Beyin tümörü çeşitleri ve belirtileri nedir?

Beyin tümörü çeşitleri ve belirtileri nedir?

Beyin tümörü, her yaştan insanı pençesine alabilen bir hastalıktır. Doğal seyir halinde yaşlanmış ve fonksiyonunu kaybetmiş beyin hücreleri, yerine yenileri üretilerek ölürler. Kimi zaman bu seyir bozulur ve yeni hücre ürediği halde, eski hücreler ölmezler. Bu ölmeyen eski hücreler ise, birikerek tümörleri oluşturmaya başlar. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, iki çeşit beyin tümörü vardır. Bunlar primary ve secondary diye tanımlanan birincil ve ikincil beyin tümörleridir. Birincil türler, doğrudan beyin içinde oluşmuş tümörlerdir. İyi huylu veya kötü huylu, yani habis olabilirler. İkincil türler ise, vücudun herhangi bir yerinde başlamış kanserli hücrelerin, beyine sıçraması sonucunda oluşmuş beyin tümörleridir.

Hücre Durumuna Göre Tümörlerin Derecesi

Birinci Derece: Yavaş büyüyen tümör türüdür ve hücre yapısı beyin hücrelerine benzeyen iyi huylu tümörlerdir.

İkinci Derece: Bu tümörün hücreleri de beyin hücrelerinden çok farklı değildir, fakat kötü huylu tümör hücreleridir.

Üçüncü Derece: Tümörleri oluşturan hücre yapıları, normalden oldukça farklıdır ve kötü huylu tümör hücreleridir. Üçüncü derecedeki hücre yapısına sahip tümörler hızlı büyümeye meyillidirler.

Dördüncü Derece: Bu tür tümörler, kötü huylu ve normal hücre yapısı ile hiç alakası olmayan hücre yapısına sahiptir. Çok hızlı büyürler.

Yetişkinlerde daha sık görülen bir durumda, derecesi düşük olan bir tümör oluşumu, zaman içinde ileri derece şekline dönüşebilmektedir.

Beyin Tümörü Belirtileri

İyi Huylu Tümörler: Çevrelerindeki dokulara yayılma eğiliminde olmayan bu tümör cinsi, kanserli değildir ve vücudun herhangi bir bölümüne sıçrama yapmazlar. Cerrahi operasyonla alınmış iyi huylu tümörlerin, tekrarlama riski de oldukça düşüktür. Alınmadığı takdirde, zamanla kanserli tümör yapısına dönüşebildiği için, bu riski göze alıp almamak uzman görüşlere bırakılmalıdır. Ayrıca beynin belli bölgelerine basınç yaparak, sağlık problemleri de yaratma riski olduğundan, alınması sırasında oluşabilecek büyük bir risk görülmüyorsa, genellikle tümörün alınması yoluna gidilmektedir.

beyin tümörü

Habis Tümörler: Kanserli hücrelerden oluşan bu tümörlerin, beynin diğer bölgelerine yayılma riski oldukça yüksektir. Hızlı büyümekle birlikte, etrafında bulunan beyin dokusunu da işgal ederler. Omuriliğe de kolayca yayılabilen habis tümörler, mutlaka cerrahi müdahale ile alınmalı ve gerekli tedaviler yapılmalıdır. Ancak cerrahi müdahale için tümörün bulunduğu yer itibari ile bir risk söz konusu ise, önce kanser tedavisi yolları denenebilir.

beyin tümörü tedavisi

En Sık Görülen Beyin Tümörü Belirtileri

Baş Ağrısı: Her baş ağrısı, tabi ki beyin tümörü habercisi değildir, ancak beyin tümörü bulunan hastaların yarısından çoğunda, ara ara olan yada sık ve şiddetli yaşanan baş ağrıları gözlenmektedir.

Sıklıkla sabah saatlerinde yaşanan, hatta uykudan uyandıran baş ağrıları, beyin tümörlerinde sıklıkla görülen baş ağrısı türüdür. Ekseriyetle mide bulantısı ve kusmanın da eklendiği bu tablo, beyin içindeki basınca bağlı olarak, basınç yükseldikçe daha çok şiddetlenir.

Görmede Ve Konuşmada Bozukluk: Tümörün görme sinirlerine yaptığı basınç yüzünden bulanık görme, çift görme, tünel görüş ya da görüş kaybı gibi durumlarla karşılaşabilinir.

Konuşulanları anlamama, kelimeleri unutma ve telaffuz problemlerine de yol açabilen beyin tümörlerinde, baskının olduğu bölgeye göre ve basıncın şiddetine göre, belirtilerin şiddetli veya daha az olması gibi değişken durumlar görülebilir.

Uyuşukluk: Tümörün belli bir boyutun üzerine çıkması halinde, sıklıkla yaşanan belirtilerden biriside uyuşukluk hissidir. Bu durumdaki hasta, daha çok uykuya ihtiyaç duyar, çabuk yorulur ve yalnız kalma isteği içerisindedir.

Titreme Nöbetleri: Sıklıkla kol, bacak ve başlarda görülen titremelerin sebebi de, yine tümörün beyne uyguladığı basınç yüzünden yaşanmaktadır. Bazı zamanlar, nöbet şeklinde yaşanan titremeler ve seğirmeler görülebilen hastalarda, bilinç kaybı da olabilmektedir. Tümör alınmış olsa bile bazı durumlarda bu titremelerin yaşandığına da rastlanılmıştır. Bunun sebebi ise beyin dokularında oluşmuş hasarlı bölgelerin bulunmasıdır.

Olabilecek Diğer Belirtiler: Beyin tümörünün basınç yaptığı bölgeye göre de belirtiler değişiklik gösterebilmektedir bunların en önemlileri ise ruh halinde ani değişiklikler, vücut dengesinin bozulması, bazı uzuvlarda his kaybı ve kişilik değişikliği gibidir.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |