Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Tümörü Belirtisi Nelerdir?

Primary ve Secondary yani birincil, ikincil olarak beyin tümörleri ikiye ayrılır. Primary yani birincil olarak kabul edilen tümörler iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. Bu iki ayrı tümör çeşidinin anlamı beyinde ve vücudun farklı noktalarında oluşan tümörler olmasından dolayıdır.  Birincil olan beyin tümörü beyinde oluşur. İkincil olan tümör beyinden farklı bir noktada oluşarak beyine doğru sıçramasıdır.  Beyin tümörlerinin neden oluştuğu bilimsel olarak bilinmediği gibi her yaşta insanda görülebilmektedir.

Beyninde tümör olan bir kişide belirtiler, tümörün beynin hangi tarafında ve büyüklüğüne göre değişir. Genel olarak belirtiler, kol ve bacaklarda uyuşma, baş ağrısı, denge bozukluğu ve hafıza kaybı şeklindedir.

Beyin Tümörü Çeşitleri

Her insanın beynindeki hücreler yaşlandıkça ölür. Ölen hücrelerin yerlerine yeni hücreler oluşur. Bu sayede ölen hücreler yeniden canlanır ve bir tabaka oluştururlar. Oluşan bu tabaka beyin tümörü oluşumuna neden olur. İyi huylu ve kötü huylu olarak ayrılan tümörlerde, iyi huylu olana operasyonel anlamda bir işlem yapılmasa da iyi huylu olması hayati tehlike taşımıyor anlamına gelmez. Beyinde oluşabilecek her türlü tabaka veya hasarlar ölümcül olabilmektedir.

İyi Huylu Beyin Tümörleri Nedir? Beyin tümörlerinin kanserli olmayan türüdür. Etrafındaki dokulara yayılmadan sabit şekilde kalabilirler. Ameliyat ile alınabilir olduğundan yeniden türeyebilirler. Kesinlikle beyin etrafındaki dokulara ve vücuda yayılmazlar.  İyi huylu beyin tümörünün tek tehlikesi olduğu yerde büyür ve beyine baskı yapar. Bu baskının sonucunda yukarıda saydığımız belirtileri yaşayabilirsiniz. Baskı sonucu tehlike yarattığı için cerrahi müdahale ile alınırlar.  İyi huylu beyin tümörü kanserli beyin tümörüne dönüşme olasılığı vardır.  İyi huylu beyin tümörüne göre daha hızlı büyüyebilen Habis Beyin Tümörü beyin dokularına ciddi derecede zarar verebilir. Habis Beyin Tümörü yapısında kanserli hücreler bulunduğu için vücuda hızla yayılır ve omuriliğe kadar ilerler.

Tümör Dereceleri Nasıldır?  Hücrelerden oluşan Beyin Tümörleri görünümüne göre derecelendirilmektedir.

  1. Derece Beyin Tümörü:  Beyin hücreleriyle birbirine yapısal olarak benzediği için iyi huyludur ve diğer tümörlere göre daha yavaş büyür. Daha çok sinir hücrelerinde oluşur. Cerrahi müdahale ile alınabilir. Normal beyin hücreleriyle hemen hemen aynı ölçüdedir. Mikroskopla incelendiğinde fark neredeyse sıfır boyutundadır.
  2. Derece Beyin Tümörü: Mikroskop ile incelendiğinde normal hücrelere göre biraz büyüktür ve kolay ayırt edilebilir. Yavaş büyüdüğü için yine dokulara yayılabilir. Kötü huylu bir hücredir.  Cerrahi müdahale ile alınsa bile yine oluşabilir.
  3. Derece Beyin Tümörleri: 2. Derece beyin tümörleriyle boyutları benzer. Kötü huyludur. Sürekli kanserli hücre üreterek beyin dokularına yayılırlar. Hızlı şekilde büyüme ihtimalleri vardır.
  4. Derece Beyin Tümörleri: Tümörler arasında en kötü huylu tümördür. Mikroskop altında incelendiğinde diğer tümör çeşitlerine göre farklı bir görüntüsü vardır. Çok hızlı büyüdüğü gibi kendi etrafında çoğalır. Beyin dokularına hızlı yayılır.  Düşük dereceli beyin tümörleri zamanla riskli tümörlere dönüşebilmektedir. Beyinde yeni kan damarları oluşturur ve hızlıca yayılır.

Beyin Tümörleri Nasıl Teşhis Edilir?

Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri yaşıyorsanız, mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Doktorların beyin tümörü teşhisini koyabilmesi için birkaç test yapmak durumundadırlar. Yapılan testlerin sonucunda beyin tümörü teşhisi konulmuş hastayı daha kapsamlı testlere tabi tutarak iyi huylu tümör, kanserli tümör, hangi derecede bir tümör gibi çeşitlerini araştırır.

Beyin Tümörü Teşhisi konulması için hangi testler yapılır?

Biyopsi

BT ( Bilgisayarlı Tomografi )

MRI ( Manyetik Rezonans Görüntüleme )

PET ( Pozitron Emisyon Tomografisi )

Nerolojik Muayene

Beyin Tümörü Teşhisi için Nerolojik Muayene: Bu muayenenin amacı, sindirim sisteminde bir anormallik durumun olup olmadığı kontrol edilir. Muayene sırasında yapılan bir takım testler vardır. Ağız ve göz hareketleri, kas gücü kontrolü, duyu organları, reflexler, çevik olma gücü ve koordinasyon ölçümleri testleridir.

 

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Sürekli Baş Ağrısı: Her başı ağrıyan kişi beyin tümörü kanserine yakalandığını düşünmemeli, birçok nedenden dolayı baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Aç kalma, susuz kalma, stres, güneş çarpması, sigara kullanımı vb. birçok sebepten başınız ağrıyabilir. Beyin tümörüyle baş ağrısının pekiştirilmesi için şunlara bakılır; her sabah uyandığınızda başınız ağrıyor mu? Önceden hiç baş ağrısı yaşamıyorsanız, son zamanlarda başınız sürekli ağrıyorsa, mide bulantısı ve baş ağrısı aynı anda oluyor mu? Baş ağrısı ile birlikte kusma oluyor mu? Bu soruların cevaplarına evet diyorsanız beyin tümörü riskiniz bulunuyor olabilir. Doktora mutlaka görünmelisiniz. Unutulmaması gereken ön bilgi, beyin tümörü kanseri olan kişiler doktora baş ağrısı şikâyeti ile gitmektedirler. Uzun süreli ve sık yaşanan baş ağrılarına dikkate alınmalıdır.  Beyin tümörleri büyüdükçe baş ağrıları daha uzun, daha şiddetli hal alabilir. Genelde sabah baş ağrıları öğle saatlerine doğru hafiflik gösterebilir. Bazı zamanlarda baş aşağı eğilmek, öksürmek gibi hareketlerde başınız ağrıyabilir.

Görme ve Konuşma Bozuklukları:  Tümör nedeniyle etrafınızdaki cisimler sanki size dalgalanıyor gibi görünebilir. Cisimleri net görememe, bulanık görme gibi göz bozukluğu yaşayabilirsiniz. Konuşurken yine tümöre bağlı kelime yutması, karşı tarafa kendinizi anlatamamanız ve kelimeleri yeterince telaffuz edememe sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Tümör ve Uyuşukluk: Beyindeki tümörün çeşidi ne olursa olsun, büyüme sonucunda beyin dokuları baskıyla karşılaşır ve bunun sonucunda uyuşmalar meydana gelebilir. Uyuşma kendisini uykuya verebilir. Uyuma isteğiniz artar.

Tümör ve Titreme: Kas seğirmeleri sonucunda el ve kollarda tümör kanserine bağlı titremeler görülebilir.  Titremeler bazı kişilerde nöbet şeklinde olabilmektedir. Bu nöbetle beraber 1-2 dakikalık hafıza kaybı yaşanabilir. Tümör nedeniyle beyin ameliyatı geçirenler, operasyon iyi geçse bile beyin dokularında oluşan hasarlardan dolayı titreme devam edebilir. Cerrahi müdahale ile beyin tümörü alındı her şey çok iyi geçti ama dokulardaki zarar sizde kalıcı sorunlar bırakabilmektedir. Bu sorunları ilaç tedavisi ile sadece kontrol altında tutabilirsiniz.

Bu bahsedilenler en sık görülen tümör belirtilerdir. Ek olarak nadir görülen belirtilerde vardır bunlar; Yürürken dengesel problemler, ruh halinizde değişim ve dalgalanmalar, karakterinizde değişimler, unutma, kol ve bacaklarda his kayıpları, uyuşma gibi belirtilerde olabilmektedir.

Beynimizin her alanı vücudumuzun farklı işlevlerini yerine getirir. Bu sebeple her tümörün yeri farklı olabilir. Her tümör aynı belirtiyi vermeyebilir. Tümör kanserinin olduğu kısımlara göre belirtiler farklıdır. Bu yazımızda bulunan belirtileri yaşıyorsanız erken teşhisin hayat kurtardığının altını çizerek kendinizi ve sağlığınızı ihmal etmemeniz dileğiyle.

 

Bir önceki yazımız olan Pap Smear Testi: Rahim ağzı kanserine önlem başlıklı makalemizde Pap Smear Testi, Rahim Ağzı Kanseri ve smear testi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

  1. Beyindeki ölü damar nasıl canlandırılır ben kısmi felc gecirdm ve beyinde ölü damar oldugunu soyledi doktorlar acele cevap yazn tesekkurler

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |