç. Er yada geç. Bu amansız hastalığın sonucu gördümki böyleymiş.İnternetteki paylaşımlardan okudum ama ben farklı olacağını düşündüm. Kendimi kandırmışım.
Bu bir yaşanmışlık belki bizim yapacağımız bir şey kalmadı ama sizin hala yapacak çok şeyiniz olabilir.Onları son günlerinde yanlız bırakmayın.
Allah kimseye böyle hastalık böyle acılar yaşatmasın.
NE BİR NEFES EKSİK NE BİR NEFES FAZLA

Mustafa A.

Bir önceki yazımız olan Pap Smear Testi: Rahim ağzı kanserine önlem başlıklı makalemizde Pap Smear Testi, Rahim Ağzı Kanseri ve smear testi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

27 yorum

 1. Geçmiş olsun. Acil şifalar.Hastaniz nasıl? Benim kardeşime de aynı tani konuldu.Zor bir süreç geçiriyoruz.Bilgilendirirseniz memnun olurum.Sema Polat

 2. öyle acımasız öyle saldırgan bir hastalık ki en zayıf anınzı bekliyor babam 10 yıl önce h.lenfoma tanısı koyuldu bagırsak ameliyatı kemoterapiler derken kök hüçre nakline kadar başarılı bir şekilde devam ettik iyileşti dedik hiç bir şeyi yok artık normal sağlıklı birey gibi çalışmaya başladı aradan yine bir 10 sene sonra şiddetli baş ağrıları ile noroloji hemimine gittik Mr sonuçlarında kötü huylu beyin timörü oluşabileceginden bizi eskişehir osmangazi eğitim araştırma has.sevketti (zaten biz ilk tedavimizi burada olmuştuk) 1.5 2. ay gibi sürede hastalık tanısı koyuldu çeşitli kemoterapiler derken 2 sene geçti nakil planı yapılıyor du hastamız hazır hale gelmediği için süreç sürekli erteleniyordu aradan geçen zaman 2.5 sene 3 ay önce kök hüçre destekli yüksek doz temoterapin uygulandı (bu süreç bizim için çok zor geçti belki babamı 2 ay kit odasında hiç göremedim ) başarılı bir şekilde nakil gerçekleşti babamı eve göndedi ler aradan 100_110 gün geçti yine babamın başının sol tarafında sol kol sol ayagında ağrıları arttı 2 gün önce yine 1 sene öncesi gibi nöbet geçirdi tam başarılı nakil süreci geçirdik diye sevinirken perşembe günü nakil sonrası pet filmi çektirmeye gidicem inşallah olumlu mutlu güzel sağlıklı haberler alırız. Hasta yakınlarımıza bol bol zaman ayırın benim canım çok yanıyor böyle babanızı gözünüzün önünde böyle yorgun ,bitkin hasta görmek içim yanıyor kalbim sızlıyor çok garip bir acı allah düşmanımın bile başına vermesin anne babanınızn kıymetini bilin rabbim Şafi ismi yüzü hürmetine hastalarımıza şifa versin.

 3. Esim evre 4 2017 mart ayı ameliyat oldu %95 temizlendi allaha şükür suan iyi gibi gectigimiz ramazan bayraminda dilde kekeleme nöbet gecirdi keppa 1000mg günlük aliyor bu aralat nöbet siklasiyor yogun olmasada dil tekliyor yaş 51 bu arada allah butun hastalara şifa versin rahmetli olanlara rahmet yakinlarina sabir diliyorum

 4. Merhabalar,öncelikle başın sağ olsun mustafa hemşerim,bende uşak tan yazıyorum.20mayıs 2018 anneme 4evre beyin tümörü teşhis konuldu,eskişehir yunus emre devlet hastanede 10 gün radyotetapi aldıktan sonra tümör yok oldu,fakat aynı sizin şekilde annem 3 aydır yatalak,bu sürecte bütün analizler yapıldı vücut organlarında kanser bulunmadı yanı sadece beyincikte oluşup metastaz yapmış.şimdi mustafa aynı durumu yaşıyoruz ve inan anneye çok bağlı olup aşırı zor günler geciriyorum,hep böyle kurtarma ümidi var iken onkoloji Dr 17 ağustos 2018 de son raporlar iyi çıktıktan sonra,beyin hasar gördü deyip ayağa kalkması zor deyince yıkıldım.halen araştırma yapıyorum tavsiye edebileceğin uzman olabilirse irtibat geçmek memnun olurum.Tamer tosun

  • Öncelikle çok gecmis olsun Allah sifa versin…bizde ayni durumdayiz siz nasilsiniz suan umarim iyi haberler vardir neler yaptiniz acaba son durumdan sonra

  • Merhabalar oglum 6 yasinda beyin tumoru 4.evre geldi ameliyat olduk kemoterapi ve radyo terapi dediler anneniz radyoterapiylemi iglesti

 5. 11 aydır gbm multigorma 4.evre beyin tümörüyle mücadele ediyoruz.eş zamanlı ışın kemoterapi derken tedaviye rağmen tümör büyümeye devam ediyor.bu zaman içinde 2 defa ameliyat oldu.şuan bilinci açık ve sadece sağ kolu işlev görüyor.yatağa bağımlı hale geldi.son zamanlarda solunum sıkıntısı yaşaması sebebiyle hastaneye yatış yapıldı ciğerlerinde sıkıntı olduğu söylendi.okuduklarım ve çevremde gördüklerim bizimde o kötü sona gittiğimizi gösteriyor.rabbim kimseyi bu imtihanla sınamasın..

  • Merhaba benim anneme on Nisa’n 2018 beyin kanseri teşhisi koyuldu şiddetli başaağrısı konuşma bozukluğu ve algılama da gerileme şikayetleri ile doktora gittik bir gün önce gezip tozduk annemle ama birşeyler tersti farkettim anlam katamadım yakıştıramadım hiçbiryer çok yavaş yürüyordu anne dedim çok yavaşsın hayırdır ayaklarım ağrıyor dedi yorgundu dalgındı konuşmaları tuhaftı söylemek istediğini farklı anlatıyordu mesela baban diyecek kaynanam diyordu bunun gibi şu an aklımda değil neyse 17 Nisa’nda acil ameliyat dediler sol tarafta çok küçük hücreli bir tümör tamam dedim alacaklar ve annem iyi olacak ta ki pataloji sonuçları çıkana kadar 4. Evre kötü huylu hem de en kötüsü sümüksü kıvam mış tam temizlemek mümkün değilmiş sonuç Işın tedavisi kemoterapi ve şu an yatağa bağlı bilinç yol konuşamıyor hatta son bir haftadır sürekli uyuyor doktor ameliyattan sonra dokuz ay ya da bir yıl yaşar dedi duygularımı anlatmam mümkün değil perişanım kemoterapi altı kez verilebilir miş yani önümüzdeki ay tedavi bu anlamda bitiyor annemin ölümünü bekliyoruz yani ne acı ama güçlü kadınmış direniyor annem ama bu yaşamak mı kötülük mü ettik ona diye düşünmeden yapamıyorum tedavi çözüm olmadı ki bitki gibi yatağa mahkum ettik onu ve ben her gün ölüyorum allahım kimselere yaşatmasın rabbim evlatlarımızı korusun hakkınızı helal edin uzun oldu ama içim yanıyor .

 6. Şuan aynı yukarıdaki yaşanan süreci yaşıyorum.kötü huylu beyin tümörü.ve babamın gözleride görmemeye başladı. Napıcamı şaşırdım. Aşırı saldırganlık sinirde epeydir var zaten.ameliyat radyoterapi gördü. İlaç altıncı kürde ama kusmayla oda allak bullak oldu.bir ilacı bile içiremiyorum. Acaba katarak ameliyatı yapsakmı. Görmemesi beni üzüyor.ama çok halsiz.ne yapıcam bilmiyorum.

 7. Merhaba arkadaslar oncelikle bu hastalikla savasanlara Allahtan Şifa diliyorum Erken teshis cok onemli o yuzden .Bunu yazacagim icin kizabilir alay edebilirsiniz derdiniz cok buyuk ama icon bi Turlu rahat değil 6 ay önce hafif baş ağrıysıyla norologa gittim bt çektirdi bir şey çıkmadı fakat ağrılarım zaman içinde arttı ve 5 ay önce mr çektirdim onda da bir şey çıkmadı 1 ay sonrasında mr anjio çektirdim ama bu sersemlik ve baş ağrısı daha da sıklaştı napmam gerekiyor? Artık ağrı kesicide etki etmiyor sizce beyin cerrahisine gitmek uygun olur mu ya da kontrastlı mr çektirmek çok endişeliyim

 8. Selamun aleykum kardeşlerim,benim babama ekim ayinda c79 malig neoplazmi teşhisi ekim ayında konuldu,ped filminde vücudu temizdi beyinde yaklaşık 3cm boyutunda bir tümöre rastlandı,özel hastaneydi bize hep moral verdiler ya da biz konduramadık ölümü hep ümitvariydik.3 hafta kemoterapi ve radyoterapi aldı,tedavilere yürüyerek giden babam radyoterapi bitince yatağa mahkûm oldu bilinçsizce yatınca ambulansla hastaneye görürdük,radyoterapi beyinde ödem yapmış denildi ve 4 gün hastanede serumla manitol verildi.Babam eve gönderildi biz onun yürümesini bekler o kafasını bile kendisi hareket ettiremiyordu,bilinç çocukluğuna gitti,evini bilemiyordu doktorlar onun için yeniden kemoterapiye başlamasına karar verdi,bu sefer 250mg lik yuksek dozla,çarşamba günü tek doz icti sonra kustu,yemedi,konuşmadı,perşembe akşamı yoğun bakım ünitesine alındı ve sabah 5 gibi ruhunu teslim etmiş.17 ekimde teşhis konuldu 23 aralıkta kaybettik.bu kadar kısa süreceğini tahmin etmedik,ben babamdan 12 saat uzakta bir şehirde çalışıyordum,babamın iyileşeceğine bütün kalbimle inanıyordum.internette okuduğum yazılara ağlıyordum ama benim babamınki geçecek diyordum.Gaybi Allah bilir,bende bu kadar kısa süreceğini bilseydim bol bol izin alır babamla güzel vakit geçirirdim.kemoterapi radyoterapi hic istemezdim,çim suyu,aci badem, kayısı çekirdeği,ısırgan,pancar suyu gibi yiyecekler yerine onun sevdiği yiyeceklerle beslerdim,son ana kadar öper koklardım.Yakınınız bu hastalığa yakalanmışsa ölümün yaklaştığının habercisi olduğunu bilin,bol bol dua edin Rabbim kolaylaştırsın.Hastalık öldürmez,emir gelmişse Allah tan azraile bahane olur hastalık,bu da öyle bir hastalık.Rabbim kanserden ölenlere şehit muamelesi yapsın inşallah.Kabirleri cennet bahçelerinden bir bahçe olsun,kalanlarına sabırlar diliyorum.

  • Benim anneannemin beyninde 6 cm lik tumor tespit edildi.doktorlar 5 ay yasar dedi 5 ay yasadi .2 hafta once kaybettik mekani cennet olsun

 9. Ben bir şey eklemek istiyorum,annem akciğer kanseri hastasıydı ama asıl mesele beynin metastaz yapmasıydı,şiddetli baş arıları falan vardı..kötü..bu hastalık kimseye acımıyor ve.. Allah’tan olan emaneti’de almadanda gitmiyor!

 10. Merhaba Arkadaşlar,benim annemde akciğer kanseri hastasıydı..ne yazık ki vefat etti.Annem 2016 temmuz ameliyat oldu,kemoterapi yaptı iki kez,sonra durumu kötüleşti,öksürük,kan atma,anemi derken kasım ayında en son kan koyuldu,ondan sonra bilinci kapandı,sadece uyuyordu,konuşamıyordu, tuvalerini yapamıyordu,ne yemek ne su içiyordu hemen boğuluyordu,felç oldu,el ve ayak parmakları uzadı ve buz kesti,yüzü göz çevresi simsiyah oldu,baya bir kilo vermişti,bazen onu kaldırıp oturtmamızı istiyordu işaret ederek mimikleriyle,daha çok gündüz uyuyordu geceleri uyumamıyordu rahatsızdı,kalbi hızla atıp sonra yavaşlıyodu..bize bakarak yada uykuda iken sesimizi duyup ağılıyodu..bu durum çok acı idi bizim için ve böyle olduktan sonra 10’gün yaşadı ve vefat etti.. 9-aralık’ta yaklaşık bir ay oluyor,kalbim çok acıyor anneme 52’yaşında idi,kanser 4 evre idi bu hastalığı yenemedi,ne yaptımsa ne etimse annemi kurtaramadım!Bu yüzden amacım sizi üzmek ve çaresizliğe sürüklemek değil ama bu hastalıktan kurtuluş yok!Yinede her bir tedavi’yi deneyin ve savaşın inşallah bizim başaramadımızı siz başarırsınız..tüm kalbimle dikiyorum bunu sizlere..Bol şanslar Allah yardımcınız olsun.sevgiler

 11. Benim annemde C71.9 Beyin Malign Neoplazmı hastası ameliyat olalı 1 seneyi tamamlamaya 1 ay kaldı biz sadece 4 kür ilaçlı kemoterapi aldık şuan tuvaletine kendi gidiyor arada kaçırıyo yemek yiyebiliyo biraz konuşuyo doktor bu haline şükredin dedi annem daha 42 yaşında 13 sene önce de tümör ameliyatı oldu İnşallah bi mucize olur annem eski haline döner.

  • Geçmiş olsun. Acil şifalar.Hastaniz nasıl? Benim kardeşime de aynı tani konuldu.Zor bir süreç geçiriyoruz.Bilgilendirirseniz memnun olurum.Sema Polat

 12. 4. faz girdiğimiz ilaç izni çıktı şuan zelboraf ve cobimetinib(cotellic) combinasyonu kullanıyoruz.

 13. Allah yardımcınız,yardımcımız olsun .. Benim eşim göüsünde çıkan ben ve Maling melanom teşisi cerahi müdehale ve takip ve 2 sene ardından,sol koltuk altı,lenf metastası,cerahi ile çıkarıldı ve 10 seans radyoterapi ve pet sonucu başka yerde yok,1ay interferon tedavisi den sonra pet cd çekildi akciğer karaciğer ve karın boşluğu metastası .Braf pozitif ve zelboraf kullandık cevap almaya başladığımız sürede ,burada öğrendiğim mek inhibütörü konbinasyonunudr sordum ve erken erişim den 4.faz denemeyi kabul ettik başlıcamız sırada BY Pus oldu 25 gün aradan sonra tedavviye başladık.akciğer ve karaciğer tamamen yok oldu .Bir kaç ay sonra epilepsi nöbeti sonucunda öğrendikki Beyne metastas yapmış 4 tane 1cm ve birsürü de ufak ufak .10 gün radyo terapi ve tedaviye devam ediyoruz çok şükür lezyonların etrafındaki ödem kalktı ve hastalık şuan stabil.Nöbet olmasın diye keppra eklendi,diabetimiz ,kalp kanser derken böbrek yetmezliği başladı inşallah dialize kadar gitmez.2 aydır uyuyamadığı zamanlar halüsinasyonlar görüyor dr bunlar beklediğimiz şeyler diyor .Arkadaşlar bu bizim mücadelemiz bir nefes borcumuz var ömür ne bir an uzar ne kısalır vademiz kadar yaşarız birşeyler iyi geldi veya gelmedi deriz.Bazen düşünüyorum bu tedavvileri kabul etmeseydik yine bukadar acı çekermiydik ama o an kara vermek o kadar zorki caresizlikten kabul ediyorsun.Kenevir yağının iyi geldiği söyleniyor araştırmalarımda ikna oldum ama yaprağından yağı olcakmış tabi bizim ülkemizde bunu nasıl buluruz halen bilmiyorum.Sadece sativex adında kenevir yağından yapılan bir ilaç FDA onaylı çıkmış. bunuda onkoloklar ve ağrı bilimcilerin kullanabilir diye onay verip sağlık bakanlığına başvurp onay bekliyorsun 2 ay dır bekliyoruz .bakanlık kanalı ile alamazssak kırmızı reçete ile izinli olan ülkelerden paramızla almayı denicez.Bir umut
  araştırıyorum,bilginiz varsa yazarsanız sevinirim sizlerde araştırın Rick Simson kenevir yağı diye yazarsanız bulabilirsiniz.

   • Sativex Esrar yağı. Burda fiyati 650€. Bakanlık onayı ile alınıyor. Ama izin almak gelmesi ölme esegim ölme dedirten türden. Yurtdışında 30€ civarı. Bir tanıdığınıza rahatlıkla aldirtabilirsiniz. Almanya’da reçetesiz satılıyor başka isimlerden.

 14. olmuş olanlar artık allah saglıklı ömür versin 3 ay fazla yok böyle bir şey
  ömür ne kadarsa o kadar anneme de dediler tiroid kanseriydi akciğerine metastaz yapmıştı akciğerinden hiç haberi olmadı asla kemoterapiyi kabul etmedi sadece boğazına ışın tedavisi verildi akciğer metastazından sonra yaklaşık 2,5 sene gayet sağlıklı yaşadı bizimle gezdi eğlendi sadece son bir ayda nefes darlığı çekti son aşamada karaciğerde görüldü ve 1 hafta bilinç kaybı yaşadı ve sonra kaybettik şimdi burada okuduklarımdan iyi ki bütün kararı anneme bırakmışız diyoruz allah herkese yardımcı olsun zor bir süreç

 15. Hasta yakinlari hep benzer bir surec yasiyorlar.
  Hepimiz kanser olan yakinimizle birlikte bir onkologun odasina giriyoruz.O sirada hastamiz gayet iyi yuruyor, konusuyor, agrisi pek yok bilinci yerinde. Ve tedaviye baslanacagi soyleniyor. Bildigimiz tipik ikili kemoterapi&radyoterapi tedavisi. Tedavi basladiktan sonra her sey daha da kotuye girme basliyor, Kemoterapiye bagli lokosit dusuklugunden, pnomoni, firsatci enfeksiyon; trombosit dusuklugunden, kanama vs, hooop yogun bakim.. Hasta coklu organ yetmezliginde! Hele ki beyne radayoterapi yapildiysa, gaita ve idrar bilmemeden tutun da epilepsi ve bilinc kaybina kadar gidebilen konfuzyonlar, demans belirtileri hastayi bekliyor.

  Beyin metastazli bir kanser hastasi hic tedavi olmazsa bilincli bir bicimde 1.5 ay; tedavi olursa en fazla bir yil yasayabiliyor (onkologlarin yalancisiyim). Tabi tedavinin agresif bir bicimde tumor yok etme silahlari olan kemoterapi ile radyoterapi daha once hastanin sirtini yere getirmemisse. Biliyorum ki gun gelecek onkoloji diye bir tip bolumu kalmayacak ortada. verimsizlikten kapatilacak. Cunku aslinda onkolojik tedavi diye bir tedavi yok. Kanseri belki bir gun genetik bilmi sonlandirabilecek. Onkologlar gogus hastaliklari uzmani olarak calisacaklar, biz de onlarin, “hemaaan 6 kur zehir verelim ardindan 10 seans beyne tam kranial isin yapalim belki bu seferki hasta elimizde kalmaz seklinde her hastaya ” bunlari yapalim da yapalim” seklindeki israrlarindan kurtulmus oluruz.
  Ornegin kanser degil de herhangi bir enfeksiyon sebebi ile hasta olup, dahiliyeye, genel cerrahiye vs gitseniz bu alandaki doktorlar size bu antibiotik’i verelim de verelim diye israr ediyorlar mi? Hayir. Ama onkologlar oyle mi,eve telefon acitirip, “hastaneye radyoterapi icin ne zaman geliyonu?”, diye soranindan tutun da , bizi ikna etmek icin “amma bu isinlamayi hastanizin beynine beynine vermez, zehiri organlarina organlarina 3 haftada bir dayamazsak 3 ay daha az yasayacak, 3 ay icin degmez mi” diye neredeyse ikna odasi kuran ne onkoloji radyologlari gordum ben. Hayir, bu heves nedir onu hic anlamadim. Ardinan ucu besi bir olup babam konusunda bizi ikna ettiler. Eger beyne tam kranial isin vermezsek belki de felc olur dediler, ailece razi geldik. 5 seans tum beyne radyoterapi ve tumorlu bolgeye radyo cerrahi yapildiktan bir hafta sonra babamda bilinc bulanikligi basladi, bir hafta sonra idrar kacirma ortaya cikti. ondan sonraki hafta ise artik ne buyuk kucuk hicbir bicimde tuvaletinin geldiginin fara varamamaya basladi. Alti bezleniyor. Bildiginiz son evre alzheimer belirtileri gosteriyor. Sacma sapan konusmalar, algi bozuklugu, etrafina ilgisizlik, unutkanlik, takintili el hareketleri, aciktigini bile bilmeme durumu. Bildiginiz demans. Hemen radyologla gorusuyoruz, demansa girmistir diyor, zinhar verdigi isinla ilgisi yok, norologa yonlendiriyor.

  Norolog, demans ya da alzheimer boyle birdenbire ortaya cikmaz diyor. Sonra meslektasini korumak icin, asla radyoterapi yapmaz diyor, beyin tumoru yapmistir diyor. Ama diyoruz, radyoterapiden once boyle degildi, bilinc bulanikligi, tuvaletinin bilmeme gibi sikintilar yoktu diyoruz, o zaman odem yapmistir diyor ama radyoterapiden sonra steroid kullaniyoruz zaten biz diyoruz, miligramini artiralim diyor. Caresiz eve donuyoruz, miligrami artiriyoruz. Sonuc: Her sey dune gore daha kotu. Simdi bir de yutma problemi eklendi. Hulasa, sagolsunlar yuce onkologlarimiz sayesinde babam henuz felc olmadi (felc olacak diye bir garanti de yoktu zaten) Ama yasayan olu haline geldi. Ondan once de aldigimiz 3. kemoterapi sirasinda zaturre olmus, 13 gun yogun bakim tedavisi gormustu babam. Yazdiklarimi kimse yanlis anlamasin. Belki sizin hastalarinizda onkolojik tedavi cok ise yaramistir, hastaniz ayaklanmis, kur olmustur ya da hastalik tedavi sonrasinda regresyonda ve ya remisyondadir. aAa benim babam 71 yasinda ve kalp, koah ve tansiyon hastasiydi. Bu tedavi dedikleri uygulamalarin hicbirisini kaldiramadi. Yogun bakimdan normal odaya ciktigimizda hala maske ile nefes aliyor, inanilmaz derecede halsizken ve 13 gunde 10 kilo vermisken, ” babaniza acilen radyoterapi yapmama lazim, bu gun gunlerden cuma, pazartesi baslatalim diye beynimizi kemiren onkoloji radyologunu unutamiyorum ben.
  Siz hastamizin sadece BT’sine baktiniz, genel durumu hakkinda bilginiz var mi hanfendi, degil radyoterapi, tuvalete gidecek hali yok babamin deyince, yani dusunun karar verin 3 ay daha fazla yasiycak dedi ve gitti. Eve ciktik ardindan sekreteri aradi pazartesi gunu, “geliyonuz mu*” diye sordu. Nasil yani?? Babam, yirmi dort saatini yatakta geciriyordu bu arada. Gelemiyouz dedik ama bir ay sonra babam toparlaninca yine ikna ettiler bizi. Biz de felc olur diye korktuk, ne dedilerse yaptirdik. Babam immunterapi de gormesine ragmen cok kotu bir durumda ve her gun daha kotuye gidiyor. Umarim sizin hastalariniz sifa bulur. Aciliyim, ofkeliyim bundan dolayi herkesten ozur dilerim.Onkolojiye olan nefretim son nefesime kadar surecek!

  • Ayni olaylar benim yakinimin basina geldi. Kesinlikle ama kesinlikle radyoterapiden hastanizi uzak tutun. Aksi taktirde ayni sureci yasayacaksibiz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |