Cilt Kanseri (Melanom) Belirtileri Nedir?

Cilt Kanseri (Melanom) Belirtileri Nedir?

Melanom yani cilt kanseri yenilmesi en güç kanser çeşidi olarak önümüze çıkmakta. Fakat gelişen tıp, son yıllarda artış gösteren cilt kanseri ve melanom tedavilerine karşın birçok yeni uygulamalar ve tedavi yöntemleri geliştirmekte.

Kanser, geçmiş yıllara göre insan vücudunda ve hayatında birçok faktör oluşturmakta. Gelişen tıp devrimleri son yıllarda artış gösteren kanser tedavilerine karşın birçok yeni uygulamalar ve tedavi yöntemleri geliştirmekte. Bunun yanı sıra kişilerin hayatlarında kanser oluşumuna sebep olarak birçok risk faktörü bulunmakta. Ele alınan faktörlerin yanı sıra, ekonomik ve çevresel sıkıntılar, aşırı derece alkol ve sigara faktörü büyük olasılık sağlamasının yanı sıra ortaya çıkan tehlikeli kanser türlerinden olan cilt kanseri melanom kişiler üzerinde büyük risk faktörü oluşturmaktadır. İncelen cilt kanseri 3 grup halinde bulunmaktadır. bazal hücreli cilt kanseri, Skuamöz hücreli cilt kanseri ve en çok rastlanan melanom kanseri’dir.

Bazal hücreli cilt kanseri, epidermisteki bazal hücrelerin olduklarından farklı bir hale gelmesi ile gerçekleşir, vücut üzerinde gelişimi yavaşlatırken, cilt geneline dağılma yapmayarak, nadir oluşumlarla hayati tehlike oluşturabilir.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri, kişiler üzerinde fazlasıyla rastlanılan kanser türlerinden biridir. Lenf bezleri ve iç organları tehdit etmesinin yanı sıra teşhis koyulduğu ilk andan itibaren tedavinin başlaması gerekmektedir. Zamanında fark edilmemesi ve tedavi yöntemlerinin uygulanmaması ile kişilerin hayatlarında ölüm ile sonuçlanmaya sebebiyet verebilir.

Melanom, ise en tehlikeli cilt kanseri olarak bilinen bu tür fark edilmediği andan itibaren ölüm ile sonuçlanması en muhtemel kanser türüdür. Kanser hastalıklarında da erken teşhisin önemi büyük yer kaplamaktadır. Bunun yanı sıra kişiden kişiye farklılık gösteren ve sınırları belirli olmayan ben oluşumları melanoma dönüşebilme riskini bünyesinde barındırmaktadır. Cilt kanserleri oluşum sürecinde fazlasıyla güneş ışınlarına maruz kalma esnasında oluşum gösterir. Ölüm oranı yüksek olan bu kanser türlerinde, cilt üzerinde çıkan 4 hafta içerisinde geçmesi mümkün olamayan leke ve yaralarla kendini belli ederek ortaya çıkar. Kişiler üzerinde farklılık göstererek oluşan bu sektomlar, kaşınma, acıma, pullanma ve kabuklanma belirtileri ile ortaya çıkarak ciltte oluşan çatlak bölgelerde nedeni bilinmeyen küçük ülserlerin oluşumuna sebebiyet verebilir. Cilt kanserlerinde yaşanan belirtiler kişiden kişiye göre farklılık gösterme niteliğine sahiptir. Cilt kanseri kişilerin üzerinde farklılık göstermesinin yanı sıra ciltte meydana gelen durumlar göz önünde bulundurularak doktora başvurulması gerekmektedir. Kişiler üzerinde yeni meydana gelen veya daha öncelerden oluşan et benlerinin de kontrol ettirilmesi, sağlık ve cilt kanseri açısından büyük önem taşımaktadır. Cilt üzerinde oluşan ve en tehlikeli kanser türünü oluşturan melanom, kişilerin fazlasıyla güneşe maruz kalmaları ile ortaya çıkan belirtiler sonucu kendini belli etmektedir. Nodular melanom, cilt yüzeyinde ansızın oluşan lekelerin kabartı şeklinde ve kubbe görünümüyle ortaya çıkar. Oluşan nodular melanom da ise kuruma ve kanamalar görülebilir. Renkleri kişiden kişiye farklılık göstermesinin yanı sıra kırmızı veya pembe renklerdedir. Nadiren de olsa kişiler üzerinde kahverengi ve siyah olarak görünebilmeleri mümkündür. Güneş altında uzun süreli olarak kalmak, korumasız olarak güneş altında çalışmak ve genetik özellikler melanomun oluşmasına neden olan asıl etkenler arasında yer almaktadır. Beyaz tenli, kızıl saçlı ve renkli gözlü insanların melanoma yakalanma riskleri oldukça yüksektir.

Bazal hücreli cilt kanserlerinde ise, soluk kırmızı renkte, kurumuş pullu kabartılar şeklinde görülmektedir.  Vücut üzerinde gerçekleşen bu kabartılar ülsere çevirmesinin yanı sıra tamamen geçmeleri ve iyileşmeleri mümkün değildir. Oluşan bu belirtiler zaman içerisinde büyüyerek ortaya çıkmalarına sebep olur.

Cilt Kanseri Melanom Belirtileri ve Dikkat Edilmesi Gerekilen Faktörler

cilt kanseri belirtileri nedir
Skuamöz hücreli cilt kanserinde ise vücut üzerinde olabildiğince sert hale gelmiş, kırmızı renklerde oluşan ve kolay kanama gösteren lekelerle oluşum gösterebilir. Cilt üzerinde oluşan bu lekeler, kuru olabilmekte ve ülser oluşumuna etken sağlamaktadır. Genellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde meydana gelmektedir.

Benlerin kansere dönüşümü ise, melanoma oluşumu benler üzerinden oluşum gösterebilir, bunun yanı sıra ben, farklı renklerde, kanama ve kaşıntı oluşturuyorsa, kabuklanma gerçekleştirmekte ise ben oluşumunda meydana gelen kızarıklık, düzensizlikler, tüylenme olayı gerçekleşiyorsa eğer derhal doktor tarafından kontrol edilerek tedaviye başlanılması gerekmektedir. Vücut üzerinde oluşan benlerde sayılan faktörlerden en az bir kaçı varsa eğer doktor tarafından cerrahi müdahale ile çıkartılarak patolojik olarak incelemeye alınması gerekmektedir. İnsan vücudu üzerinde var olmayan leke, kabartılar, kitleler, kanama ve kaşıntı, ağrı yapan bu tür oluşumlar cilt kanseri oluşumlarına sebebiyet verebilmektedir. Cilt kanserleri güneş ışınlarına olumsuz yönde maruz kalınmasının yanı sıra ilerleyen yaş faktörleri ile de ortaya çıkması muhtemeldir. Bu durumlarla karşı karşıya kalan kişilerin tedbiri elden bırakmayarak bu tip leke oluşumlarını göz önünde bulundurarak doktora başvurmaları gerekmektedir.
cilt kanseri belirtileri nelerdir
Cilt kanseri oluşumuna izin vermemek adına düzenli olarak düzgün bir şekilde cilt kontrolleri aksatılmadan gerçekleştirilmelidir. Cildinizde her hangi bir lekenin var olup olmadığına emin olmak için ailenizden veya arkadaşlarınızdan yardım alarak kontrol edebilir yâda boy aynasının karşısına geçerek vücudunuzu gözden geçirebilirsiniz. Cilt kanseri ve cilt üzerindeki yaşlanmalara neden olan güneşin UVA ışınlarıdır. Bu ışınlar cilt üzerinde oluşabilecek olan hasarlara ve cilt yanıklarına neden olmaktadır.  Güneş ışınlarına karşı koruyucu faktör olarak seçilen güneş kremleri alırken ters etki yaratmaması açısından büyük önem taşımaktadır. Genellikle satın alınan güneş kremleri üzerinde ‘SPK’ Güneşten koruma faktörü anlamına gelmektedir. İlk defa güneş kremi kullanılacaksa eğer krem kullanmadan çıkıldığı esnada 20 dakika içerisinde anormal bir durum gösteriyor ve cilt üzerinde kızarmaya başlıyorsa eğer, bu sıkıntılı faktör SPF güneş kremi kullanılarak cildin kızarma süresi 50 kat daha uzar. Cilt üzerinde kullanılacak olan güneş kremi ile ilgili bilgileri bulundukları ambalaj üzerinden edinebilirsiniz. Güneş kremi sürülürken dikkat edilmeli ve yedirilmemelidir. Sadece cilt üzerinde ince tabaka halinde koruyucu nitelikte kullanılmalıdır. Güneş kremleri her ne kadar su geçirilmez olarak bilinse de deniz, havuz gibi suya girilen alanlarda tekrar uygulanması doğru niteliktedir. Vücut üzerinde güneş ışınlarından en çok etkilenen bölgeler, burun, omuz ve ayak üstleri üzerinde düzenli olarak tazelenmeli ve cilt kanserine karşı önlem alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |