Böbrek yetmezliği belirtileri ve tedavisi

Böbrek yetmezliği belirtileri ve tedavisi

Böbrek Yetmezliği

Sağlık alanında en önemli hastalıklardan biri olarak bilinen böbrek yetmezliği, omurganın yanında ve bel hizasında koyu kırmızı rengini alarak fasulye biçiminde bilinen böbreklerin iltihaplanması ya da bazı hastalıklar nedeni ile kan miktarının azalmasına neden olması ile bilinmektedir. Böbreklerin asıl görevi tıp alanında nefron adı ile bilinen mikroskobik filtre aracılığı ile idrarı oluşturmasıdır. Ancak böbreğin bu görevine bağlı olarak pek çok böbrek yetmezliği belirtileri de ortaya çıkabilmektedir. Kan hücrelerinin yenilenmesine ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan böbrekler, farklı atık ürünlerini de idrarla birlikte atılmasını sağlamaktadır. Tüm bu görevlerinin yanı sıra böbrek yetmezliği için pek çok neden de sıralanmaktadır.
Böbrekler işlevlerini sıralanan belirtilerden kaybettiği zaman ise böbrek nakli devreye girmektedir. Ölmüş ya da canlı birisinden alınan sağlıklı organ, hastaya nakil edilmektedir. Nakil işleminden sonra ise hasta ilaç kullanımına başlamakta ve kısa bir süre içerisinde eski hayatına dönebilmektedir.

Böbrek yetmezliğinin belirtileri nasıl oluşur?
    

Böbrek yetmezliği belirtileri arasında iki ana neden oluşmaktadır. Bunlardan birincisi akut, diğeri ise kroniktir. Birinci sırada yer alan akut böbrek yetmezliği böbreklerin kısa bir süre içerisinde tekrar eski haline dönebilecek olmasını müjdelemektedir. Yalnız bunun için yapılması gereken tek şey erken tanıdır. Erken tanı yöntemi ile hastanın böbreklerinin işlevliği tekrardan eski haline dönüştürülebilmektedir. İkinci belirti olan kronikte ise böbrek yetmezliği daha ağır bir durumdadır. Ciddiye alınacak bir durum ortaya çıkmakta ve böbrek yetmezliğine neden olan tanılar baş göstermektedir. Bu tanılar arasında ise çarpıntı, nefes darlığı, halsizlik, tansiyon, çok az ya da çok fazla idrar yapma, havale ve bilinç bulanıklığı gibi pek çok neden sıralanabilmektedir.
Böbrek yetmezliğinin nedenleri arasında neler vardır?
Ortalama olarak bir insanın vücudunda böbrekler 150 ila 200 gr arasında değişiklik göstermektedir. İnsan sağlığının düzgün bir şekilde devam edebilmesi açısından da son derece önemlidir. Hem kendi işlevi hem de başka organlardan gelen işlevleri ile kontrollü bir şekilde çalışan böbrekler, farklı hastalıklar nedeni ile zarar görebilmektedir. Böbrek yetmezliği nedenleri arasında ise şu hastalıklar önemli rol oynamaktadır;
– Yüksek Tansiyon,
– Ailevi Akdeniz Ateşi,
– İdrar Yolu Enfeksiyonları,
– Genetik Gelen Hastalıklar,
– Nefritler,
– Şeker Hastalığı,
– Böbrek taşı ile idrar yollarının tıkanması.

bobrek-yetmezligi-1

Böbrek Yetmezliğini Tedavisi Nasıl Yapılır?
  

Böbrek yetmezliğinin nedeni arasında net bir şekilde kanı temizleme görevinin yerine getirilememesi yer almaktadır. Bu yüzden de vücutta bulunan zararlı atıkların seviyesi de yükselmektedir. Sırası ile kan tuzları sınırlarını aşar ve kan potasyumu normal seviyenin üzerine çıkarak insan sağlığını artık tehlikeli bir boyuta sokmaktadır.
Günümüzde böbrek yetmezliğinden hayatını kaybeden insanların sayısı gittikçe azalsa da böbrek yetmezliği tedavisi ile bu azalma minimum seviyeye indirilmek için çalışılmaktadır. İlerleyen teknoloji sayesinde de böbrek yetmezliği hastalığı kontrol altına alınabilmekte ve tedavi edilebilmektedir.
Böbrek yetmezliğinin tedavileri arasında sadece ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu ek tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Bu yöntemler ise böbrek yetmezliği ile diyaliz şeklinde ikiye ayrılmaktadır;

– Nakil: Böbrek naklinde başka bir kişiden alınan sağlıklı bir böbrek hasta olan kişiye takılarak vücuttaki zararlı atık seviyesi normal düzeye indirilmekte ve hastanın hayati tehlikesinin atlatılması sağlanmaktadır. Sağlıklı böbrek nakli ölen bir kişi üzerinden de alınabilmektedir.

– Diyaliz: Böbrek yetmezliğinde diyaliz tedavisi iki şekilde uygulanmaktadır. Bunlardan birincisi hemodiyalizdir. Hemodiyaliz, özel bir makine sayesinde hastanın karın bölgesinin yine özel bir filtreden süzülerek zararlı maddelerin temizlenmesi ile yapılmaktadır. İkincisi ise periton yani karın diyalizidir. Bu tedavi yönteminde de hasta olan kişinin karın zarı aynı bir filtre görevi görmekte ve kendi işlevini kendisi halletmektedir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |