Cilt Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Cilt Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Cilt Kanseri

Daha çok güneşe maruz kalan ciltlerde meydana gelmekle beraber olağan koşullarda güneş görmeyen cilt bölgelerinde de görülmekte olan cilt kanseri cilt hücrelerinin anormal büyümesi olarak tanımlanmaktadır.

UV- kızıl ötesi(Ultraviyole) ışınlara maruz kalmak cilt kanseri riskini artırır. Bu ışınlara maruz kalma süresini sınırlandırarak ya da tamamen kaçınarak cilt kanseri riski minimuma indirilebilir. Ayrıca ciltteki daha önce bulunmayan veya şüpheli olan değişikliklerin ilgili hekimler tarafından kontrolü yaptırılarak bu konuda önlem alınması ya da erken teşhis konulması da kanseri önlemek ya da hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak açısından büyük önem taşımaktadır.

Cilt kanseri inanılanın aksine sadece açık renkli ciltlerde değil koyu renkli ciltlerde de görülebilmektedir. Cildin üzerinde gözle görülebilen değişikliklere sebep olduğu için diğer kanser türlerine göre de teşhisi daha kolay olmaktadır.

Cilt Kanseri Belirtileri

Genellikle cilt kanseri yüzde, dudaklarda, kafa derisinde, göğüste, kulaklarda boyunda, eller ve kollarda bayanlarda özellikle bacaklarda yani aslında bakılırsa cildin en çok güneş gören bölgelerinde oluşur. Bütün bu durumlar dışında cilt kanseri ten rengi fark etmeksizin bütün insanlarda meydana gelmekle beraber “Melanoma” türü çoğunluklu siyahi cilde sahip insanlarda görülmektedir. Cilt kanserinin belirtileri türlerine göre farklılık göstermektedir. Eğer bunları sıralayacak olursak:

1.Bazal Hücreli Karsinom Bulgu ve Belirtileri

Bu cilt kanseri tipinde belirtiler genelde güneş ile temas eden yüz ve boyun gibi kısımlarda görülür. Belirtileri

– İnciye benzeyen ve mumsu ya da sedefimsi kabarıklık oluşumları,

-Kahverengi nebdeye benzeyen veya et renginde düz lezyonlar.

2.Skuamöz (Pullu) Hücreli Karsinom Bulgu ve Belirtileri

Bu cilt kanseri tipi en sık yüz, eller ve kulaklar gibi vücudumuzun güneşe en sık kalan bölgelerinde görülür. Koyu bir cilt rengine sahip olan insanlarda görülmesi daha muhtemel bir cilt kanseri tipidir. Bununla beraber bu tip cilt kanseri güneşe maruz kalmayan bölgelerde de görülebilir. Belirtileri

– Kırmızı ve sert nodüller,

-Yüzeyi kabuklu ve pullu lezyonların görülmesi.

3.Melanoma

-Ciltte karanlık benekler görülmekle birlikte kahverengi ve geniş noktaların oluşması

-Şekli ve boyutları değişiklik gösteren ve kanama meydana gelen ben oluşumları,

-Beyaz, kırmızı, mavi veya mavi-siyah renklerde olabilen düzensiz boyut ve sınırlara sahip ufak lezyon oluşumu

-Ayak tabanlarında, avuç içlerinde, el ve ayak parmaklarında, ağızda ve burunda ayrıca genital bölge ve makat bölgesinde siyah lezyonların meydana gelmesi gibi belirtileri bulunmaktadır.

Yaşam Süresi

Cilt kanserine yakalanmış hastaların evet ölüm riski vardır. Fakat bu riski daha çok melanoma hastaları taşımaktadır. Çünkü diğer türler melanoma gibi agresif değildir ve tedavi süreci daha başarılıdır. Cilt kanseri olan hastaların yaklaşık %5 ine melanoma teşhisi konmaktadır.

Melanoma teşhisi konan hasta eğer kanserin son evresi olan 4. evreye girmemişse yine ölüm riski bulunmakla beraber tedavisi mümkündür. Son evreye girmiş olan melanoma teşhisi konan hastalar için doktorlar tarafından verilen yaşam süresi 2-24 ay arası olmakla beraber son yıllarda gelişen tedavi yöntemleriyle beraber hastanın 5 yıla kadar hayatını sürdürebilmesi mümkündür. Her kanser türünde olduğu gibi cilt kanserinde de erken teşhisin hayat kurtardığı önemli bir gerçektir.

 

Bir önceki yazımız olan Mide Kanseri 4. Evre başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |