Beyin Kanseri – Tümörleri

Beyin Kanseri – Tümörleri

Bunlar (genellikle) vücudun herhangi bir yerinde başlayıp beyne metastaz yapanlar ve beyinde oluşanlardır.

Genellikle 9 yaş altı ve 55 yaş üstü daha sıklıkla görülen beyin kanserlerine, beyaz ırkta ve erkeklerde daha çok rastlanır.

Beyin kanserlerinin belirtileri tıbbi olarak teşhisi zorlaştıracak şekilde zaman zaman yok olup zaman zaman ortaya çıkabilirler. Yukarıdaki belirtiler söz konusu olduğunda kafa içi basıncın artmasından şüphelenerek tam bir teşhis için beyni görüntülemek gerekir ve bu amaçla beyin tomografisi ve MRG çekilir.

Beyin tümörleri kafatası içerisinde büyüyerek beyin üzerine baskı yaparlar. Bulundukları bölgeye ve baskı altında tuttukları beyin alanına göre belirtiler verirler.

Ancak kafa içinde yer kaplayan bütün vakalarda olduğu gibi öncelikle kafa içi basıncın artmasına bağlı belirtileri gösterirler.. Tümör düzensiz bir şekilde büyümeye devam eder ve genişleme, büyüme imkanı olmayan kafatası içerisinde beyin üzerine baskı yapmaya başlar. Beyin baskı altında normal görüntüsünü kaybeder ve işlevlerini yerine getiremez.
Beynin her iki yarım küresi simetrik olarak yerleşmişlerdir. Her iki tarafta düzenli sınırlarla ayrılmışlardır. Bu normal yapıya giren herhangi bir yer kaplayan oluşum simetrik yapıyı bozacak ve beyin üzerine baskı yapacaktır. Beyin Tümörleri iki çeşittir
1- İyi huylu tümörler:

Beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilir ve tamamına yakını çıkartılabilir. Bu nedenle operasyon sonrası sonuçları iyidir. Ancak tümör her ne kadar iyi huylu da olsa beyinde bulunduğu bölge hayati önem taşıyan bir bölge ise ameliyat sonrası sonuçlar maalesef yüz güldürücü olmayabilir. Yavaş üreme hızına sahip olmalarına rağmen öldürücü olmasalar dahi vücutta kalıcı harabiyete ve işlev bozukluklarına sebep olabilirler.
2- Kötü huylu tümörler:

Çok hızlı üreyen, çamur kıvamında ve operasyonla alınması oldukça zor olan tümörlerdir. Opere edilseler dahi belli bir süreçten sonra tekrar nüksederek beyne baskı yapmaya devam ederler. Ameliyat sonrası 5 yıl yaşama şansı veren tümörler olduğu gibi 5-6 ayda da hastanın ölümüne sebep olacak türleri mevcuttur.

Beyin Kanseri Belirtileri:

1- Başağrısı

2- Kusma (Fışkırır tarzda)

3- Sara tarzında bayılma nöbetleri

4- İlerlemiş dönemlerde (Beyinde yerleştiği yere göre) vucudun bazı bölgelerinde felç belirtileri

5- Kişilik bozuklukları, bazı yeteneklerde (hesap yapma yazı yazma gibi) bozulma

Yukarıdaki Belirtiler gözlemlendiği taktirde zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir

Beyin Kanseri Tedavisi:

Beyin tümörlerinin tedavisi cerrahidir. İster iyi huylu, ister kötü huylu olsun, tüm tümörler cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Ancak bazı durumlarda cerrahi uygulamak mümkün olmayabilir. Şayet tümör beynin çok hassas olan bazı hayati bölgelerine yerleşmişse bu bölgelere dokunmak hayati tehlike yarattığından tümör yerinde bırakılabilir. Bu durumda sadece ışın tedavisi ve ilaç tedavisi (kemoterapi) uygulaması yapılabilir.

Vücudun diğer bölümlerinde oluşan tümörler beyine yayılabilir. Buna metastaz denilmektedir. Özellikle akciğer kanseri beyine yayılabilir ve kötü huylu tümörlerdendir. Cerrahi müdahale yapılsa bile sonuçlar yüz güldürücü değildir. Hatta bazı vakalarda birkaç tane odak halinde yayılma varsa cerrahi bile uygulanmayabilir. Hasta kemoterapi ve ışın tedavisine alınır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

243 yorum

 1. ARKADAŞLAR MRB; NUTRENA MAMA,DEKORT VB İLAÇLAR SERUM İZOTONİK ENJEKTÖR ,HASTA BEZİ, AGIZ BAKIM SETİ, TEGROTAL… İHTİYACI OLAN BENİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİR ….İHTİYACI OLAN BİRİNE VERMEK İSTİYORUM TŞKLER.

 2. arkadaşlar 65 yasında babam beyin kanseri (gbm) ameliyattan 50 gün sonra nuks etti şimdi temodal a başlıyoruz radyo terapi ile .Bizede boşuna umitlenmeyin bunu kabullenın dendi bugun itibariyle tedavi ve gelişmeleri size bildiricem Allah hepimizin yardımcısı olsun zaten bize bu ömrü verende o alacak olanda o.

 3. herkese geçmiş olsun dilekleriyle benim eşim 2001 yılında beyin tümörüne yaklandı.tümör kötü huylu fakat erken teşhis bizi bu seviyelere getirdi. 30 kür ışın 9 kutu muforon ve altı kür temodal aldı en son altı ay önce ameliyat yaptırdım ve doktor konturolünde gidiyoruz ve 10 sene mizi doldurduk allahın izniyle .eşim önce allaha sonrada doktorların sayesin de bu seviyelere geldik.doktor bu tanıdaki hastaların bu seviyelere gelmediğini son konturolde söyledi iki kişi varmış hastalarının içinde bu seneye gelebilen allahım herkese şifalar versin .

 4. benim oglum 2002 dogumlu 22/09/2010 tarihinde beyin sapında tümör oldugu tespitle ameliyat oldu 08/11/2010 tarihinde kemoterapi ve radyoterapi alacak patoloji sonucu GRAYT 4 geldi sag taraf zayıfladı emrecan05858@hotmil.com sdremime yardım bekliyorum kusmaları devam ediyor. Allah yardimciniz olsun

 5. Merhaba arkadaslar,
  ben beyin kanseri uzmani degilim ama cilt kanseri üzerine bilgim oldugu icin bir kac seyi okuyub ögreniyorum. Bu sene beyaz cilt kanseri üzerine cok enteresan bir arastirma bitti. Kanserlerin cogu genetik bakimindan ve buna göre enzim yollarinda bir bozukluk oldugu icin olusuyorlar. Beyaz cilt kanserinde (daha dogrusu bazal hücreli karsinomunda) hedgehog signal yolunda bir bozukluk var. Genentech sirketi buna karsi bir ilac buldu. Bu ilac okadar iyi sonuc gösterdiki, bence daha fazla calisma olmadan piyasaya cikaracaklar. Tam sonuclari ama daha yayinlamadilar ve biz büyük heyecanla bekliyoruz. Simdi bunun beyin kanseriyle ne alakasi var soracaksiniz. Dedigim hedgehog sinyal yolu glioblastom ve medulloblastomda dahi bozuk. Yani gözlerinizi acik tutun demek istiyorum. Bence büyük bir ihtimalle bu ilaci beyin kanserindede arastaricaklar. Daha fazla bilgi icin tipda en iyi dergilerinden birinde yayinlanmis olan ilk arastirmalari okuyun (http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0905360). Üniversitedeki profesörlerinizi iyice tekmeleyin, uyumasinlar. Bütün dünyada herkez yeni ilaclardan faydalaniyorlar bizim millet sadece seyrediyor. Buna cok üzülüyorum.
  Allah yardimciniz olsun

 6. benim yengemde baş dönmesi ve gözünde görme bozuklugu şikayetlri vardı . önce göz rahatsızlıgı teşhisi kondu . sonra adana başkent hastanesi gitti. 4 günden beri hastanede yatıyor. tümör teşhisi konmuş.bu hastalık beyincigine sıçramış.ameliyat edecegiz diyorlar ama tehlikesi varmış.yani ölürmü yoksa kalıcı bir hasar olurmu .. doktor un adı melih çekinmez sizce iyi bir doktormu aranızda tanıyan veya giden varsa bu konu hakkında bildifiniz şeyleri yzazınız … lütfen yardım edin daha iyi bir dr biliyorsanız ismini yazınız….

 7. Levent bey ben bu hastalık üzerinde araştırma içindeyi bu hastalıgı yok etmeye and içtim ve bu hastalıgı kaldırmak için elimden geleni yapacam.Radyonsuz bir odada kalacaksın Tv,cep telofonu.radyo olmayan bir odada kalmak ve günden bir bardak fincan kahve için ve bunları 1 ay deneyin eger bu hastalık üzerinde ileşme görüyorsanız.bunları deneyiniz ve doktorlarlada bi görüşmeler yapın bende dahada geniş ayrıntılar bulmaya çalışıyorum benim kimseye yanlış verdigim bir bilgi yok deneyin ve görün eger fayda ederse bunları hep deneyin ve gerekli konuları doktorlarla görüşün ve geliştirmelerimi ve projelerimi burda paylaşacagım.Allah tüm hastalarımıza acil şifalar versin.Teşekkür ederim levent bey.

 8. bugün sabah kalktığımda başımın arka tarafı ve alın bölgemde şiddetli bir ağrı vardı ve akşam oldu hala kesilmeden devam ediyor kafamın içinde bir zonklama hssediyorum. başımı sağa sola salladığımda çok az da olsa sarsıntı oluyor bilen birisi bana yardım etsin lütfen
  tümör belirtisi mi yoksa daha 21 yaşındayım

 9. hasan bey size bazı sorularım olacak. çünkü şuan bizde bu hastalıkla mücadele ediyoruz. yardımlarınızı rica ediyorum mailimden bana ulaşırmısınız

 10. Radyasyonsuz oda nasıl olur?
  Kapısında RF fitreler mi var yoksa faraday kafesi gibi hiç bir yayının giremediği korunmuş bir yer mi?
  Radyo yayını olmayan bir yer bulmak mümkün değildir. Odada radyo çalışıyorsa FM yayını vardır, cep telefonu kayıtlanıyorsa GSM şebekesi yayını vardır, TV çekiyorsa TV yayını vardır. Radyasyonsuz ortam dfemek hiç bir radyo frekans yayının giremediği yer demektir. İnsanların umutları ile oynamayın sayın Ömer faruk kardeşim.

 11. Bu konu hakkında büyük projeler için çalışıyorum ve bu hastalık üzerine bir çare getirmek için elimden geleni yapacagım.500 bin kişiyi 2 yıl boyunca izledim , günde bir fincan kahve ya da çay içmenin, ölümcül bir beyin tümörü olan “glioma”nın oluşma riskini yüzde 34 oranında azalttığını gözlemledim.

  Yüzde 41 gibi oranla erkeklerde kafeinin bu açıdan daha etkili olduğunu gözlemledim kadınlarda ise bu oranın yüzde 26’da dır.Ve daha büyük projeler üretmek için çalışıyorum (günde 1 fincay kahve için ve radyosyon olmayan bi odaya geçin bir gün boyunca o odadan çıkmayın.cep telefonu vb.gibi aletleri odanıza almayın ve 1 gün boyunca radyossuz odada oturun yatın kalkın ve bunu hergün uyguladıgınızda iyileşmeler ortaya çıkacaktır.)dahada ileri gitmek için çalışıyorum.Hastalıga çare bulmak için dahada ayrıntılı çalışıyorum.ve bu hastalıgı yok etmek için and içtim ve bu konu hakkında gelişmelerim devam ediyor ve gerekli uzmanlarla görüşmelerimi yapacam ve burdan sizlerle paylaşacam…Allah hastalarınıza şifalar versin

 12. Oğlumda beyin sapı tümörü teşhisi konduğunu ve süreci yukarıda yazdım.Bu konuda uzman olan ulaşmadığım doktor kalmadı.Ancak her doktor sözbirliği etmişcesine “ameliyat şansı yok” dediler.Çapa ve cerrahpaşadaki uğraşılardan sonra
  radyoterapi aldık.Radyoterapi alırken bu tür tümörlerin kemoterapiye iyi cevap vermediğini söylediler.Ancak radyoterapi bitince bir de onkoloji görsün diye gönderdiler.Onkoloji kemoterapiye (Temodal ile) başladı. Ancak çocuk 3 ay içinde çok zor ayağa kalkar ve çok zor konuşur oldu.Aynı zamanda biz kemoterapi ile hemen hemen eş zamanlı CİMAHER kullanmaya başladık.Cimaheri uygulayan doktor farklı kişi,temodali veren farklı idi.Cimaheri veren doktor içeriklerinin farklı olduğunu ve ikisinin birden kullanılabileceğini söyledi.Ancak temodel veren doktor kesinlikle cimaher kullanmayın dedi.Fakat pek çok doktor işimizin çok zor olduğunu,yapacak bir şey olmadığını söylediği için biz Cimahere devam kararı aldık.Fakat gün geçtikçe hasta ağırlaşıyordu.Bu duruma uzun süre kullandığımız kullandığımız kortizonun da etkisi olduğunu (kemik erimesine neden olmuş) düşündük. 3 ay kullandığımız kemoterapiye (temodal) son verdik.Cimahere ise devam ettik. Olanları daha önce anlatmıştım.Şimdi hastamız yatılı okumasına rağmen okula devam ediyor ve kendisini idare edebiliyor.Cimahere de devam ediyoruz.10 ay oldu (15 dünde bir 200mg) kulanıyoruz.Bunun yanında daha önceki yazıda da belirttiğim gibi bazı doğal ilaçlarda kullanıyoruz.Bakalım zaman ne gösterecek.Souçları gösterdiğimiz doktorlar ne yapıyorsanız devam edin diyor.Biz hastamıza hastalığını tam olarak söylemediğimiz için adım doğru değil.Adresimi de bunun için yazamıyorum.Ancak adresi olan arkadaşa ulaşmaya çalışacağım. Allah herkese ifa versin…

 13. hasan bey sizin hastanız ameliyat olabildimi.benimde canımın içi oğlumun beyin sapında var .malesef.ameliyatda yapılamıyor.ameliyat olmadan iyileşen yaşayan yokmu bu hastalıkta.yokmu ya biride ben desin.iyiyim desin.
  ne zormuş bu hastalık çaresizlik
  bikaç ay içinde olacakları söylemişlerdi ama yavruma konduramıyorum.
  Allah benim yavrumada tüm hastalarada şifa versin.
  biz artık olmaz deselerde mucizeyi bekliyoruz.Rabbim kimseye evlat acısı vermesin banada vermesin.onun hastalığına üzülürken bide o sonunu düşünemiyorum.kabus gibi.Rabbim bimucuze bizede tüm hastalarada yaşatır inşallah.AMİN.

 14. hasan bey, gurselcaglar@hotmail.com ‘a mail yazarsanız size sormak istediğim şeyler var,benim oğlumda 6 yaşında ve cimaher kullanıyor, her hafta 200 mg.ve 22 hafta oldu.o konu hakkında görüşmek istemiştim,Allah herkesin yardımcısı olsun….

 15. Herkese geçmiş olsun,
  hasan bey merhaba,
  radyoterapiden sonra kemoterapiye başladığınızı yazmışsınız. cimaher’ü kemoterapi ile berabermi aldınız?
  kemoterapi ilacınız nedir?
  kardeşim radyoterapi ve kemoterapiyi aynı anda görüyor. fakat cimaher’ü kullanmasına ancak kemoterapi bittikten sonra izin verebileceklerini söylediler.bilgi verirseniz sevinirim.
  tekrar geçmiş olsun.. allah yardımcınız olsun…

 16. arkadaslar daha oncede yazdıgım gibi anneminde beyninde timor var ve 4.dereceden glioblastama multiforma hastalıgı ikinci amelıyatı yeni olmamıza ragmen timor 25 gün içinde 3 yere yayıldı.ilk ameliyattan sonra radyoterapı aldık simdide kemoterapı verıyolar kimiinsanlar sokmayın ızdırap cektırmeyın dıyor ne yapacagımı sasırdım herseyını hazırladım ankaradan ilaç için izin bekliyoz kemoterapıye gırerken dıye 10 gün içinde baslıcaz bu durumun iyimi kötümü olcagını blemıyorum ama annemın durumu suanda agır.cok macunlar haplar ilaçlar yaptırdık aldık otlar kaynattıkbi netice alamadık.son care olarak ömer coskuna kagıtlarımızı faxladım ordanda ümit verici bi sonuc vermedıler ama herseyın bunyesıne baglı oldugunu soledıler.suanda siparıs verdigimiz macunun gelmesini bekliyorum sadece sunu solemek istıyorum bu sıteye girip okuyan insanlar vardır.bizim caresizligimizden kazanc kapısı olusturmasınlar cünkü her doktora yada emar sonucunu almaya gıttıgımde binlerce kez yıkılıyorum.bizim durumuuzda hastası olan rahatsızlıgı olan bi yakını olan kişilerden sunu sormak istıyorum .hastanız ne kadar yasadı ve kurtulusu var mı?hepınpze gecmıs olsun dıyorum.yaradan hepımızın hastasının üzerinden bu hastalıgı yok etsın artık elimzdn gelen herseyı herkesın yaptıgına ınanıyorum .rabbim hepimizin yuzune baksın ve hastalarımızı bize bagıslasın

 17. arkadaşlar herkese geçmiş olsun maling nelanom olan hastalar tümör5cm yi geçti ise hasta son 5-6 ayını yaşıyo demektir hiç kimseye kanıp para harcamayın ben dayımı kaybettim 34 yaşında allah yardımcınız olsun

 18. sayfadaki yazıları bir bir okudum ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN. BEN DE ANLATIYIM SİZ DİNLEYİN BELKİ BİRAZ MORAL OLUR ZATEN BUDA ÇOK ÇOK ÖNEMLİ. 1999 U 2000 E BAĞLAYAN YILBAŞININ SABAHI BÜTÜN DÜNYAM YILKILMIŞTI. EŞİM POLİS MEMURU İDİ O GECE UYGULAMADAN GELDİ ŞİDDETLİ BAŞININ AĞRIDIĞINI SÖYLEDİ BENDE ORUÇTANDIR GECE DE BİR ŞEY YEMEMİŞSİNDİR İFTARDAN SONRA AĞRI KESİCİ VEREYİM DEDİM BAYGIN BİR ŞEKİLDE YATIYORDU İFTARI BEKLEYEMEDİM HAFIZA GİDİP GELİYORDU KUSMA (DOĞUDA KÜÇÜK BİR YER) HASTANEYE GÖTÜRDÜM ÜŞÜTMÜŞ YİNE AYNI ORUÇTANDIR DEDİLER.DR YALVARDIM MALATYA YA SEVK ETTİRDİM UZUN UĞRAŞILARDAN SONRA BEYİNDE PORTAKAL BÜYÜKLÜĞÜNDE TÜMÖR HAYATİ VAKA BEYİNE ÖDEM YAPMAYA BAŞLAMIŞ DEDİLER. HEMEN HASTANEYE ALDILAR.5-6 GÜN YOĞUN BAKIMDAN SONRA OCAK 12 DE İLK AMELİYATINI OLDU 2 AY İÇİNDE TÜMÖR TAZELEMİŞ 2 AMELİYAT 1 HAFTA SONRA 3 DERKEN TAM 8 AY HASTANEDE YATTI SOL GÖZÜNÜ KAYBETTİ MALÜLAEN EMEKLİ ETTİLER MADDİ SIKINTILAR ÇEKTİK BEN ÇALIŞTIM O BAŞIMIZDA SAĞ VE GAYETTE SAĞLIKLI. ÇOK ŞÜKÜR RABBİM HEPİNİZE ACİL ŞİFALAR VERSİN ALLAHIN DEDİĞİ OLUR BENİM EŞİMEDE YAŞAMAZ DİYORLARDI 11 YILIN İÇİNE GİRDİK DARISI CÜMLEMİZE ALLAHTAN UMUDUNUZU KESMEYİN.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |