Bilgi Arşivi Sağlık

Bilgi Arşivi Sağlık

Bilgi arşivi,Osmanlı Devleti, genel kültür derken sağlık konusunda bilgi vermeyi unutmamıştır. Sağlık kategorisi, günümüzdeki ve geçmişteki hatta gelecekteki bazı sağlık sorunlarına değinmiş ve toplum yararına gerekecek bilgiler vermiştir. Bitkisel canlılar, tatlı türlerinin özellikleri, hayvanların sağlığa faydaları gibi birçok alt gruba ayırmıştır. Konular karışık gitmektedir. İstenilen bilgiye rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Dereotundan başlamıştır makaleler, dereotunun sofralarımızdan eksik olmadığını, bağırsak ve midedeki şişkinlikleri engellediğini, ağız kokusuna, adet zorlamasına iyi geldiğini, ancak hamilelerin kullanmaması gerektiğini anlatmıştır. Bu bilgiler, sıradan gibi gözükse de sağlık açısından önemi tartışılamaz boyuttadır. Kedi otunun, çok bilinir bitki olmaması ve bunun sitede paylaşılması güzel bir bilgi kaynağı olmuştur. Kedi otunun sara hastalığına iyi geldiği, baş dönmesine, ateşi düşürmesine, kalp çarpıntısını azaltmasına, yaraların iyileşmesine yardımcı olduğunu anlatmıştır. Bitki çayı nedir gibi sorulara da yer verilmiştir.

Sağlık Kategorisinde En Yeni Bilgiler

Ne İyi Gelir kategorisinde farklı bir konu olan alabalık kremi hakkında değişik bilgiler bulunmaktadır. Türkiye’nin alabalık üretiminde Avrupa birincisi olduğu bilgisini ilk aşamada vermiştir. Yıllık 185 bin tonluk üretim yapıldığını, alabalıkta bol miktarda A ve D vitaminin olduğunu, halk arasında kırık, çıkık ve kemiklere yararlı olduğunu anlatmıştır. Masaj şeklinde cilde uygulanması veya içme yöntemi ile kullanılması gerektiğinden söz etmiştir. Zayıflamaya ve yağ eritmesine yönelik faydalarının olduğunu anlatmıştır. Saç diplere uygulandığında saçların yumuşaklığını arttırdığını, kemik gelişimini düzenlediğini anlatmıştır. Orta yaş kullanımında, göz ve çevresindeki kırışıklılara iyi geldiğinden söz etmiştir. Diğer önemli otlarda olan ısırgan otunun, giriş olarak genel özelliklerinden daha sonra faydalarından, demir eksikliğine iyi geldiğinden, vitamin eksikliğini ortadan kaldırdığını, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini aktarmıştır. Aynı zamanda ısırgan otunun, mide rahatsızlığına neden olduğunu, kronik hastalığı olan hastaların kullanılmasının uygun olmadığını anlatmıştır. Daha sonra ısırgan otunun nerede yetiştiğini, nasıl kullanıldığını anlatmıştır.

Kategorilerde Bitkisel Çözümler

Sağlık kısmında sinameki otundan bahsetmiştir, sinameki otu aynı isimli bitkiden alınmıştır, hava değişiminden oluşan çatlakları, sinameki otu ile giderebilindiği anlatmıştır. En önemlisi ise evhamlı insanların, bu evhamdan stresten kurtulabileceğini bu ot yardımı ile anlatmıştır. Ağrı hafifletme özelliği ile, tıbbi müdahalede kullanılabileceğini de söylemiştir. Bu sayede sağlık durumunda kullanılabilecek tüm bitkisel durumlara açıklık getirmeye çalışmıştır. Bunun yanında zararlarından da bahsetmiştir. Fazla kullanımını sonucu ciltte tahrişe de neden olabildiğini aktarmıştır. Diş ağrısı, böbrek iltihabı gibi durumlarda kullanabildiği belirtilmiştir.  Fas yağı yani diğer ismi ile argan yağı, cilt bakımına, saç bakımına birçok faydası olduğu zaten bilinmektedir. Bilgi arşivinde ise bu bilgiler tekrar aksettirilerek, faydasının bir kez daha üzerinden gidilmiştir. Fas yağının, fiyatından, satıldığı yerlerden, hangisinin gerçek fas yağı olduğundan, zararlarının olup olmadığından ayrıntılı bir şekilde bahsedimiştir.

Kullanan kullanıcıların yorumlarına yer vererek size garanti bilgiler verdiğini doğrulamaya çalışmıştır. Bu sayede bilgi arşivinin sağlığında, rahat ve kolay bir şekilde net bilgiler, fayda sağlayacak bilgiler verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Parazitlerden Kurtulmak İçin Parazit Çayı Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |