Beyin Kanserinde Kan-Beyin Bariyerinin Aktif Rolü

Beyin Kanserinde Kan-Beyin Bariyerinin Aktif Rolü

Kanser, çağımızın en çok bilinen hastalıkları arasında yer almakta. Kişiler üzerinde oluşan kanser riski birçok insanı olumsuz yönde etkilemekte. Hayati birçok fonksiyon ve yaşantıyı engellemesinin yanı sıra yaşamsal faaliyetler üzerinde de olumsuzların yaşanmasına sebep olmakta. Kanser oluşumu için günlük yaşam içerisinde bulunan olumsuz gerçekler kanser hastalığını fazlasıyla tetiklemekte. Kanser hastalığı tehlikeli olmasının yanı sıra ölümcül nitelikleri bünyesinde barındırarak kişiler üzerinde hayati tehlike oluşturmakta. Birçok kişide farklı belirti gösteren kanser hastalıkları, arasında yer alan beyin kanseri tehlikeli ve gidişatı olumsuz olan genellikle yetişkin insanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Beyin kanseri, Glioblastoma adı ile Tıp’ta ‘ki diğer adıdır.

Beyin, insan vücudunda önemli bir yer teşkil etmesinin yanı sıra gündelik ve yaşamsal faaliyetlerimizi yöneten en önemli organımızdır.   Diğer organlar üzerinde yetkisi olan konuşmamızda, yürüme faaliyetlerinde, tat alma, duyu organları duygu ve aklımızı yönlendirir. Beyin, omirilikle bağlantılı olarak sinirler ile vücudun tüm bölümlerinde çalışır. Beyin üzerinde üç faktör vardır ve her zaman beyin yönlendirme yapar. Beyin, beyincik, beyin sapı olarak geçer. Beyin, vücut üzerinde büyük faktöre sahip olmasının yanı sıra iki bölüme ayrılır. Beyin üzerinde bulunan sol yarım yuvar vücut üzerindeki sağ kasları, sağ yarım yuvar ise sol kasları kontrol ederek vücut üzerindeki kaslar üzerinde kontrol mekanizması sağlar.

byın

Beyin kanserinde risk faktörleri kimyasallara maruz kalma veya genetik olarak da gerçekleşebilir. Beyin, üzerinde oluşan tümörler iyi veya kötü olarak ikiye ayrılır ve teşhis edilmesi, doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması büyük önem taşır. Beyin kanseri tedavisinde kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi uygulanmaktadır. Uygulanan tedaviler her hasta üzerinde ayrı bir sonuç verse de beyin tedavisinde tedavi sonuçları olumsuz niteliktedir. Kan ile beyin bariyeri arasında oluşabilecek dışardan etki eden yabancı maddelerden koruma görevindedir. Beyin dokusu içinde bulunduğu durum itibari ile kanın beyne, beynin de kana transfer olmasına yardımcı olmaktadır. beyinde meydana gelen astrosit  adı verilen geniş tabanlı sonlanımları da bulunmaktadır. Beyin kanserinde oluşan, beyin tümör hücreleri erken teşhis ile yapılan uygulamalarda kullanılan ilaçlara fazlasıyla duyarlı olabilmektedir.  Beyin üzerinde yer alan astrositlerin sonlanım ayakları üzerinde ve kan damarlarının bulunmakta olduğu dış yüzeylerin arasında bulunduğu boşlukta toplanmış durumdadır. Beyin kanserine teşhis koyulduğu andan itibaren damarlar üzerine gelecek olan olumsuz saldırılarda kan-beyin bariyerlerini koruyamamaktadır. Bu yüzden meydana gelen durumlarda görülüyor ki hastalığın ilk evrelerinde kullanılan ilaçların beyin kanseri hücrelerinin hedefi doğrultusunda ilaçlara karşı duyarlı olabileceği gözlemlenmiştir. Beyin kanserinde oluşan beyin tümörleri, aradaki bağlantıyı ortadan kaldırarak kan akışı yönünü ve kan- beyin arasındaki bariyerleri ele geçirmektedir. Kan ve beyin arasında meydana gelen bariyer ilişkisinin iyi bir şekilde anlaşılması kişiler üzerinde oluşan hastalığın tedavisinde büyük rol oynayacaktır. Tıp dünyası bu ve benzer konuda yapılacak olan çalışmalarına hızla ara vermeden devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |