Cilt ve Deri Kanseri Melanom

Cilt ve Deri Kanseri Melanom

Deri kanserinden korunmak için yapılması gereken zararlı güneş ışınlarından korunmaktır. Güneşe aşırı maruz kalma ( bronzlaşma dahil olmak üzere özellikle su toplaması ile seyreden ikinci derece güneş yanığı deri kanserinin temel sebebidir. Daha az önemli faktörler tekrarlayan tıbbi ve endüstriyel X ışınlarına maruz kalma, yanık veya yara izi bırakarak iyileşen cilt hastalıkları, kömür katranı veya arsenik gibi kimyasal ürünler içeren maddelere mesleki olarak maruz kalma ve genetik olarak ailede cilt kanseri bulunmasıdır. Açık tene sahip olup güneş yanığı ihtimali fazla olan kişiler, daha yüksek riske sahiptir. Güneş ışınları deri kanserine sebep olan en önemli neden olduğundan en önemli koruyucu önlem güneşten kaçınmaktır.

 

Güneşin dünyaya en dik ulaştığı saatler olan saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşten korunun. Güneşin yeryüzüne dik ulaştığı saatlerde gölgeniz kendi boyunuzdan daha kısadır.
Açık renkli sıkı dokumalı koruyucu giysi ve geniş şapka kullanın.
Koruma faktörü en az 15 olan güneşten koruyucu kremler kullanın.
20 dakika güneşte kaldığında güneş yanığı geçiren bir kişi, 15 faktörlü bir güneşten koruyucu kullandığında 15 kat daha fazla süre (300 dakika) yanmadan güneşte kalabilir. Bununla beraber güneşten koruyucu kremler kullanarak da güneşte fazla kalınmamalıdır. Çünkü UVA gibi güneş ışınları ki bunlar derideki bağışıklık sistemi ve deri yaşlanmasında sorumludur, güneş koruyucular olsa da deriye ulaşabilir.

Güneşten koruyucu kullanımına çocukluk döneminde başlayın, çünkü yaşam boyu güneşe maruz kalmanın % 80’i 18 yaş altında olmaktadır. 6 ayın altındaki bebekler uzun süre güneşe maruz kalmamalı, eğer kalacaksa güneşten koruyucular kullanılmalıdır.

Erken tanı kesin tedavinin en önemli ilk adımıdır.

Derinizi belli aralıklarla muayene edin. Eğer benlerinizde büyüme değişiklik olursa, derinizde renk değişikliği ve iyileşmeyen yaralar varsa bir an önce Dermatoloji Uzmanına muayene olunuz.

Kanser öncesi deri bulguları :

Aktinik keratozlar özellikle güneş ışınlarına aşırı maruz kalmış açık tenli kişilerin yüz, el sırtı ve kollarında rastlanılan küçük üzerleri pullu lekelerdir. Tedavi edilmezlerde deri kanserine dönebilir. Eğer erken evrede yakalanırsa buz tedavisi ile çıkartılabilir, kemoterapi ilaçları içeren krem veya losyonlar kullanılabilir, kimyasal peeling işlemi, dermabrasyon,laser tedavisi veya klasik cerrahi ile tedavi edilebilir. Güneşten koruyucular aktinik keratoz gelişimini engellerler.

Deri kanseri Tipleri:

Üç tip deri kanseri vardır,
Bazal hücreli karsinoma – Bu kanser tipi genellikle deride küçük etli kabarıklık şeklinde sıklıkla yüz, boyun ve el sırtlarında ortaya çıkar. Ara sıra gövdede kırmızı yama tarzı alanlar şeklinde görülebilir. Daha sıklıkla açık tenli kişilerde görülür. Bu kansere yakalanan kişiler açık tenli ve renkli gözlüdür ve güneş yanığına eğilimlidir. Bu tümörler hızlı yayılmazl. 1-2 cm boyutuna ulaşmaları için aylar yıllar gerekir. Tedavi edilmezse; kanserli alan kanamaya başlar, üzeri kabuklanır. Zaman zaman iyileşip, zaman zaman tekrarlama özelliği gösterir. Bu kanser tipi nadiren metastaz (diğer organlara sıçrama) yapmasına rağmen, derinin altındaki kemiğe yayılabilir ve kanserli dokunun yakınındaki dokuları harap edebilir.

Squamöz Hücreli karsinoma – Bu deri kanseri deri de kabarıklıklar veya kırmızı kabuklu yaralar şeklinde ortaya çıkabilir. Squamöz hücreli Karsinoma açık tenli kişilerde en sık görülen ikinci kanser türüdür.Tipik olarak kulak, yüz, dudak ve ağızda görülür. Nadiren esmer kişilerde de görülebilir. Büyük kitleler oluşturabilir. Bazal hücreli karsinomanın tersine diğer organlara yayılabilir. Erken yakalandığında tedavi oranı yüksektir. Bazal hücreli karsinoma ve Squamöz hücreli karsinomada tedavi başarısı % 95 dir.

Melanom – Bütün deri kanserleri içinde en öldürücü olanıdır. Bazal hücreli ve squamöz hücreli karsinoma da olduğu gibi melanomda da erken tanı tedavi şansını arttırır.

Melanom melanin denen pigmenti (deriye rengini veren madde) üreten melanosit dediğimiz hücrelerde başlar. Melanin derimizin rengini verir ve güneşten kısmi olarak korur. Melanom hücreleri melanin üretmeye devam eder ve bu nedenle kanser alanı kahverengi veya siyahtır.Fakat melanom beyaz ve kırmızı da olabilir.

Melanom yayılma özelliği gösterdiğinden muhakkak tedavi edilmelidir. Melanom dikkat çekmeden hızla büyüyebilir. Genellikle bir ben olarak veya kahve renkli bir benin üzerinde veya yakınında ortaya çıkar. Vücudunuzdaki benlerin yerleşimi ve şeklinden haberdar olmalısınız ki, bunlar üzerinde olan değişiklikleri ve yeni ben çıkışını fark edebilesiniz. Yapabileceğiniz en önemli adım benlerinizde herhangi bir değişiklik saptadığınızda hemen bir Dermatoloji uzmanına muayene olmanızdır. Bu sayede derinizdeki melanom tedavi edilebilir aşamada iken yakalanmış olur. Aşırı güneşe maruz kalmaktan, özellikle güneş yanıklarından kaçınma açık tenli kişilerde melanomdan korunmanın en iyi yoludur. Melanomun kalıtsal özelliği de vardır. Ailesinde melanom olan kişilerin riski daha fazladır. Sıra dışı beni olanlar, çok sayıda beni olanlar melanom açısından yüksek riske sahiptir.

Koyu renkli tene sahip olmak melanoma olma riskini ortadan kaldırmaz. Esmer kişilerde de özellikle avuç içi, ayak tabanı, tırnak yatağı ve ağızda melanoma gelişebilir.

Melanom şüphesi oluşturabilecek bulgular: kabuklanma, kanama, sızıntı, üzerinde kabarma, etrafındaki deriye doğru çıkıntı gösterme, kaşıntı, hassasiyet ve ağrı hissedilmesidir.

Cilt kanserlerine nasıl teşhis konulur ?

Deri biyopsisi kanserin teşhisini koydurur. Erken teşhis, cerrahi tedavi şansını arttırır.
Dermatoloji uzmanları kanseri erken yakalayabilmek için kişisel cilt muayenesinin önemine dikkat çekmektedir.
Derinizdeki çiller, benler ve koyu renkli alanları büyüklük, şekil ve renk değişikliği açısından gözlemleyin. Herhangi bir değişiklik saptadığınızda Dermatoloji Uzmanına başvurunuz.

Melanoma ait Bulgular

Asimetri – Benin bir tarafının diğer tarafından farklı olması. Benin ortasından hayali bir çizgi çiziniz. Benin her iki yanı aynı büyüklük ve aynı şekilde mi? Melanomda genellikle asimetri vardır.

Sınır Düzensizliği – Melanomun sınırı veya kenarı genellikle pürüzlü, çentikli veya bulanıktır.

Renk – İyi huylu benler herhangi bir renkte olabilir, fakat genellikle tek renklidir. Melanom ise sıklıkla birden fazla rengi içinde barındırır.

Büyüklük – İyi huylu benler küçük kalırken melanom büyümeye devam eder. Genellikle 6 milimetreden büyüktür çaptadır.

Kendinizin yapacağı periyodik muayene melanom ve diğer deri kanserlerinden korunmak için en güçlü silahtır. Melanom ancak erken yakalandığında tedavi edilebilir. Aşağıda belirtilen sırayı takip ederek hiç bir yeri atlamadan tüm deri muayenenizi kendiniz yapabilirsiniz. Kendi deri muayenenizi yapmak için bir boy bir de el aynasına ve ışıklı bir odaya ihtiyacınız vardır.

Gövdenizin ön ve arka yüzünü ve de kollar kaldırılarak gövdenin sağ ve sol yanını ayna karşısında muayene edin.
Kolunuzu dirseğinizden kıvırarak avuçlarınıza, kol iç yüzüne ve üst kola dikkatlice bakınız.
Sonra bacaklarınızın arkasına, ayaklara, ayak parmak aralarına ve ayak tabanına bakınız.
Boynun arkasını, saçlarınızı kaldırarak el aynası ile kafa derinizi muayene edin.

Tedavisi :

Deri – Cilt kanserleri kitlenin bir kısmının çıkartılıp mikroskop altında incelenmesi ile teşhis edilir. Kanserin tipine bulunduğu evreye ve yere göre bir çok tedavi metodu vardır.
İlk tedavi seçeneği cerrahi müdahaledir ve çıkartılan kanserli doku yerine başka bölgeden alınan dokunun naklidir. Kanserli parça, çıkarılamayacak boyutta ya da diğer organlara yayılmış ise, radyoterapi ve kemoterapi söz konusu olabilir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

52 yorum

 1. Ayak baş parmagimin tirnaginda dikey siyah bir çizgi fark etim melanom hastalığın belirtisi diye okudum vücudum daki benleri incelediğimde herhangi bi anormallik göremedim beni bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim.tsk

 2. Merhaba lar
  Annemin elmacık kemiğinin olduğu yerde derinin üzerinde sivilce ge andıran bisey cikti büyüdü ve içinden sıvı akıyor du sarı renkte pislik gibi biseydi ankara onkoloji bölümü nde sayısı ni bilmiyorum öyle cok ameliyat a girdiki ama sonuc hic iyiye gitmedi 12 senedir bu hastalıkla uğraşıyoruz son iki senedir de zayifladi yataga mahkum oldu midesini actirdik ordan besleniyor yüzünün yarısı eridi yok oldu ne ağız ne kulak ne burun ne göz ne yanak kalmadi yüzünün sag tarafı yok oldu.her ameliyat dendiginde bicak altina yatmayin ve kızı olarak bnde psikolojik olarak yoruldum

 3. Merhaba benim yyanagimda siyah benim vardı bu benimin iç kısmı beyazladı etrafı siyah nokta nokta oldu..ustu arada kabuklaniyo kasıniyo doktora gorunmelimiyim…

 4. Merhaba doktor bey,bacagimda bir yildir ortasi koyu etrafi acik kalem silgisi buyuklugunde Ben vardi.doktora gittim aldirdim patalojide sonuc melanoma cikti.ama ilk evre yayilmamis temiz cikti.sadece Dort Ayda bir kontrol dedi.korkuyorum tekrar Eder mi.ic organlara yayilmis midir.nasil testler yaptirmaliyim.cabuk yayilir diyorlar 1yildir oradaydi.

 5. Merhaba. Annem 21 gün önce yüzündeki 2 tane benini aldırdı. Bugün pataloji sonucunu aldık doktoru cilt kanseri olduğunu söyledi ve hiç bir ilaç vermedi. Şimdi biz ne yapmalıyız lütfen bilgi verirmisiniz.
  Patoloji sonucu:
  Makroskopi: A-Kayıtsız kapta gönderilen 1 cm çapta üzeri tamamen bej renkte deri ile kaplıpolipoid doku parçası 1 kasette takipte.
  B-Kayıtsız kapta gönderilen 1,5 cm çapta doku parçasının üzerinde deri mevcuttur. Deri ortasında polipolipoid görünümde 1 cm çapta lezyon mevcuttur. Tamamı 2kassette takipte.
  Tanılar:
  Patolojik Tanı:1- Bazal hücreli karsinom,
  2- İntradermal nevüs,
  3- Sol infraorbital ve sol nazolabial bölge eksizyonel biyopsi materyali.
  Aslında ameliyatı yapan doktor izne ayrılmış başka bir doktora gittik. O da güneş koruyucu kullanmak gerekiyor dedi. Ve 3 hafta sonra ameliyatı yapan doktora kontrole gidecek. Bugün ben aldırdığı yerde biraz kızarıklık ve hafif kabartı var (kabartının içinde iğne ucu kadar beyazlık var). Aceba iltahap mı oluştu yoksa aynı yerde tekrar ben mi çıkıyor? Birazda kaşıntı var. Ama biz endişeleniyoruz kanser dağlır mı? Bir tehlikesi var mı?

 6. Merhabalar, esimin yegeni 1977 dogumlu, sirtinda cikan bir ben aldirdi. Kotu oldugunu ama iyice temizlediiklerini soylediler. Aradan gecen 7 ay sonra saci ektirdi ektirdikten sonra kafasinda bir ben cikti patoloji sonunda kanser denildi. Cigerlerinde ve vucudunda yayildi. Kagasinda 22 tane cikti. Hastanede yatiyor. Doktorlar tibben yapacak birsey kalmadigini sadece morfinle az aci cekmesini sagliyabiliyoruz diyorlar. Yani sayili gunleri varmis. Sizce bu cocugun yasama sansi yokmu,hic mi care yok. Acil yardim. Bu arada isvicrede tedavi oluyor ve burada istikamet ediyor.ailesi perisan.cocuklari kucuk bir umut insallah.

 7. merhaba ben 16 yaşındayım, vücudumda devamlı küçük ve orta boyutlu benler çıktığını ve büyüdüğünü farkettim. Sizce bunlar sıradan ben ler mi yoksa melanom başlangıcı mı, lütfen bana yardımcı olun

 8. Merhabalar Ozan Bey,

  Öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler fikrinizi almak inan içimizi çok rahatlatıyor…

  Anneannem bir hafta önce yanağındaki benini aldırdı. Doktorumuz benini tamamen çıkardığını söyledi.Biyopsiye gitti.

  Makroskopik Bulgularda:1,5x1cm deri 0,8cm derialtı dokusu tamamı:2P1K 1 adet histokimyasal boyama uygulandı.

  Mikroskopik Bulgularda:

  Tanı:Malign Melanom,Nodüler Tip,Clark Level:3

  Epikriz:Cerrahi sınırlarda tümör yoktur.

  şeklinde bir sonuç geldi.Bizi bilgilendirebilir misiniz?Annanemın yaşı 83,baska sağlık problemi yok.Bundan sonra ızleyeceğimiz yol nedir?Farklı bir yere yayılır mı?Bu konuyla ilgili kimlerle görüşmem gerekiyor?Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 9. Ozan bey merhaba,
  Kardeşime yaşı:28 Erkek başından alınan koyu renkli benin alınması sonu Olgu :Malign Melanoma(Verical growth phaze tumorigenic)teşisi kondu.
  Icd-O code:8720/3 sınıflaması,Saçlı deri;Eksizyonel biyopsi
  Pataloji detayları: Tümör uzun çapı:16mm.Hücre tipi:Spindle.Breslow ölçümü:Regresyon gösteren komponenti,içeren kalınlık baz alındı.1,2mm olup,Grup 11(1,5 altında)Pigmentasyon:Var-Belirgin,Bazalde Lenfoid yanıt:Var-Kuvvetli
  Detaylar bunlar.Onkolojiye yönlendirildi.Şimdi vücutta geniş çapta tarama yapılıyor.
  Sizden bu konu ile ilgili bilgi ve kök hücre ile ilgili düşüncelerinizi almak istiyorum.Bu hafta sonu tarama sonuçlarını da size bildireceğim. Şimdiden teşekkür ederim.

 10. merhaba ben açıkten li deilim ama kolumun üstünde küçük bir ben vardı üstünde siyah kıllar vardı ben sürekli kopardım ve 2aydı retrafının daha acık kahverengı bir şekilde dagılıyor ama ben böle kansermiyim acaba

 11. Merhaba ben hazal Facebookta bir video gördüm ve bu hastalığı araştırmaya başladım. Ama malesef bulduğum şeyler fazlasıyla içimi kararttı. Babamın melanom olmasından korkuyorum babamın cildinde yaklaşık 100-200 tane beni var ve babam sarışın küçükken midesinin yarısı iltihaplanmış o yüzden midesinin yarısı yok ben küçükken melanom olmasından şüpelerim var lütfen yardımlarınıza ihtiyacım var !!!!

 12. Meraba Kafa derimde 6 tane Displastik Nevus bulundu 1 tanesini aldırdım Sonuç temiz çıktı. Diğerlerinide aldırmalımıyım Diğer Displastik Nevuslarda Değisim olup beni tehtit edecek bir durum olusurmu ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |