Böbrek hastaları için beslenme

Böbrek hastaları için beslenme


Böbrekler biliyorsunuz ki karın boşluğunun alt ortasında yer alan fasulye şeklinde iki adet organımızdır. Böbreklerimiz vücudumuza aldığımız yiyeceklerin sindiriminden sonra ortaya çıkan atıkları bir süzgeç misali süzerek Zararlı bir Atık olan üreyi vücudumuzdan atılmasını sağlar.

Bu kadar hayati Önem taşıyan organımız olan böbreklerimizde Yaşanacak hastalıklar diyaliz yöntemi ile tedavisinin yanında en dikkat edilecek noktalardan birisi de şüphesiz beslenmedir. Böbrek hastalıklarında bozulan böbrek işlemleri sonucunda vücutta besin öğelerinde yetersizlikler ya da aşırılıklar, sıvı dengesinde bozulma görülür. Bunlara bağlı olarak oluşabilecek komplikasyonların en az düzeye indirilebilmesi için beslenme son derece önemlidir.

Peki, doktorumuz tarafından verilen beslenme de bizler nelere neden dikkat etmeliyiz? En önemli nokta şu ki; her hastanın mutlaka doktor kontrolünde bir diyete başlaması gerekmektedir. Çünkü her hastanın cinsiyetine, yaşına kanında bulunan üre miktarına ve geçirdiği hastalıklara göre ayrı ayrı birer beslenme listesi, konusunda uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanır. Ancak genel olarak her böbrek hastasının dikkat etmesi gereken noktalarda şunlardır:

  • Böbrek hastalarının aldıkları besinlerde bulunan protein ve su miktarları belirlenmelidir.
  • Böbrek hastaları günlük beslenme listesinde, yemeklerinde mutlaka tuz miktarını azaltmalıdırlar. Özellikle belirtmek gerekir ki hem böbrek hastalığı olup hem de yüksek tansiyon hastalığı da bulunuyorsa kesinlikle tuzu hayatından çıkarmalıdır.
  • Yenilmemesi gereken besinlere dikkat etmek gerekir. Bu besinleri sıralamak gerekirse( Önerilenden fazla süt, yoğurt, et balık.-Konserveler, salam, sucuk, pastırma.-İçeriğini bilmediğiniz dışarıdan temin ettiğiniz pastalar, kek vs.- Çikolata meşrubatlar, kuruyemiş vs.)

Zararlı besinlerin yanında böbrek hastalarının hastalığına iyi gelen besinlerde bulunmaktadır bunları sıralamak gerekirse; Örneğin Düşük potasyum içeren (Aşırı potasyum tüketimi ise böbrekleri gereğinden fazla yorabildiğini unutmadan)  Pirinç yüksek oranda potasyum içeren nişastalı karbonhidratlara alternatif olarak kullanılabilir.

Aynı durum fosfor içinde geçerlidir. Bunun içinde önerilen yiyeceğimiz tabi ki Soya Proteinidir. Ayrıca Protein alımını kontrol altında tutmak ve bol miktarda meyve, sebze tüketmek üre miktarını azaltarak böbrekleri rahatlatır, yani böbrek hastalarımız bol bol meyve tüketerek protein miktarını kontrol altına alabilirler.

Bunun yanında sizler hasta olduğunuzu aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın. Çünkü anlık yaptığınız hatalar, eksik yaptığınız perhiz veya diyetin dışına çıkma durumları sonuçları ağır olan komplikasyonlara yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |