Bonzai etkileri ve zararları

Bonzai etkileri ve zararları

Bonzai kullanımı kanser hücresi gibi yayılıyor ve pek çok genci pençesine alıyor. Bu yüzden gencecik hayatlar sönüyor, ölümler peş peşe geliyor. Peki, bonzai nedir, kısaca bilgi verelim. Bonzai, tetrahydracannabinol, türevi olan ve sentetik olarak üretilen bir uyuşturucu maddedir. Kullananlara halüsinasyonlar gördüren, gerçekle bağını koparan ve bünyeye çok büyük zararlar veren bu madde, laboratuar şartlarında üretilmiş, bazı kimyasalların karışımları ile elde edilmiştir.

Bonzai, ucuz hammaddelerin karışımı ile elde edilmektedir. Bu yüzden de çok ucuz fiyatlarla satılıp, bilinçsiz gençlere çok cazip hale getirilmektedir. Fakat tek kullanımı bile, ölüme sebep olan bu maddenin ne denli zararlı olduğu, maalesef gençler tarafından bilinmiyor.

bonzai

Son yıllarda çok hızlı bir şekilde yayılan bu zehir için, sağlık bakanlığı ile iç işleri bakanlığı ortak hareket etmekte ve çeşitli önlemler almaktadır. Örneğin bir kilo bonzai yakalatan kişilere, 60.000tl para ödülü verilmektedir. Bu gibi yöntemler kullanılarak önü alınmaya çalışılan bu uyuşturucu, maalesef şuan, ilk okulların bile önünde satılır hale gelmiştir.

Anne, baba olarak bu konuda çok dikkatli olmalı ve mutlaka çocuğumuzun bu tip ortamlardan uzak kaldığından emin olmalıyız. Bonzai içenler nasıl belli olur, bu konuda bilgi almak ve dikkatli olmak her anne ve babanın görevidir.

Bonzai kullanan kişilerde ilk göze çarpan belirti, gözlerdeki kızarıklık ve çevre ile etkileşimin kopuk olmasıdır. Eğer çocuklarımızın, gece uykularında düzen bozuklukları, derslerinde düşme ve yeni çevrelere girip yeni arkadaşlar edinmesi gibi durumlar dikkatinizi çekiyorsa, mutlaka tetikte olmalısınız. Kamu spotları ve çeşitli yöntemlerle anne ve babaların bilgilenmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Amaç bu tehlikeli ve çocuklarımızın hayatını tehdit eden uyuşturucudan, çocuklarımızı korumaktır.

bonzai-1

Beyin ve kalbi doğrudan etkileyen bonzai, genellikle kalp yetmezliği yüzünden ve böbrek yetmezliği yüzünden ölümlere sebep oluyor. Peki bonzai içenlerin tedavisi, yapılabilir mi, bu konu hakkında uzmanlar ne düşünüyor, kısaca bilgi vermekte fayda var.

Şiddetli bağımlılık yapan bonzai için, yoğun bir tedavi programı gerekmektedir. Vücuttan atılması uzun sürede olan bu maddenin tedavi sürecinde, sabırlı olunması önemli. Öncelikle kullanıcının motive edilmesi ve bağımlılığını kabul edip, bırakmak istemesi sağlanmalıdır. Yerine koyma tedavilerinin, tercih edildiği bonzai tedavisinde maalesef şu an başarı oranı oldukça düşüktür. Bıraktırma aşamasında ve sonrasında, kişinin çevresinin değiştirilmesi ve eski ortamına dönmemesi de çok önemli görülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |