Beyin tümörü belirtileri nedir?

Beyin tümörü belirtileri nedir?

Ciddi bir rahatsızlık olarak görülen beyin tümörleri birincil ve ikincil derecede yer alan bir hastalık türüdür. Beyinde oluşan birincil tümörler iyi huylu tümörler olarak görülse de ikincil türü sadece beyinde yer almayarak, vücudun başka kısımlarına da sıçramasıyla bilinen bir çeşit rahatsızlıktır.
Bu hastalık herhangi bir yaşta olan kişilerde görülmekle beraber; sebebi tam olarak açıklanamamaktadır. Şiddetli baş ağrıları, hafıza kaybı ve denge sorunu ile gündeme gelen bu rahatsızlıklar; beynin çeşitli bölgelerinde oluşabilir.

Beyin Tümörü Çeşitleri

beyin tümörü belirtileri

Beyin hücreleri de vücutta yer edinen diğer hücreler gibi bir yenilenme sürecinde bulunup; bu şekilde bir döngü ile kendini göstermektedir. Yalnız bu işleyiş bazen tam olarak gerçekleşmediğinden dolayı ölmesi gereken hücreler yaşamaya devam eder ve tümör olarak nitelendirilmeye başlar.
İyi huylu beyin tümörleri; genelde diğer hücrelere yayılmadan varlığını sürdürmeye devam eder. Nadiren oluşmalarına rağmen de fazla tehlikeli olarak görülmeseler de sürekli büyümeleri halinde beynin hassas bölgelerine baskı yaparak; önemli rahatsızlıkları meydana getirebilirler. İyi huylu tümörlerin, zaman içerisinde kanserli hücrelere dönüşme ihtimali de oldukça fazladır.
Habis beyin tümörü ise iyi huylu tümörlere göre daha çabuk büyüdüğünden ve vücudun diğer kısımlarında da etkili olacağından dolayı ciddi bir tehlike yaratan olgu olarak kendini gösterir.

Tümör Dereceleri

Birinci derecede kendini gösteren tümörler tamamen iyi huylu bir yapıda olmakla beraber, büyümesi durumunda sıkıntı yaratacak bir rahatsızlık çeşididir.
İkinci derecedeki tümörler ise kötü huylu hücreler olsalar da beyin içerisinde pek fazla tehlike arz etmemeleri ile bilinirler.
Üçüncü derece tümörler genelde kötü huylu olmakla beraber; hızlı büyüme eğilimi içerisinde yer almaktadırlar.
Dördüncü derecede yer alan tümörler oldukça tehlikeli olmakla beraber; son derece hızlı bir büyüme göstermektedirler.

Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümörü hastalığı farklı derecelerde yer aldığı için farklı farklı belirtilerle de karşımıza çıksa da bazen ortak belirtilerle de kendini gösterebilmektedir.
Baş ağrısı en yaygın biçimde yer alan belirtidir. Bu aşamada son derece normal görülen bu şikayet, şiddetli bir konumda bulunduğunda ise beyin tümörünün habercisi niteliğinde bulunabilir. Özellikle sabah saatlerinde olacak olan şiddetli baş ağrıları, beyin tümörünün habercisi olarak değerlendirilmektedir.
Mide bulantısı da bir diğer belirti olsa da sabahları daha yaygın bir biçimde kendini göstermektedir. Bunun yanında hıçkırık ve kusma da bu kapsamda değerlendirilir.
Beyin tümörü olan kişilerde uyuşukluk hali fazlasıyla gözlemlenebilmektedir. Beyin tümörünün belli bir büyümeden sonraki evresinde kendini gösteren bu belirti; aynı zamanda net görememe sorununu da ortaya çıkarır.
Beyin tümörü, iletişim kurma sorunlarında da önemli bir olumsuzluk yaratabilmekte; özellikle konuşma fonksiyonunu derinden sarsacak bir gelişme olarak dikkate alınmaktadır.
El, kol ve bacak uzuvlarında görülen titremeler ve bu konuda nöbet geçirmeler de beyin tümörünün en büyük belirtilerden bir tanesi olarak ilgi çekmektedir. Bu aşamada da kas seğirmelerinin etkili olduğu şekilde kendini göstermekte ve bu anlamda etkili bir faktör olarak değerlendirilmektedir.
Aynı zamanda vücudun dengesini korumasında olumsuz bir etken olan beyin tümörü, ilerleyen safhalarda hareket bozuklukları ile de karşımıza çıkacaktır.

Beyin Tümörünün Bölgelere Göre Belirtileri

beyin tümörü belirtisi

Ön lobda meydana gelen beyin tümörleri genel olarak kişilik değişimlerine, hayata karşı olumsuz düşüncelerin meydana gelmesine ve duyu organlarının bozukluklarına neden olmaktadır.
Parietal lobda ise konuşma ve anlama zorluğu ve his kaybı gibi sıkıntılar belirtiler arasında yer alarak bu aşamada kendini gösterir.
Temporal lob’da görülen belirtiler genel de hafıza kaybı ile ilgili olup; bu aşamada hislerde yaşanan değişimlerin de kendini göstermesi beklenir.
Oksipital lobda ortaya konulan tek belirti görme kaybı olarak kendini gösterecektir.
Beyincikte ve beyin sapında meydana gelecek olan tümör şekillerinin belirtileri arasında zayıf koordinasyon, gözlerin kontrolsüz hareketi, ve baş dönmesi gibi sıkıntılar gündeme gelecektir.
Omurilikte yer alan beyin tümörünün sıkıntısı ise ağrı, uzuvları kontrol edememe ve bağırsak sıkıntıları olarak kendini gösterecektir.
Beyin zarında meydana gelirse hareket güçlüğü, görme sorunu, mide bulantısı ve baş ağrısı gündeme gelirken hipofiz bezinde ise kısırlık, diyabet, el ve ayak şişmesi durumu ortaya çıkarak beyin tümörünün belirtileri arasında yerini alır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

  1. Merhaba arkadaşlar benim başımın belli bir bölgesinde ağrı bazen bişiler saplanıyor gibi oluyor . Bazen hiç bişiy hatırlamıyorum bir zaman sonra düzeliyor. Çok halsizim ve son 2 ayda kim görse çok zayıflamışsın diyor . İştahım çok yüksek ama bir türlü kilo almıyorum. Çok zor koku alabiliyorum . Hiç bir olaya dikkatimi veremiyorum veya odaklanmıyorum. Çok çabuk sinirleniyorum ( bu küçüklükten beri aynı ) . Gün içinde çok uykum geliyor . Midem bulanıyor ama henüz hiç kusmadım . Bir nesneye 15 saniyeden fazla odaklanırsam gözlerim kayıyor gibi oluyor. Ellerim titremiyor ama ellerimi düz ileri doğru tutunca kaslarım titriyor. Ve her gün en az 10 dk hıçkırık tutuyor . Sizce beynimde tümör olma ihtimali var mı ? Ameliyattan çok korkuyorum o yüzden doktora gitmedim . Sizce doktora gitmeli miyim ? :

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |