Beyin Kanseri – Tümörleri

Beyin Kanseri – Tümörleri

Bunlar (genellikle) vücudun herhangi bir yerinde başlayıp beyne metastaz yapanlar ve beyinde oluşanlardır.

Genellikle 9 yaş altı ve 55 yaş üstü daha sıklıkla görülen beyin kanserlerine, beyaz ırkta ve erkeklerde daha çok rastlanır.

Beyin kanserlerinin belirtileri tıbbi olarak teşhisi zorlaştıracak şekilde zaman zaman yok olup zaman zaman ortaya çıkabilirler. Yukarıdaki belirtiler söz konusu olduğunda kafa içi basıncın artmasından şüphelenerek tam bir teşhis için beyni görüntülemek gerekir ve bu amaçla beyin tomografisi ve MRG çekilir.

Beyin tümörleri kafatası içerisinde büyüyerek beyin üzerine baskı yaparlar. Bulundukları bölgeye ve baskı altında tuttukları beyin alanına göre belirtiler verirler.

Ancak kafa içinde yer kaplayan bütün vakalarda olduğu gibi öncelikle kafa içi basıncın artmasına bağlı belirtileri gösterirler.. Tümör düzensiz bir şekilde büyümeye devam eder ve genişleme, büyüme imkanı olmayan kafatası içerisinde beyin üzerine baskı yapmaya başlar. Beyin baskı altında normal görüntüsünü kaybeder ve işlevlerini yerine getiremez.
Beynin her iki yarım küresi simetrik olarak yerleşmişlerdir. Her iki tarafta düzenli sınırlarla ayrılmışlardır. Bu normal yapıya giren herhangi bir yer kaplayan oluşum simetrik yapıyı bozacak ve beyin üzerine baskı yapacaktır. Beyin Tümörleri iki çeşittir
1- İyi huylu tümörler:

Beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilir ve tamamına yakını çıkartılabilir. Bu nedenle operasyon sonrası sonuçları iyidir. Ancak tümör her ne kadar iyi huylu da olsa beyinde bulunduğu bölge hayati önem taşıyan bir bölge ise ameliyat sonrası sonuçlar maalesef yüz güldürücü olmayabilir. Yavaş üreme hızına sahip olmalarına rağmen öldürücü olmasalar dahi vücutta kalıcı harabiyete ve işlev bozukluklarına sebep olabilirler.
2- Kötü huylu tümörler:

Çok hızlı üreyen, çamur kıvamında ve operasyonla alınması oldukça zor olan tümörlerdir. Opere edilseler dahi belli bir süreçten sonra tekrar nüksederek beyne baskı yapmaya devam ederler. Ameliyat sonrası 5 yıl yaşama şansı veren tümörler olduğu gibi 5-6 ayda da hastanın ölümüne sebep olacak türleri mevcuttur.

Beyin Kanseri Belirtileri:

1- Başağrısı

2- Kusma (Fışkırır tarzda)

3- Sara tarzında bayılma nöbetleri

4- İlerlemiş dönemlerde (Beyinde yerleştiği yere göre) vucudun bazı bölgelerinde felç belirtileri

5- Kişilik bozuklukları, bazı yeteneklerde (hesap yapma yazı yazma gibi) bozulma

Yukarıdaki Belirtiler gözlemlendiği taktirde zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir

Beyin Kanseri Tedavisi:

Beyin tümörlerinin tedavisi cerrahidir. İster iyi huylu, ister kötü huylu olsun, tüm tümörler cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Ancak bazı durumlarda cerrahi uygulamak mümkün olmayabilir. Şayet tümör beynin çok hassas olan bazı hayati bölgelerine yerleşmişse bu bölgelere dokunmak hayati tehlike yarattığından tümör yerinde bırakılabilir. Bu durumda sadece ışın tedavisi ve ilaç tedavisi (kemoterapi) uygulaması yapılabilir.

Vücudun diğer bölümlerinde oluşan tümörler beyine yayılabilir. Buna metastaz denilmektedir. Özellikle akciğer kanseri beyine yayılabilir ve kötü huylu tümörlerdendir. Cerrahi müdahale yapılsa bile sonuçlar yüz güldürücü değildir. Hatta bazı vakalarda birkaç tane odak halinde yayılma varsa cerrahi bile uygulanmayabilir. Hasta kemoterapi ve ışın tedavisine alınır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

243 yorum

 1. Beyi sapı tümörü teşhisi konulduğundan bu yana 1 yılı geçtik.Beyin tümörlerinin çoğu birbirinden farklı.Aynı ilaç herkese aynı etkiyi yapmayabilir.Radyoterapi gördük.Kemoterapiyi yarım bıraktık.8 aydan beri Cimaher kulanıyoruz.Hastamızda cimaheri kullanmaya başlamamızın 4. ayı sonunda %16 iyileşme oldu.Bal ürünlerini kullanmaya başlayalı 10 gün olmuştu.Bu yl tekrar okula başladık.Ancak ileride ne olacağını bilmek mümkün değil.Bal ürünleri ve 1-2 bitkisel ürün kullanmaya devam ediyoruz.Allah herkese şifa versin.

 2. 15 yaşında(eylül-2009) beyin sapında tümör teşhisi konuldu.Doktorlarımız şansımızın çok az olduğunu,8-10 ay yaşayabileceğini,Allah’tan ümit kesilmeyeceğini söylediler.Radyoterapi gördük.Bir süre sonra kemoterapi başlandı.Ancak kemoterapiden 1 ay önce(şubat 2010) yurt dışından cimaher temin ettik.Daha sonra yasal yoldan getirmemize izin verildi. Doktor kontrolünde kullanmaya başladık.Şubat,mart,nisan aylarında zor ayağa kalkar, çok az ve zor konuşur duruma geldi.(3 ay kullanıp kemoterapiyi bıraktık).Mayıs ayı sonlarında aniden iyileşme görüldü.Tam iyileşmese de çok rahat yürümeye ve konuşabilmeye başladı.(Temmuz sonu emarlarında %16 küçülme tespit edildi.) O günlerden bu yana aynı şekilde devam ediyor.Cimaher i 8-9 ay oldu kullanıyoruz.(Ankara Türk eczacılar Birliği’nden temin ediyoruz). (15 günde 1 defa 200mg serumla-yaklaşık ayda 2386 Euro) kullanıyoruz.Okula tekrar başladı.Bunun yanında zarar vermeyeceğini düşündüğümüz(Bal,arı sütü,polen karışımı ile arısakızı(propolis),ökseotu,bir bitkisel ilaç(çokyerde satılıyor).Özellikle bal ürünlerini kullanmaya başladıktan 10 gün sonra ayaklandı.ancak tesadüf olabilir.Doktorlar ne yapıyorsanız devam edin diyor.Ekim sonu yine emarımız var.Allah herkese şifa versin…

  • Hasan bey merhaba aradan 8 sene geçmiş ama cocugunuzun durumu ne durumda nasıl bir tedavi yontemi izlendi tanısı pons gliom muydu acaba? bilgi verirseniz cok sevinirim

 3. Anneannem şu an çok hasta. beyin tümörü varmış.Fazla konuşamıyor.Bütün aile perişan olduk.Allah hepimizin yardımcısı olsun…..

 4. oncelikle herkese geçmiş olsun Allah ifa versin ben 22 yaişndayım 2gün önce başimda döndü daha sonra bir halszlik oldu sanki uykudan yenikalkmış gibi o günden itibaren tamamen kendimde bir değiişme hissettim kafamın arka sağ tarafında hafif şiddetli ksa süreli ağrılar oluyo ve dikkatimi işime veremiyorum neşeli gülmeyi seven bir insanken şimdi durgun dalgın bi insan oldum lütfen yardımcı olun bu bir hastalık olabilr mi?

 5. herkeze geçmiş olsun benim babam da beyin sapındaki tümöründen ameliyat oldu 53 yaşında tümör patolojide temiz çıktı ama sonradan kötü oldu tümör artmış ikikere şant takılldı suan yürüyemiyo sadece yatıyo doktorlar olumsuz konuşuyor bu hastalıktan kurtulan varmı çok merak ediyorum bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim herkese acil şifalar

 6. Benimde babam iki yıl önce beyin tümörü teşhisiyle ameliyat olmuştu.Tümör beyin sapı ve cevresinde ve hayati organlara sıçramış durumda.İlk ameliyattan 9 ay sonra Gazi Tıp Fakültesinde Gamma Knife ile radyo terapi aldı ama nafile hayati organlara zaraa verme ihtimaline karşı ışını tam veremediler.İkinci ameliyatta sadece tümörün bir kısmı alına bildi ve hayati organlara yakın olan kısmına dokunulmadı.Beyi tümörünün patoloji raporları :MALİGN MENEGİOM DERECE :3 (WHO 2007) ve babam hala kötüleşiyor
  belki hala sanşımız vardır yardımlarınızı bekliyorum.

 7. Benım eşimde anaplastik astrositom detavisi gördü.18 ay ancak yaaşayabildı.Ameliyat şansı yoktu olsada tekrarlarmışBallı zerdecçal, çörekotlu bal,her türlü meyve ,sebze ve bolca balık yedı.Radyoterabının hiç bir faydası olmadı.Temozolamitte küçültmedi.Ne büyüdü nede küçültü kısacası eşimi aldı götürdü.Ödemle çok uğraştık. Ümit olsun olmasın lütfen insana değer veren , Allah korkusu olan bir doktora tedavi olun.nASILSA ÖLEÇEK GÖZÜYLE BAKIP GÜN DOLTURANA DEĞİL.,Keşke birşey yabılabilseydı ama olmadı ben hala keşkelerle uğraşiyorum. ÇOK YIKIĞIM.Allah herkesın yardımcısı olsun.

 8. Merhaba. Benim ablamda beyin tümörü var. Iyi huylu diyorlar. Ameliyat riskli oldugundan lazerle yapilacak. Tümör Kulak yakinindadir.sizce bir faydasi olar?

 9. annenizin durumu için üzüldüm ilknur hanım,ama yinede umudunuzu kaybetmeyin hem daha 1ay bile olmamış ilacı kullanalı, bukadar çabuk pes etmeyin,tabi şifanın nereden geleceği hiç belli değil,Allah yolunuzu açık etsin,tüm hastalara acil şifalar…

 10. arkadaslar bütün inancımı kaybettim ben bu ilacı kullandım ama işe yaramadı ayın 31inde annem ikinci ameliyata gırdı.dün eve geldik.ümit etmistim iyi olacak dıye ama bazen hersey istedigimiz düsündügümüz gibi yolunda gıtmıyo.bu sefer hastalıgı tamamen kabullendim denedigim hiçbisey işe yaramadı.benim yapabilecegim bisey kalmadı annem için ama yinede ümidimi kesmek istemıyorum.televizyonda cıkıyor ömer coskun dıye bi doktor varmıs sizde duymussunuzdur.son carem orası kaldı bi ümit doktorların lafını dinlemek istemıyorum annemin hayattaki sonunun geldigini soyluyolar bunu kabullenmek cok zor…ilac bende işe yaramadı diyecegim bu allah hastalarınıza şifa versin.rabbim kimseyi darda bırakmasın

 11. geçmiş olsun nilüfer hanım,oğlumda ponsgliomu var,radyoterapi sonrası bize doktorumuz temodal veya cimaher kullanabileceğimizi söylemişti,biraz araştırma sonrasında cimada karar kıldık,doktorumuz etkisini biraz daha arttırması için PCV kemoterapisi ile beraber uygulamaya başladı,15 hafta cimaher,3 kür de PCV kemoterapisi aldı, Allahımıza şükür şuana kadar hastalıkta bir ilerleme olmadı,mr sonucuna göre doktorumuz iyi yolda olduğumuzu söylüyor. bayramdan önce bir mr daha çektireceğiz inşallah sonuç daha iyi çıkar…(ayrıca bu ilaç haziran ayından itibaren amerikadada resmen kanser tedavisinde kullanılmaya başlandı)

 12. İLKNUR hn. ve CIMA (nimotuzumab) ilacını kullanan arkadaşlar yardımcı olurmusunuz.
  bahsettiğiniz ilacı bizde getirttik. kardeşim 2. ameliyatını oldu şu an radyoterapi ve kemoterapi görüyor. kemoterapi ilacı (temadol) kullandığı için dr.lar getirttiğimiz ilacı aynı anda kullanmamıza izin vermediler.sizce ilaç işe yarıyormu? hastalarında bu ilacı kullanan hasta yakınları hastalarının durumuyla ilgili yazabilirmi lütfen.

 13. İLKNUR hanım mailiniz gelmedi rica etsem birdaha gönderebilirmisiniz? buradan yazışmak çokzor oluyor…teşekkürler,
  BAHAR hanım bizede sağdan soldan aman tatlı yemesin gibi şeyler diyorlar,doktorumuzbu tür şeylere itibar etmememizi söylüyor ve hastalığının ilk gününden beri hiç tatlıyı kesmedi (normal ölçüde),bu nimotuzumab denen ilacı flakon halinde türk eczacılar birliği ithal ilaç biriminden temin edebilirsiniz,yalnız fiyatı çok pahalı, herkese acil şifalar…

 14. benim babamda glioblostoma 4 derece ameliyat oldu ve bayramdan sonra radyoterapi başlanacak.bende karakovan balı ısırgan otu ve keten tohumunu karıştırıp vericektim ama arkadaşın biri bal ve şekerli şeyler vermeyin diyor.kafam karıştı bu nimotuzumab denen ilacı bende merak ediyorum banada mesaj atarmısınız nerden aldınız

 15. allah sifasını versın cümlemize sabır versın.mail adresinize yazarım.bende yeni kullanıyorum daha yeni emar cektirdik sonucunu almadım belli bi süre sonra yine cektırcem sonucu net alabilmek için etkili mi diye.bildiginiz yontemler varsa sizlerde yazın benimde sizin gibi cok ihtıyacım var.

 16. ilknur hanım,lütfen nereden ve nasıl tedarik ettiğinizi bizlerle paylaşabilirmisiniz?bizde aynı tedaviyi uyguluyoruz ama damar yolu ile verildiği için oğlum çok yıpranıyor ve maaliyeti çok yüksek,maddi anlamda yetersiz kalıyoruz.mail adresim gurselcaglar@hotmail.com mail atarsanız sevinirim,herkese acil şifalar…

 17. ilknur hanım,nimotuzumabı oğlum haziran ayından beri haftada 200mg olmak üzere13 doz aldıhepsi damar yolu ile ve hala almaya devam ediyor türkiyede birçok hasta kullanıyor,siz YUKARIDA AÇ KARNINA İÇİLECEK diyorsunuz,burada benim kafam karıştı aynı ilaçtan bahsediyorsak.ilacın prospektusunde yazdığı kadarı şişenin çalkalanmaması ve ilacın şişeden steril şırınga ile alınıp %0,9 SODYUM KLORÜR İLE VERİLMESİNİ SÖYLÜYOR..AŞAĞIDADA İLACIN ORJİNAL KULLANIM TALİMATI VAR.aseptik tekniklerin kullanılması using sterile syringe. şırınga ile steril. Take of the flip off of the vial şişe çevirme off al ve that contains CIMAher and clean the top of the Bu içeren CIMAher üst temiz ve vial with anti-bacteriostatic solution and insert the eklemek şişe ile anti-bakteriyostatik çözümü ve needle in the vial to extract the content. şişeden iğne içerik ayıklayın. 4. 4. The CIMAher , at the selected dosage should CIMAher, dozunda seçili olmalıdır be diluted in 250 ml of sodium chloride 0.9%. % 0,9 klorür sodyum ml seyreltilmiş olarak 250. Storage conditions: Saklama koşulları: CIMAher should be stored refrigerated at 2 – 8 °C. CIMAher ° C. 8 saklanmalıdır buzdolabında az 2 – Do not frost or shake. sallamayın…ACABA SİZİN GETİRTTİĞİNİZ FARKLI BİR İLAÇMI BANA MAİL ADRESİNDEN ULAŞABİLİRMİSİNİZ…

 18. ilknur hanım sanırım cimaher den bahsediyorsunuz,benim oğlumda pons gliomu var ve cimaher kullanıyoruz fakat fiyatı türk eczacılar birliğinde 1294 euro, 500 liraya nereden aldığınızı paylaşırsanız çok sevinirim.acil şifalar…gurselcaglar@hotmail.com

 19. ben tanıdık bi doktor aracılgyla getrtdim suanda satısı için konusuluyo fıyat 500 tl uygun yani ogrenip yazarım alabılmek için size

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |