Beyin Kanseri – Tümörleri

Beyin Kanseri – Tümörleri

Bunlar (genellikle) vücudun herhangi bir yerinde başlayıp beyne metastaz yapanlar ve beyinde oluşanlardır.

Genellikle 9 yaş altı ve 55 yaş üstü daha sıklıkla görülen beyin kanserlerine, beyaz ırkta ve erkeklerde daha çok rastlanır.

Beyin kanserlerinin belirtileri tıbbi olarak teşhisi zorlaştıracak şekilde zaman zaman yok olup zaman zaman ortaya çıkabilirler. Yukarıdaki belirtiler söz konusu olduğunda kafa içi basıncın artmasından şüphelenerek tam bir teşhis için beyni görüntülemek gerekir ve bu amaçla beyin tomografisi ve MRG çekilir.

Beyin tümörleri kafatası içerisinde büyüyerek beyin üzerine baskı yaparlar. Bulundukları bölgeye ve baskı altında tuttukları beyin alanına göre belirtiler verirler.

Ancak kafa içinde yer kaplayan bütün vakalarda olduğu gibi öncelikle kafa içi basıncın artmasına bağlı belirtileri gösterirler.. Tümör düzensiz bir şekilde büyümeye devam eder ve genişleme, büyüme imkanı olmayan kafatası içerisinde beyin üzerine baskı yapmaya başlar. Beyin baskı altında normal görüntüsünü kaybeder ve işlevlerini yerine getiremez.
Beynin her iki yarım küresi simetrik olarak yerleşmişlerdir. Her iki tarafta düzenli sınırlarla ayrılmışlardır. Bu normal yapıya giren herhangi bir yer kaplayan oluşum simetrik yapıyı bozacak ve beyin üzerine baskı yapacaktır. Beyin Tümörleri iki çeşittir
1- İyi huylu tümörler:

Beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilir ve tamamına yakını çıkartılabilir. Bu nedenle operasyon sonrası sonuçları iyidir. Ancak tümör her ne kadar iyi huylu da olsa beyinde bulunduğu bölge hayati önem taşıyan bir bölge ise ameliyat sonrası sonuçlar maalesef yüz güldürücü olmayabilir. Yavaş üreme hızına sahip olmalarına rağmen öldürücü olmasalar dahi vücutta kalıcı harabiyete ve işlev bozukluklarına sebep olabilirler.
2- Kötü huylu tümörler:

Çok hızlı üreyen, çamur kıvamında ve operasyonla alınması oldukça zor olan tümörlerdir. Opere edilseler dahi belli bir süreçten sonra tekrar nüksederek beyne baskı yapmaya devam ederler. Ameliyat sonrası 5 yıl yaşama şansı veren tümörler olduğu gibi 5-6 ayda da hastanın ölümüne sebep olacak türleri mevcuttur.

Beyin Kanseri Belirtileri:

1- Başağrısı

2- Kusma (Fışkırır tarzda)

3- Sara tarzında bayılma nöbetleri

4- İlerlemiş dönemlerde (Beyinde yerleştiği yere göre) vucudun bazı bölgelerinde felç belirtileri

5- Kişilik bozuklukları, bazı yeteneklerde (hesap yapma yazı yazma gibi) bozulma

Yukarıdaki Belirtiler gözlemlendiği taktirde zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir

Beyin Kanseri Tedavisi:

Beyin tümörlerinin tedavisi cerrahidir. İster iyi huylu, ister kötü huylu olsun, tüm tümörler cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Ancak bazı durumlarda cerrahi uygulamak mümkün olmayabilir. Şayet tümör beynin çok hassas olan bazı hayati bölgelerine yerleşmişse bu bölgelere dokunmak hayati tehlike yarattığından tümör yerinde bırakılabilir. Bu durumda sadece ışın tedavisi ve ilaç tedavisi (kemoterapi) uygulaması yapılabilir.

Vücudun diğer bölümlerinde oluşan tümörler beyine yayılabilir. Buna metastaz denilmektedir. Özellikle akciğer kanseri beyine yayılabilir ve kötü huylu tümörlerdendir. Cerrahi müdahale yapılsa bile sonuçlar yüz güldürücü değildir. Hatta bazı vakalarda birkaç tane odak halinde yayılma varsa cerrahi bile uygulanmayabilir. Hasta kemoterapi ve ışın tedavisine alınır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

243 yorum

 1. 2010 mayıs ayında bende beyin ameliyatı oldum istnbul kozyatagı acıbadem hastanesi necmettin pamir kesinlikle Türkiyede bir numara bir doktor kesinlikle ve kesinlikle onu öneriyorum Allah razı olsun o doktordan..
  Sağsaglim cıktık cok şükür Allah Tüm hastalara şifa versin inşallah
  KEsinlikle NECMETTİN PAMİR..

 2. öncelikle herkese geçmiş olsun, Allah acil şifalar versin. bende beyin amelyatı oldum ama şuan Allahıma şükürler olsun iyiyim. Allah doktorlarımıza sağlık güç kuvvet versin. acıbadem kozyatağı necmettin pamir hoca ve ekibi işinin ustası tavsiye ederim bütün hastalara acil şifalar dilerim.

 3. Merhabalar,
  Ateş düştüğü yeri yakarmış. Benim de babama(kayınpederim) henüz teşhis kondu. Çok hızlı yayılmış tümör ve beyni sarmış. Düğünümüze 1 ay var ve tüm plânlarımız altüst oldu. 5 gündür perişan haldeyiz. Nişanlım hastane hastane götürdü ama kimi hastane ekipman yok diyor, kimisi biyopsi, kimisi ameliyat diyor. Kime gideceğimizi, nerden başlayıp kime inanacağımızı şaşırdık. Maddi imkânlarımız da kısıtlı ve pahalı, yoğun bir tedaviyi kaldıramayacak haldeyiz. Çapa, Haydarpaşa ve Kartal’dan sonuç alamadık. Hastane ve dr. konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Allah yardımcımız olsun.

 4. Öncelikle herkese merhaba ve hastası olan herkese Allah’tan şifa diliyorum benim annem 2007 yılında güğüste başladığı kanser kemiklerine sıçradı 3.5 sene boyunca 2 defa sıçrama oldu ve en son beyinde metastas yapmış evde 1 ay kaldı beyinde metastas olduğu halde bi problem yoktu hastaneye yattı 2 hafta çok iyiydi ben 15 yaşındayım ve babam ve teyzelerim hatta tüm yakınlarımız ilgileniyorduk annemle babama sorunca annemi iyi diyordu fakat annemin kötü olduğunu babam bana söylemek zorunda kaldı çok üzülmüştüm annemi 4 senedir ilk defa çok kötü gördüm anneme ışın verince beyinde sıvı oluşmuş hareketleri 3-4 yaşlarında bi çocuk gibiydi annem 40 yaşındaydı doktorlar ameliyata alırsak masada kalır dediler o kadar çaresizdik ki doktorlar ameliyata da girse ölecek girmese de ölecek dediler annem ameliyat oldu durumu gerçekten çok iyiydi fakat bir gece babam yanında kalırken annem fenalaşarak içini boşaltmış doktorlar ertesi günün sabahına çıkmaz demişler ve annemi gece saat 3 te kaybettik şok olmuştum 2 ay önce annem sapa sağlamdı yürüyerek girdği nöröloji bölümünden ölüsünü aldık annemin ama üzülmedim hep hayırlısı neyse o olsun dedim acı çekmeden öldü o yüzden içim rahat eğer acı çekseydi kahrolurdum bütün göğüs ve akciğer kanseri hastaları ve yakınlarına sesleniyorum beyinde metastas yaptıysa gerçekten çok zor ama Allah çok büyük anneme ameliyattan çıkaz dediler ama çıktı sonrasında faydalı olmadı eğer hastanızı acı çekmeden kaybetmek istyorsanız ameliyat olamsına izin verin yoksa 2 ay yaşar ama çok canı yanar ben 2 ay yaşayıp açı çekmesine annemin dayanamazdım şimdi acı çekmedi ve kurtuldu diye gerçekten çok muttluyum isterdim yaşasın ama bu kanser çok lanet bir hastalık başka bir yerden çıkabiliyor elimizden gelen her şeyi yaptık olmadı bütün hastalara Allah şifa versin başınız sağ olsun

 5. ALLAH HERKESE TAŞIYACAĞI YÜKÜ VERSİN BNDE
  BEYİN AMELİYATI
  OLDUM ŞUAN
  HİÇ BİŞİM YOK
  HAMD
  OLASUN ACİL ŞİFALAR DİLERİM

 6. Arkadaşlar her kesin yakınlarına önce acil şifalar dilerim . Belki de her gün biraz daha umut azalyor ama arkadaşlar bunu size söyleyeceğim . Ben Azerbaycandanım önce benim bir doktor arkadaş var bunu yanına beyiin kanseri geçiren biri geldi teşhis koyuldu ve 1 yıl bir zamanı kaldığı öğrenildi tabii adam demdiler ama adam israr edince adama söylediler işte hakikaeten mucize oldu önce beklenildiği gibi adam felç oldu hatta özür dilerim tualetinib bile yapamadı ama arkadaşlar işte sonuna 1 ay kalmış hasta inanılmaz bir şekilde ayağa kalkdı ve inanılmaz ama beynindeki tümör yok dneilen bir seviyyede ve ameliyyat oldu ve temamen sağlam ve çoçuklarını evlendirdi torun gördü öyle hasta ki , 1 yıl önce hiç bir şansı yoktu ama şimdi tamameen sağlam ve işte o adam ölecek denildiği günü şimdi doğum günü gibi kayd ediyor , hakikaten bir mucize Tanrının insanlara bir mucizesi bu hikayeyi onun için anlattım ki , hiç bir zaman son saniyeyey dek Allahdan umut geçmeyiniz hatta hastalık hangi seviyyeye gelmişse çünki Allah her kesi sınar ve bu sınavdan iyi çıkanları yarı yolda bırakmaz Şükürler olsun Allaha ve sizlerin yakınlarınınıza da Allahdan acil şifalar ve sağlam olmasını diliyorum

 7. Ve bide demek istedigim birde bu turlu kanserlerdde insanlarin psikiolojisinden cok sey aslidir , ki eğer biz onlara bunu çok hatırlatmazsak yani tabii ki de yapmayəz ama onu da bunu hatırlatmakdan alıkoymalıyız ve İsrailde bir ilk gelişdi ki , orda inanılmaz ama 80% irelilemesine rağmen durdurbiliyorlar ve tamemen sağlıklı haline dönüyor , almanyada da buna benzer bir şey var ki , hastanın ateşini yükselterek onda olan kötü huylui hücrelerin çoğalımının karşısı alınıyor ama yinede umut israil dicem neden derseniz 80 % lik bir durumda ölüm korkusu varken onlar bunu karşəsən alıp 20% lere kadar düşüre biliyorlar ki , bu da 30 40 yıl yaşam şansı demekdir çünki tedavinin devamında çox aza düşürüle biliniyor

 8. Allah her kese yardim etsin ve de hic kime gostermesin bunu bilmeniz gerekir Allahdan umut gecilmez hakikten Allah temiz kalple edilmis dualar muhakkak cenabi hakk tarafindan kabul olunur

 9. Benim yiğenim de beyin kanseri ameliyat oldu ama sonuç kötü huylu çıktı şimdi ameliyatın 3. Haftası beyinde ödem oluştu bugün 2. Ameliyata girecek henüz 3 yaşını doldurmadı 2. Ameliyatı nasıl kaldıracak bilmiyorum bütün hastalara şifalar diliyorum allah yardımcıları olsun

 10. benimdde babam melanom, allahtan ümit kesilmez o verdi canı o istediğinde alır. Her hastaya sifalar diler güzel kalplerine şifa saçilsın dıyorum.

 11. slm….ben babamı 1 yıl önce beyin kanserinden kaybettim..o kadar çok başvurduğum yer vardıkii..inanılmazı başarmak gibi bir duruma düştümm….öyle yada böyle bir şekilde kaybettimm gözümün önünde eriyip gitti adam…sonra düşündüm ..saçma sapan bir şekilde davrandığımı..nasıl olsa çaresi yok..otmuş bitkiymiş inanın fasafiso…cerrahi müdahale şart..bu hastalık ne grip gibi..ne kalp hastalığı..o kadar illet bir hastalıkmışki…yok bir kaç kitap okuyan cilt uzmanı kesiliyor..bir kaç bitki ismi bilen kanser uzmanı kesiliyor..lütfen rica ediyorumm….hastalık feci bir şey..yaşadıklarınızıda anlıyorumm..ama lütfen bırakın bu tarz yerlerden medet ummayınnn..hem size yazık hem hastanıza…beyin cerrahları herşeyi bilir emin olun..saygılar

 12. Merhaba Tolga Bey…Şuan radyoterapi kısmını bitirdik, kemoterapininde 2. dönemindeyiz yani ayda 1 kez alınıcak olan kısımdayız fakat trombosit sorunu yaşıyoruz çok düşük…Bu yüzden 20 gün hastanede tedavi gördük normale dönmüştü tekrar alınan temodal’den dolayı şuan yine düşüşte..Riskli bir döneme girmemek adına kontrol altında tutuyoruz..Bitkisel ürünlerden de yararlanıyoruz 3 aylık emar sonucumuz iyiydi çok şükür…Siz hangi süreçtesiniz..? sizin kullandığınız ürünler varsa bende bilgi almak isterim..? Allah şifa versin…

 13. Öncelikle bütün hastalarımıza geçmiş olsun, ölenlerimize ise Allah rahmet eylesin. Serap Hanım benimde babamın hastalığı sizin hastanız ile aynı maalesef ki. Şu anda nasıl bir süreç içindesiniz bilgi almak isterim.

 14. hasan bey bizim kızımızda beyin tümörü çıktı cımaher adlı ilacı bizde kullandık henüz bir degişiklik yok kullandıgınız bitkisel ürünü yazarsanız seviniriz.msn adresim ozcan_mermer@hotmail.com ulaşırsanız sevinirim

 15. CIMAHER ilacı 1mart itibarıyle onaylandı SGK kapsamına alındı. Yani reçeteniz ile birlikte Tc. Eczacılar birliğine başvurduğunuzda ilacı ücretsiz temin edebilrsiniz. (mail adresim doğru değil)

 16. merhaba arkadaslar benım erkek kardesımın alınında bırtümör oldugu tespıt edıldı dr u bunun ıyı huylu oldugunu söyluyolar acaba bilen varsa içinizde bıze bıraz acıklama yapabılırlermı

 17. merhaba gürsel bey ben size mail attım ama ulaşamadım herhalde.cimeher denen ilacı kullanıyormuşşunuz.sonuç nedir.hastalıkta durma yada gerileme varmı.bilgi verirseniz sevinirim.benimde 6 yaşındaki yeğenimin beyin sapında tümör var.bizde sizin gibi sürekli araştırıyoruz.bize yardımcı olursanız sevinirim.

 18. Herkese Merhaba…Malesef biz de 1 ay önce bu hastalıkla tanıştık…Sol kısımda konuşmaya yakın olan bölgedeydi ameliyatımızı olduk 15 gün oldu,ameliyat başarılı geçti (doktorların dediğine göre) kesin bir tedavisi olmamakla birlikte 6 haftalık radyoterapi-kemoterapi tedavisi haftaya başlıcak inş..Hastalığımızın tam adı:Glioblastom (WHO Grade 4) kötünün kötüsü…Allah’tan umudumuzu kesmedik elbette hastalığını bilmiyor ve morali de yüksek…Tek istediğim bitkisel tedavilerini bilen ve bizim gibi bu hastalığı yaşamış veya hala yaşayan insanlardan bilgi sahibi olmak…Allah hepimizin yardımcısı olsunn ve sevdiklerimizi bizlere bağışlasın…AMİN…

 19. merhaba, herkese acil şifalar diliyorum. “gliomatosis cerebri” teşhisi konan herhangi bir hasta yakını var mı? beyin tümörleri içinde en kötüsü olduğu söyleniyor. kuzenime 1 hafta önce bu teşhis kondu. ameliyat söz konusu bile olamaz diyor drlar. ışın tedavisi çok sakıncalı olsa da önümüzdeki hafta başlanıyor. çaresizlik içinde bekleyip duruyoruz. bu hastalıkla başeden birileri varsa, iletişime geçebilir miyiz? teşekkürler…

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |