Boyun Tutulması Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulması Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulması Nasıl Geçer

İşyerinizde sürekli masa başında oturmanız gerekiyorsa oturma pozisyonunuzu iyi belirlemelisiniz. Evde, misafirlikte veya işyerinde nerede olursa olsun televizyon seyrederken boynunuzu desteklemeniz gerekir. Uyurken yastık seçiminiz ne çok alçak nede çok yüksek olmalıdır. Yastık sadece rahat bir şekilde başınızı desteklerse bu yeterlidir. Alçak veya yüksek yastık kullanırsanız, sabah kalktığınız da boyun ve omuz kaslarının sertleşmesinden dolayı boynunuz tutulabilir. Ya da ani egzersiz hareketleri, soğuk hava akımına kapılmak yine boyun kaslarınıza zarar vereceği için boyun tutulması sorunu yaşarsınız.

Belirttiğimiz nedenlerden dolayı sürekli boyun tutulması sorunu yaşıyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Boyun tutulması sonucu ciddi derecede ağrıyla uğraşmak zorunda kalırsınız. Boyun tutulması sonucu başınızı sağa, sola çevirmekte zorluk çekeceğiniz için vücudunuzla sağa sola dönmek çok güç bir eylem olacaktır.

Boyun tutulması ve boyun fıtığını ayırt etmek gerekir. Bir kaza sonucunda boyun kaslarınız zarar görmüş olabilir. Başınızı sert bir zemine çarpa,  yüksekten düşme gibi kaza sonucu boyun ağrıları dikkate alınmalı ve doktora görünmek gerekir. Hiç geçmek bilmeyen bir boyun ağrınız varsa yine doktor muayenesi ile tedavi yöntemi uygulamalısınız.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun Egzersizleri:  Sabah kalktınız ve boynunuzun tutulduğunu hissettiniz. Ya da ani bir hareket ile boynunuz tutulmuş olabilir. 10 – 15 dakikanızı hafif egzersiz hareketler ağrının hafifletilmesini sağlarsınız. Boyun ağrılarında egzersiz yapmak güç olsa bile hafif hafif, kasmadan yapmakta fayda vardır. Boyun egzersizi yaparken, boyun tutulmaya bağlı kilitlenme hissi verir. Bu kilitlenmeyi açmak için boynunuzu zorlamamanız önemle hatırlatılır.

Peki, Hangi Egzersiz Hareketler Yapılır?

boyunegsersizleri

 • Başınızı yavaş bir şekilde öne doğru eğin. Çok zorlamamaya dikkat edin.  Eğebildiğiniz kadar sizin için yeterlidir. Daha sonra başınızı geri kaldırın. Yavaş ve bu hareketi 10 defa tekrarlayın.
 • Öne, arkaya egzersiz bittikten sonra başınızı sağa ve sola yatırın. Örneğin önce sağ tarafınıza kafanızı yatırın, sonra sol tarafa yatırın. Bu hareketi 5 sağ, 5 sol çeklinde toplamda 10 defa tekrarlayın. Sertleşen kasların bir nebze de olsa yumuşamasına iyi gelir.
 • Son egzersiz hareketi sizin için ağrı kâbusu olabilir. Başınızı sağa ve sola çevirmek zorda olsa egzersizin sonuç verebilmesi için önemlidir. Önce başınızı sola doğru yavaşça çevirin, sonra karşıya bakar pozisyonuna gelin. Başınızı sağ tarafa çevirin yine karşıya bakar pozisyonuna getirin. Bu hareketi 5 sol, 5 sağ şeklinde devamlı yapınız.

Sıcak ve Soğuk  Kompres:  2 ayrı kompres uygulaması vardır. Soğuk kompres ağrıyı hafifletirken, sıcak kompres ise kasları gevşeterek sizi rahatlatır.  Kompres yaparken ilk olarak soğuk uygulamayı yaparak arkasından sıcak kompresi yapmak tavsiye edilir.

Kompres içine su dolduran küçük torbacıklardır. Eczanelerden sıcak ya da soğuk kompres bulabilirsiniz.  Eczaneye gitmek istemiyorsanız eğer, bu uygulamayı siz yapabilirsiniz. Cam veya pet şişenin yarısına kadar sıcak su doldurun ve havluya sararak ağrıyan yerinize tutarak uygulayın.  Tabi ki bu pet şişeyi yada kompresi su soğuyana kadar uygulamayacaksınız. İlk olarak 20 dakika uygulayın 2 saat ara verin. Tekrardan 20 dakika daha uygulayabilirsiniz. Sıcak kompres ile uğraşamam derseniz 10 – 15 dakikalık sıcak suyun altında duş alabilirsiniz.

Soğuk Kompres ise sıcak kompresin tam tersidir. Yine eczanelerden alabileceğiniz soğuk kompres torbası ya da evde bulunan pet veya cam şişenin yarısına kadar su doldurarak uygulayabilirsiniz. Soğuk su ile doldurulan şişe veya torbalarını havluya sararak ağrıyan boyun bölgenize yine 20 dakika uygulayınız. 2 saat sonra bu işlemi tekrarlayın.  Soğuk su yerine poşet içine buz koyarak da ağrıyan bölgenize uygulayabileceğinizi unutmayın. Kompres uygulamasındaki amacımız boyun tutulmalarına karşı tutulan bölgeye sıcak veya soğuk işlem uygulamak. Bu sayede boynumuzun ağrısını dindirmek ve hareket ettirmek için yumuşatmak olacaktır.

Boyun Tutulmasına İyi Gelen Kremler:  Ağrı kesici krem ve kas gevşetici kremler boyun ağrınıza iyi gelecektir. Herhangi bir eczaneye gittiğinizde boyun ağrısı için krem almak istediğinizi söylediğinizde size reçeteniz olmadan bile boyun tutulmasına en iyi gelen ağrı kesici krem ve kas gevşetici kremi verecektir. Bu iki kremin aynı anda tutulan bölgeye masaj yaparak kullanılması tavsiye edilir. Hem ağrınız diner hem de kaslarınız yumuşayarak gevşer.  Peki, kremi nasıl ve hangi durumlarda kullanmalısınız? Ağrı kesici ve kas gevşetici kremleri sıcak veya soğuk kompres uygulamasını yaptıktan sonra kullanmanız tavsiye edilir. Bu sayede daha çabuk etkisini görürsünüz. Eczaneye uğramadan, evinizde bulunur mu bilinmez ama nane yağını da krem gibi kullanabileceğinizi hatırlatmakta fayda olacağını düşünüyoruz.

Boyun Tutulması ve Öneriler

Spor yapan bir kişiyseniz, boyun tutulması sebebiyle spora ara vermeniz gerekmektedir. Özellikle boyunu yoran futbol, yüzme, ağırlık kaldırma, mekik vs. mümkün olduğu kadar boyun tutulması geçtikten 1 hafta sonra spora başlamanız önerilmektedir.

boyun-egsersizleri

Boyun tutulmasında, boyun kasları sertleşir. Başınızın öne arkaya, sağa, sola dönmemesi destek bir ekipman olan boyunluk kullanabilirsiniz. Her ne kadar başımı sağa, sola çevirmem derseniz bile bilmeden ani hareketle boynunuzun ağrımasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden boynunuza yumuşak bir boyunluk takmanız sizin işinizi çok rahatlatır. Boyunluk takıldığında boyun kaslarınız devre dışı kalır. Tüm yük boyunlukta olacağı için kaslarınız çalışmadığı için size zarar verir.  Boyunlukların en fazla 3 ya da 4 gün kullanılması tavsiye edilir. Uzun süreli kullanılan boyunluklar çıktıktan sonra ani hareketlerde boynunuz sık sık tutulabilir.

Boyunluk alırken şu hususlara dikkat edilmelidir. Deneyerek alınmalıdır. Eczanelerden yada ortopedi mağazalarından temin edebilirsiniz. Boyunluk boynunuzu çok sıkmamalı, gırtlağınıza çok sıkı temas etmemeli ve boyunluk çok bol olursa başınız sağa sola gidebilir. Altını çizmek gerekir mutlaka deneyerek alınmalıdır.

boyun-egsersizleri

Boyun Tutulması İçin Doktora Gidilmeli mi?

Boynunuz sürekli tutuluyorsa ya da ilk defa tutulmuş ise boyun fıtığı veya lif yırtılması sebebi olabilir.  İlk olarak evde uygulayacağınız kompres uygulamalarını yapın. Gerekli kremleri kullanın. Hafif masaj yaparak boynunuzu rahatlatın. Muhtemelen tüm bunlar yapıldığında geçecektir. Geçmediği durumlarda yapılması gereken doktora gitmektir. Aşağıda olası belirtiler bilgi amaçlı yazılmıştır. Bu belirtilere göz atıp doktora gideceğinizin kararını siz verin.

 1. Yaptığınız tüm uygulamalar boyun ağrınızı ve tutulmasını engellemediyse,
 2. Boyununuz tutulduğunda, baş dönmesi ve baş ağrısı yaşıyorsanız,
 3. Otururken veya hareket ederken ağrılarınız zonklar derecede devam ediyorsa,
 4. Boyun tutulmasının yanında ateşiniz yükseliyorsa,
 5. Yine boyun tutulması esnasında mide bulantısı ve kusma varsa
 6. Kol ağrısı ve göğüs ağrısı ortaya çıkmış ise,

Mutlaka ama mutlaka doktora görünmelisiniz.

Boyun Tutulması ve Masaj:  Masaj vücudumuzun her tarafına iyi gelen bir uygulamadır. Vücudumuzu rahatlatmak için bir takım masaj aletleri ya da masaj salonlarına gidiyoruzdur.  Boyun tutulmasına da masajın iyi geldiği bilinmelidir. Kas gevşetici krem ile veya evinizde bulunan nane yağını kullanarak tutulan bölgeye hafif, okşar derecede masaj yapılması iyi gelir. Masaj sonrası sıcak havluyu boynunuza koyarak rahatlamanın verdiği keyfi yaşarsınız.

Boyun tutulmasına en çok sabah yakalanırsınız. Bu yüzden en çok dikkat edilmesi gereken yastıklardır. Çok yüksek ve alçak yastıklardan kaçınınız. Yastığın ideal olanını ne yüksek ne alçak olsun.

Kaynak:

http://www.nhs.uk/Conditions/Neck-pain/Pages/Introduction.aspx

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003025.htm

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |