Böbrek yetmezliği belirtileri nedir?

Böbrek yetmezliği belirtileri nedir?

Böbrekler, vücudumuzun iç dengesinin devamlılığı ve sağlığın korunması için hayati bir organdır. Vücudumuzda bulunan zararlı maddeler, böbrekler ve karaciğer yardımı ile tölere ediliyor. Kanımızı filtre ederek temizleyen böbreklerimiz işlevini yapamaması halinde, böbrek yetmezliği durumu ortaya çıkmaktadır.

Türkiye’de, halkın ’sında rastlanan böbrek yetmezliği, genellikle sinsi bir şekilde ilerliyor ve muhtemelen hastalık iyice ilerledikten sonra fark ediliyor. Bu yüzden bu hastalığın belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, erken teşhis açısından büyük önem taşımaktadır.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Böbrek Yetmezliğinde Görülen Belirtiler

– Böbrekler az çalıştığı için tuvalete gitme ihtiyacı az duyulur.

– Bacaklarda ve ayaklarda şişlik olur ve vücuttaki su-elektrolit dengesi bozulur.

– İştah azalması ve mide bulantısı, buna eşlik eden kusma görülebilir.

– Güçsüzlük, nefes darlığı ve kas krampları görülebilir.

– Düşürülemeyen yüksek tansiyon oluşabilir.

– Nadiren geçmeyen hıçkırık ve kaşıntı olabilir.

Bilinmelidir ki, böbrek yetmezliklerinde belirtiler son ana kadar tam olarak ortaya çıkmayabilir. Fark edilmesi halinde geç kalınmış olma olasılığı yüksektir. Bu yüzden düzenli tıbbi kontroller, erken teşhis konulmasında önemli rol oynar.

Böbrek Yetmezliği Türleri

1) Akut Prerenal

Bu böbrek yetmezliği türünde, böbreklere giden kan akışı azalmıştır ve kan akışındaki yetersizlik yüzünden kan gerekli olduğu şekilde temizlenemez. Akut prerenal böbrek yetmezliğinde, kan akış problemleri giderildiğinde, problem de ortadan kalkabilir.

2) Akut İçsel

Bu tür böbrek yetmezliği, böbreklerin karşılaştığı travmalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Böbreklere uygulanan darbeler ve kazalar gibi olaylar sonrasında, akut içsel böbrek yetmezlikleri yaşanabilir. Genellikle travma sonrası, böbreklere oksijen gitmemesi, kan kaybı ve böbrek enfeksiyonları yaşandığı için görülmektedir.

3) Kronik Prerenal

Akut prerenal böbrek yetmezliklerinde, eğer hastalık tedavi edilmezse, zaman içinde böbrekler işlevini yavaş yapmaya devam ettiği için, olması gerekenden daha küçük bir hal alırlar. Daha sonraki evrelerde ise fonksiyonlarını tamamen kaybederler.

4) Kronik İçsel

Akut içsel böbrek yetmezliğinin tedavi edilmemesi halinde, kronik içsel böbrek yetmezliği oluşur.

5) Kronik Postrenal

Bu tür böbrek yetmezliği, idrar yollarındaki rahatsızlıklar sonrasında görülmektedir. İdrar yollarındaki tıkalılık ve idrarın vücuttan atılamaması gibi durumlara bağlı olarak gelişen kronik postrenal böbrek yetmezliği, diğer böbrek yetmezliklerinde görülen tüm özellikleri de taşımaktadır.

Böbrek Yetmezliğine Sebep Olan Faktörler

Bazı hastalıklar için kullanılan ilaçların böbrek yetmezliği yapma riskleri oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra, aşırı sıvı kaybı ve alkol tüketimi de böbrek yetmezliği sebepleri arasındadır. Bazı hastalıklar sonucunda da böbrekler etkilenerek, böbrek yetmezliği durumu yaşanabilir. Örneğin lupus hastalığı, damar tıkanıklığı ve kemik iliği kanseri gibi hastalıkların, böbrek yetmezliğine sebep olduğu bilinmektedir. Ayrıca ciddi yanıklar sonucunda da aşırı su kaybı yüzünden, böbrek yetmezliği yaşanabilmektedir.

Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Böbrek Yetmezliğinde Tedavi

Böbrek yetmezliğinde tedavi şekli, böbrek yetmezliğine sebep olan durumlara göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, aşırı sıvı birikmesi sonucu ortaya çıkan hastalıkta, idrar söktürücü tedavi uygulaması iyi sonuçlar verebilir. Ya da, tam tersi olarak kandaki sıvının azalması sonucu ile ortaya çıkan böbrek yetmezliğinde, damar yolundan sıvı takviyesi yapılabilir.

Hastalık yüzünden kanda artış gösteren, toksinler diyaliz makinesi sayesinde giderilebilir. Böbrek görevi gören diyaliz akinesi sayesinde, olabilecek ciddi sağlık sorunlarının önüne geçilebilir.

Böbrek Yetmezliğinden Korunmanın Yolları

Beslenme programı, böbreklere aşırı yük bindirmemek açısından çok önemlidir. Bu yüzden doğru şekilde beslenip kullandığımız tuz miktarını kontrol altına almak çok önemlidir. Alkol kullanımı da böbrek yetmezliği risklerini arttıran bir durumdur. Tansiyon ve diyabet hastalarının da, doktor tavsiyesi ile alacağı ilaçlar ve diğer dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat etmesi sayesinde, böbrek yetmezliği riski en aza indirilebilir.

Kaynak:

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000471.htm

http://www.nhs.uk/conditions/kidney-disease-chronic/pages/introduction.aspx

http://www.ucdmc.ucdavis.edu/transplant/livingdonation/donor_treatment.html

http://umm.edu/health/medical/ency/articles/chronic-kidney-disease

Bir önceki yazımız olan Pankreas iltihabı (Pankreatit) belirtileri nedir? başlıklı makalemizde akut pankreas iltihabı tedavi, akut pankreatit pankreas iltihabı ve pankreas kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |