Beyin Tümöründe FDA onaylı tedavi (TTF)

Beyin Tümöründe FDA onaylı tedavi (TTF)

 

Amerika’da beyin tümörleri için yeni bir tedavi yöntemi geliştirildi. Şu anda FDA onayı var ve Amerika’da 50’ye yakın merkezde uygulanmakta. Var olan tedavilere(Radyoterapi, Kemoterapi ve ameliyat) alternatif bir uygulama olan bu tedavi elektrik alanı oluşturan bir cihazın kafaya takılması ile çalışıyor (http://www.novottftherapy.com/patients-about.php?ID=3) . Beyindeki tümör bölgesinde tamamen zararsız elektrik bölgesi oluşturulması ile tümörün biyolojik olarak hücre bölünmesi  ve böylece tümörün büyümesi engelleniyor. Yaygın olarak kullanılan RT + TMZ tedavisinde hastalarda bu tedavilerin yan etkileri görünürken TTF Elektrik alanı tedavisinde hastanın yaşam kalitesi de yükseltilmiş oluyor. Bu tedavinin detayını ilişkin makaleleri ve klinik deneyleri aşağıda bulabilirsiniz.

Amerika’daki önemli kanser merkezlerinin  bir araya gelerek oluşturduğu Ulusal Kapsamlı Kanser Ağı ( NCCN-National Comprehensive Cancer Network) kanser hastalıklarının tedavisi için bazı rehberler hazırlıyor.  2013 Ocak ayında ise Novo TTF Elektrik alanı tedavisini GBM tedavisi için standart haline getirdi. Bu da tedavinin ne kadar başarılı devam ettiğinin önemli bir göstergesi.

Öncelikle belirtmek istiyorum ki bu tedaviyi geliştiren firmayla hiçbir tanışıklığım yok. Sadece bir GBM hastası yakınıyım. Bu umut verici tedavi hastanın yaşam kalitesini artırırken aynı zaman da prognozu da uzatıyor. Biliyorsunuz ki  bazen umutsuzlukla hasta yakınları buldukları herhangi bir tedaviye çok sıcak bakıyorlar. Bu tedavinin yayınlar ve standartlar nedeniyle diğer tedavilere göre büyük farklılık taşıdığına inanıyorum. Bu yüzden bireysel olarak firma ile iletişime geçtim.  Maalesef şu anda ne Avrupa’da ne de ülkemizde bu tedavi uygulanıyor. Firma şu anda Türkiye’de cihazın bir pazarlamasının olmadığını fakat eğer istersek kiralama yoluyla Türkiye’de bu tedaviyi kullanabileceğimizi bildirdi. Tahmin edersiniz ki istedikleri fiyatlar çok yüksek fiyatlar. Bu tedaviyi ülkemizde uygulayabilmek için öncelikle böyle umut verici bir tedavinin varlığından büyük kesimin haberdar olması gerektiğini düşünüyorum.

 

Ürünün ana sayfası :

http://www.novottftherapy.com/patients-home.php

Amerika’da  NCCN tarafından standart tedavi olarak önerildiğini gösteren bilgi:

http://virtualtrials.com/newsarticle.cfm?item=5421

Ürün hakkında TED TALKS da yayınlanan bir sunum:

http://www.ted.com/talks/bill_doyle_treating_cancer_with_electric_fields.html

Ürünün bitmiş ve devam eden klinik deneyleri :

http://clinicaltrials.gov/ct2/results?term=Novottf&Search=Search

Faz 3 çalışmasının sonuçlarının “European Journal of Cancer” de 2012 de yayınlanan makalesi :

http://www.novocure.com/files/files/2012-05-21-Publication-Phase3-EJC.pdf

 

Bu yazıyı okuduğunuz ve tedaviyi değerlendirdiğiniz için teşekkür ederim.

 

Saygılarımla,

Muammer Özge KAYA

GBM Hasta Yakını

ozgekaya@gmail.com

Bir önceki yazımız olan Pap Smear Testi: Rahim ağzı kanserine önlem başlıklı makalemizde Pap Smear Testi, Rahim Ağzı Kanseri ve smear testi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

9 yorum

 1. Ben emekli kimya mühendisiyim.otuzbeş yıldır bitkilerle uğraşıyorum.Kanserin ilacını buldum demek çok büyük bir iddia onda yokum .yalnız istanbulda dünürüm dördüncü evre beyin kanseri idi hastane tedavilerinin tamamını yaptı sonuç alamayınca beni aradılar.kendisine iki adet extract yolladım .üç dört haftada düzelme oldu.tümör kitlesi burnunda kulağından akmış bazen burnundan parçalar gelmiş.çekilen tomografide ön tarafı tamamen kaybolmuş arkadakide çok az kalmış.işine başlamış.hanımı kendisi beni aradılar teşekkür ettiler.doktorlar mucize demişler.

  • Merhaba Mehmet bey benimde hastam var ve çok zor durumdayız ne extrati kullandınız Banada mail atabilirmisinjz Allah rızası için yardım edin çok zordayiz

   • Mrh Mehmet bey ilaçı gönderdinmi acaba kulkandınızmı.Benim de babam hasta ve ileri devrede açere arıyoruz

  • Merhaba Mehmet bey. Hazırladığınız exstractla ılgili görüşmemiz mümkün mü acaba. Benimde hastam var. Çok zor durumdayız. Yardımcı olur musunuz?

  • Mrh Mehmet bey.Benim babamda Beyin tümöründen yatıyor ve ileri evrede.4aydır Hastanede yatıyoruz.Allah Rızası için bizede gönderme imkanınız var.Şifa Allahdan inşallah.

  • Mehmet bey irtibata geçme imkanınız varmı acaba.Çok zor durumdayiz çare arıyoruz.Bu ilaçdan gönderme imkanınız varmı acaba

 2. Merhaba,ben Azeriyim. Benimcin cok yakın biri beyin kanseri hemde kötü huylusundan. Sizin sitenizi okudum orda yazıldıklarına göre ilacla tedavi sadece zaman kazanmak gibi bi sey doğru mu bu? Biz tedavisi icin Almanyadan doktor cağırdık ilk tedavi sonucu iyi olursa 2ci tedavi yapicagini soyledi ilk sonuc iyi oldu 2ci tedavi icin ilaclar yazdi ve hic heyecanlanmak,sınırlanmak olmaz söyledi. 3cü kez gelib yokladiginda artik ben tedavi sonucunun kotu olmasindan korkuyorum söylemiş. Sen neden sınırlanıp niye heyecanlanıyosun dedi. Kesinlikle bunlar olmaz vakti vaktinde uyuyub durman lazim hastaliginin tedavisi 50% ilaclıksa 50% senden aslı olduğunu söylemiş. 1 tane daha tedavi yapicam bu da iyi olmazsa artik gidin başka doktor bulun o doktor bu hastalığı yenmenize yardımcı olucaksa parasını ben vercem söyledi. Şimdi para önemli değil bize sadece dogru dürüst doktor lazim Azerbaycandan Turkiye de gide biliriz hatta uyqun olursa doktorun bura Azerbaycana gelmesine de yardimci ola biliriz sadece bize yardimci olun doğru doktor bulmamıza onu kayp etmek istemiyoruz. hastaliginin bilindigi andan tedavi etdirip karşısının alınması icin her şey yapıyoruz..

 3. Merhaba Muammer bey,

  su an dünyanin bir kac yerinde Vismodegib denen bir ilaci bazal hücreli karsinomda arastiriyorlar. Bu ilac hemen hemen bütün hastalarda etkili ve cogu zaman kanser tamamen kayboluyor. Vismodegib bir hedgehog pathway inhibitörü. Hedgehog pathwayinde bozukluk olursa glioblastomun olusmasina sebeb olabilir. Demekki bu ilac glioblastomda belki cok etkili olabilir. Duyduguma göre bu ilaci üreten sirket Vismodegibi glioblastomda denemek istiyor. Calisma Amerika’da yapiliyor ama maalesef daha baslamadi (http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00980343?term=vismodegib+AND+glioblastoma&rank=1)

  Selamlar

  • Eşiminde beyninde 2 derece giligal tümör iyi huylu 7 sene içinde 2 amilyat geçirdi tekrar büyüme yapmış 3 cü amilyat çok riskli dedi doktoru hafıza bölgesinde kemoterapi görüyor 2 Aydır Allah rızası icin yardım daha 26 yaşında.tümor hafıza bölgesinde tehlikeli yerlere yayılma yapmış Almanya da bu tür hastaları amilyat edebilen cerraf varmı numaram 544 436 88 93 lütfen ulaşırsanız minnettar kalırım

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |