Boyun fıtığı belirtileri nedir?

Boyun fıtığı belirtileri nedir?

Boyun Fıtığı Belirtileri Nedir

Boyun fıtığı, beyin ve sinir cerrahisinin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Bu rahatsızlık boyun omurları arasında bulunan, kıkırdak yapının yer değiştirerek, omurilik kanalına kayması sonucu ortaya çıkmaktadır.  Ortaya çıkan bu durum yüzünden, sinirlere ve omuriliğe baskı oluşturmaya başlar.

Boyun Fıtığı tedavisi

Boyun Fıtığına Sebep Olan Etkenler

Boyun fıtığına veya boyun düzleşmesi ne sebep olan etkilerin başında, boyun bölgesine etki eden travmalar ve yanlış hareketler gelmektedir. Trafik kazaları, düşme ve spor sakatlanmaları sonucu ortaya çıkabilir ya da sürekli yapılan bazı iş kollarında riskin arttığı bilinmektedir. İş makineleri kullanan kişilerde, motosiklet kullanan kişilerde,  boyun bölgesi titreşim ve hareketlerden etkilenebilir. Yaş ilerledikçe daha çok görülen boyun fıtığı, her yaştan kişilerde de görülebilir.

Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı Belirtileri

– Ellerde veya tüm kolda uyuşma hissi ve güç kaybı.

– Ensede yaşanan kas spazmları ve ağrılar.

– Boyun bölgesindeki hareketlerde kısıtlanma yaşanması.

– Ense bölgesinden kollara, sırta ve göğüs bölgesine yayılan ağrılar.

– Baş dönmesi, konsantrasyon bozukluğu ve kulak çınlaması yaşamak.

Bu belirtilerin hepsi veya bir kaçı boyun fıtığı rahatsızlığında yaşanabilmekle birlikte, ağrıların şiddeti sıklıkla gece uyku sırasında artabilir.

Boyun Fıtığı BelirtileriBoyun Fıtığı Belirtileri

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığında, boyun kaslarını güçlendirme yoluna gitmek en çok tercih edilen tedavi şekillerinden biridir. Bunun için, omurgaya baskı yapan yükü hafifletmeye yönelik ve boyun kaslarını güçlendirecek egzersizler yapılmalıdır. Bu egzersizler sayesinde hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Eğer akut ağrılar yaşıyorsanız, ilaç tedavisi ile destek vermek de gerekebilir. Eğer bu yöntemler çok fayda vermiyorsa, bu durumda fizik tedaviye başlanması uygun görülmektedir. Fizik tedavi sayesinde, fıtığın sinirlere baskı yaptığı bölgeler hedef alınarak, bu baskının azaltılması yoluna gidilmektedir. Boyun fıtığında cerrahi yöntemlere başvurulması, en son düşünülen alternatiftir. Tüm yöntemler denendikten sonra eğer hala hiçbir sonuç alınamamış ise, cerrahi müdahale uygulaması yapılmaktadır.

Boyun Fıtığı tedavisi

Boyun Fıtığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Yürürken dik ve başı öne eğmeden yürümeye özen gösterin. Bu sayede boyna binen yükü büyük ölçüde dengelemiş olursunuz.

– Başın sürekli hareket halinde olması istenmez, örneğin bu tür sporları yapmaktan uzak durmalıyız.

– Düzenli egzersiz yapmak, yüzme ve yürüyüş gibi, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

– Özellikle boyun kaslarını güçlendirmek için yapılan egzersizler önemlidir. Boyun fıtığının verdiği rahatsızlık ve hastalığın ilerlemesi, uygun egzersizler yardımı ile kontrol altına alınabilmektedir.

Kaynak:

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000442.htm

http://neurosurgery.ufl.edu/patient-care/diseases-conditions/cervical-herniated-disc/

http://spinecenter.ucla.edu/body.cfm?id=119

http://neurosurgery.ucsd.edu/herniated-cervical-disc/

Bir önceki yazımız olan Hepatit B belirtileri nedir? başlıklı makalemizde hepatit b aşısı, hepatit b belirtileri ve hepatit b nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |