Böbrek Kanseri ve Evreleri

Böbrek Kanseri ve Evreleri

Böbrek Kanseri  ; Böbrek vücudumuzda çift bulunan organlardandır. Karın üstü bölgesinde ve arka tarafa yakın bulunurlar. İdrar bu organlar tarafından üretilip, idrar borusu yoluyla mesanede toplanır. Ayrıca atık maddeleri ve fazla miktarda suyu süzme görevini üstlenirler.

Böbrek kanseri, görülme sıklığı fazla olan kanser türlerindendir. Böbreklerde oluşan tümör iyi huylu kistler olarak görülebildiği gibi; kanseri hücreler şeklinde de görülebilmektedir. Fakat çoğunlukla böbrekte oluşan urlar iyi huylu olarak saptanmaktadır. Hücreler bir-araya gelerek doku meydana getirirler. Normalden daha fazla ve yapısı bozulmuş bir şekilde çoğalan hücreler, kanser hücreleridir.

Böbrek kanserine yakalanmada; sigara ve tütün mamullerinin uzun süreli kullanımı, yaş, obezite, yüksek tansiyon ve genetik faktörler önemli rol oynamaktadır. Bunların dışında yine genetiğe dayalı VHL sendromu denilen rahatsızlık da; kanser oluşumunda etkilidir.

Böbreklerde oluşan kistlerin, kanserli hücrelere sahip olup olmadığının teşhisi kolay değildir. Bu nedenle hastada böbrek kisti gelişimi gözlenmişse; detaylı bir tarama yapılarak, kanser ihtimali düşünülmelidir.

Erken teşhis edilen böbrek kanseri vakalarında; genellikle tedavi yöntemi cerrahîdir. Böbreklerden birinde kanser görülmüşse, böbrek ameliyatla çıkartılarak (nefrektomi) tedavi yoluna gidilir. Kanserin evresine göre sadece tümörlü kitlenin çıkartıldığı; böbrek ve böbrek üstü bezlerinin alınmadığı durumlar da olabilmektedir. Kemoterapi genellikle, uzak metastaz hastalarda tercih edilmektedir.

Böbrek Kanserinde Evreleme

Tedavide izlenecek yolun belirlenmesinde ve kanserin yayılma gösterip göstermediğinin saptanmasında başvurulan yol, evreleme yöntemidir. Erken evrelerde kanserli hücreler böbrek ile sınırlıyken; hastalık ilerledikçe yayılma göstermekte ve iyileşme oranı düşmektedir.

Böbrek Kanseri Evre 1

Böbrek kanserinde 1. Evre hastalığın henüz tek bir organla sınırlığı kaldığı aşamayı kapsamaktadır. Evre 1’de iki durum gözlenmektedir. Birincisi; kanserli kitlenin 4 cm.’den daha küçük bir çapa sahip olduğu süreçtir. İkincisi ise; böbrekte saptanan tümörün çapı 4-7 cm. arasındadır. Fakat iki şekilde de henüz metastaz yapmamış olması, hastalığın erken dönemi olduğunu göstermektedir.

Böbrek Kanseri Evre 2

Bu süreçte de evre 1’de olduğu gibi metastaz görülmez fakat tümörün çapı daha büyüktür. Yine 2 farklı tümör boyutu, bu evreyi işaret etmektedir. Tümör 7-10 cm arasında olabildiği gibi, 10 cm ve daha üzeri de görülebilir.

Böbrek Kanseri Evre 3

Kanserli hücreler böbrekle sınırlı kalmayıp, böbrek üstü bezlerine kadar ilerlemiştir. Evre 3’ün en basit şekli budur. Fakat bunun yanında böbrek toplar damarına da sıçramış durumda olabilir. Aynı zamanda lenf bezlerine de metastaz yapmış olma ihtimali vardır. Böbrek kanserinde 3.evre ana toplar damarda da tümör saptanabildiği bir süreçtir.

Böbrek Kanseri Evre 4

Tüm kanser türlerinin evrelemesinde uzak metastazı işaret eden evre 4.evredir. Lenf bezlerine yayılmagörülebildiği gibi, barsaklar, akciğer, pankreas gibi organlarda da metastaz saptanabilir.

Kan, idrar tahlilleri, mr ve bilgisayarlı tomografi, biyopsi gibi tanı yöntemleri kullanılarak; hastalığın evresi teşhis edilir ve tedavi sürecine başlanır.

Bir önceki yazımız olan İnce Bağırsak Kanseri Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |