Bunama belirtileri ve tedavisi

Bunama belirtileri ve tedavisi

Bunama Nedir?

  • Günlük ilgi, uğraş ve aktivitelerinizi büyük bölümünü terk ettiniz mi?
  • Karar vermekte zorlanıyor musunuz?
  • Zihniniz eskisi gibi berrak mı?
  • Hafızayla ilgili probleminizin herkesten fazla olduğunu mu düşünüyorsunuz?
  • İleri yaşlarda tüm unutkanlık belirtileri bunamanın habercisi mi?

Bunama nedir? Halk arasında bunama olarak geçen demans, Latincedeki kullanım şekli ile var olan, yerleşmiş, edinilmiş olan zihnin sonradan yitirilmesi anlamına gelmektedir. Beyin; yaşamı sürdürme, davranış ve bilgi konularında yetersiz kalır. Günlük alışılmış aktiviteler ya zorlanarak gerçekleştirilir ya da gerçekleştirilemez hale gelir.

Unutkanlık nedir? Unutkanlık hatırlama konusunda kalıcı olan bir başarısızlıktır. Kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa neden olan be beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğundan dolayı çıkan bir sorundur.

bunama

Bunamanın Belirtileri

Bunamanın belirtileri ise; dil ile ilgili problemler, mesleki becerileri ve diğer aktivitelere etki eden bellek yitimi, en basit işleri dahi yapmakta güçlük, kişilik değişiklikleri, soyut düşünmeyle ilgili sorunlar, yargılamada bozulma olması, duygu durum ve duygulanımda değişiklikler olmasıdır.

Unutkanlık belirtileri ise; daha önce bilinen isimleri ve kelimeleri hatırlamak ya da kişisel eşyalarımızı bulamamak gibi genelde ciddi bellek kusurlarının değil de ılımlı unutkanlığın bulgularıdır. Fakat basit önlemler ile unutkanlığı önlemek mümkündür.

Unutkanlığı ne zaman önemsemek gerek? Konuşmada zorluk, soluk ya da sarı cilt, yorgunluk, açıklanamayan kilo kaybı, nefes darlığı, görme bozukluğu, ayak ve ellerde karıncalanma, şiddetli baş ağrısı, ani ve belirgin unutkanlık gibi belirtilerde çok dikkatli olup hemen acil bir ortamda değerlendirilmelidir. İşte bu gibi durumlarda unutkanlık çok tehlikelidir.

Bunamanın Risk Faktörleri Nelerdir?

Geçmişte depresyon geçirme

Geçmişte ciddi kafa yaralanmaları

Damar hastalıklar: tansiyon yüksekliği, kalp krizi, kolesterol yüksekliği gibi.

Düşük eğitim düzeyi

Yaş

Nadir görülse de irsî formlar

Bunama Tanısı Nasıl Konulur?

Bunama tanısı için anahtar bilgi, idrak etme, anlama kabiliyetindeki yıkımın günlük yaşamını engelleyecek kadar ileri derecede olup olmadığıdır. Mevcut olan problemin değerlendirilmesi, iyi bilen bir kişiden bilgi edinilmesi, nörolojik ve fiziki muayene ile hastanın işlevsel, davranışsal ve bilişsel değerlendirilmesiyle konulmaktadır. Bunama klinik bir tanıdır.

bunama

Bunamanın Tedavisi Var Mıdır?

Bunama tedavisi uzun soluklu ve geniş kapsamlıdır. Bunamadan korunmak için genel sağlığa çok dikkat edilmelidir.

Muayene ve tetkikler ile bunamanın sebebi tespit edildikten sonra bunamaya neden olan hastalık geri döndürülebilir türde ise bu durumun tedavi edilmesi ilk önceliktir. Bu şekilde nadir de olsa bunamanın seyri durdurulabilmekte hatta geri döndürülebilmektedir.

Kolinesteraz inhibitörleri ilk başta Alzheimer olmak üzere çeşitli bunama türlerinde kullanılan ilaçlar hastalık gidişatını değiştirmemekte ancak hafıza işlevlerinde ılımlı bir iyileşmeye neden olabilmektedir. Kusa, ishal, bulantı gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Gultamerjik sistem üzerinden etki eden ilaçlar, ilk başta Alzheimer olmak üzere çeşitli bunama türlerinin ilk evrelerinde kullanılmakta. Hastalığı durdurmamakta ve yavaşlatmamaktadır. Bazı davranışsal ve hafıza işlevlerinde ılımlı düzeyde iyileşmeye yardımcı olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |