Cilt ve Deri Kanseri Melanom

Cilt ve Deri Kanseri Melanom

Deri kanserinden korunmak için yapılması gereken zararlı güneş ışınlarından korunmaktır. Güneşe aşırı maruz kalma ( bronzlaşma dahil olmak üzere özellikle su toplaması ile seyreden ikinci derece güneş yanığı deri kanserinin temel sebebidir. Daha az önemli faktörler tekrarlayan tıbbi ve endüstriyel X ışınlarına maruz kalma, yanık veya yara izi bırakarak iyileşen cilt hastalıkları, kömür katranı veya arsenik gibi kimyasal ürünler içeren maddelere mesleki olarak maruz kalma ve genetik olarak ailede cilt kanseri bulunmasıdır. Açık tene sahip olup güneş yanığı ihtimali fazla olan kişiler, daha yüksek riske sahiptir. Güneş ışınları deri kanserine sebep olan en önemli neden olduğundan en önemli koruyucu önlem güneşten kaçınmaktır.

 

Güneşin dünyaya en dik ulaştığı saatler olan saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşten korunun. Güneşin yeryüzüne dik ulaştığı saatlerde gölgeniz kendi boyunuzdan daha kısadır.
Açık renkli sıkı dokumalı koruyucu giysi ve geniş şapka kullanın.
Koruma faktörü en az 15 olan güneşten koruyucu kremler kullanın.
20 dakika güneşte kaldığında güneş yanığı geçiren bir kişi, 15 faktörlü bir güneşten koruyucu kullandığında 15 kat daha fazla süre (300 dakika) yanmadan güneşte kalabilir. Bununla beraber güneşten koruyucu kremler kullanarak da güneşte fazla kalınmamalıdır. Çünkü UVA gibi güneş ışınları ki bunlar derideki bağışıklık sistemi ve deri yaşlanmasında sorumludur, güneş koruyucular olsa da deriye ulaşabilir.

Güneşten koruyucu kullanımına çocukluk döneminde başlayın, çünkü yaşam boyu güneşe maruz kalmanın % 80’i 18 yaş altında olmaktadır. 6 ayın altındaki bebekler uzun süre güneşe maruz kalmamalı, eğer kalacaksa güneşten koruyucular kullanılmalıdır.

Erken tanı kesin tedavinin en önemli ilk adımıdır.

Derinizi belli aralıklarla muayene edin. Eğer benlerinizde büyüme değişiklik olursa, derinizde renk değişikliği ve iyileşmeyen yaralar varsa bir an önce Dermatoloji Uzmanına muayene olunuz.

Kanser öncesi deri bulguları :

Aktinik keratozlar özellikle güneş ışınlarına aşırı maruz kalmış açık tenli kişilerin yüz, el sırtı ve kollarında rastlanılan küçük üzerleri pullu lekelerdir. Tedavi edilmezlerde deri kanserine dönebilir. Eğer erken evrede yakalanırsa buz tedavisi ile çıkartılabilir, kemoterapi ilaçları içeren krem veya losyonlar kullanılabilir, kimyasal peeling işlemi, dermabrasyon,laser tedavisi veya klasik cerrahi ile tedavi edilebilir. Güneşten koruyucular aktinik keratoz gelişimini engellerler.

Deri kanseri Tipleri:

Üç tip deri kanseri vardır,
Bazal hücreli karsinoma – Bu kanser tipi genellikle deride küçük etli kabarıklık şeklinde sıklıkla yüz, boyun ve el sırtlarında ortaya çıkar. Ara sıra gövdede kırmızı yama tarzı alanlar şeklinde görülebilir. Daha sıklıkla açık tenli kişilerde görülür. Bu kansere yakalanan kişiler açık tenli ve renkli gözlüdür ve güneş yanığına eğilimlidir. Bu tümörler hızlı yayılmazl. 1-2 cm boyutuna ulaşmaları için aylar yıllar gerekir. Tedavi edilmezse; kanserli alan kanamaya başlar, üzeri kabuklanır. Zaman zaman iyileşip, zaman zaman tekrarlama özelliği gösterir. Bu kanser tipi nadiren metastaz (diğer organlara sıçrama) yapmasına rağmen, derinin altındaki kemiğe yayılabilir ve kanserli dokunun yakınındaki dokuları harap edebilir.

Squamöz Hücreli karsinoma – Bu deri kanseri deri de kabarıklıklar veya kırmızı kabuklu yaralar şeklinde ortaya çıkabilir. Squamöz hücreli Karsinoma açık tenli kişilerde en sık görülen ikinci kanser türüdür.Tipik olarak kulak, yüz, dudak ve ağızda görülür. Nadiren esmer kişilerde de görülebilir. Büyük kitleler oluşturabilir. Bazal hücreli karsinomanın tersine diğer organlara yayılabilir. Erken yakalandığında tedavi oranı yüksektir. Bazal hücreli karsinoma ve Squamöz hücreli karsinomada tedavi başarısı % 95 dir.

Melanom – Bütün deri kanserleri içinde en öldürücü olanıdır. Bazal hücreli ve squamöz hücreli karsinoma da olduğu gibi melanomda da erken tanı tedavi şansını arttırır.

Melanom melanin denen pigmenti (deriye rengini veren madde) üreten melanosit dediğimiz hücrelerde başlar. Melanin derimizin rengini verir ve güneşten kısmi olarak korur. Melanom hücreleri melanin üretmeye devam eder ve bu nedenle kanser alanı kahverengi veya siyahtır.Fakat melanom beyaz ve kırmızı da olabilir.

Melanom yayılma özelliği gösterdiğinden muhakkak tedavi edilmelidir. Melanom dikkat çekmeden hızla büyüyebilir. Genellikle bir ben olarak veya kahve renkli bir benin üzerinde veya yakınında ortaya çıkar. Vücudunuzdaki benlerin yerleşimi ve şeklinden haberdar olmalısınız ki, bunlar üzerinde olan değişiklikleri ve yeni ben çıkışını fark edebilesiniz. Yapabileceğiniz en önemli adım benlerinizde herhangi bir değişiklik saptadığınızda hemen bir Dermatoloji uzmanına muayene olmanızdır. Bu sayede derinizdeki melanom tedavi edilebilir aşamada iken yakalanmış olur. Aşırı güneşe maruz kalmaktan, özellikle güneş yanıklarından kaçınma açık tenli kişilerde melanomdan korunmanın en iyi yoludur. Melanomun kalıtsal özelliği de vardır. Ailesinde melanom olan kişilerin riski daha fazladır. Sıra dışı beni olanlar, çok sayıda beni olanlar melanom açısından yüksek riske sahiptir.

Koyu renkli tene sahip olmak melanoma olma riskini ortadan kaldırmaz. Esmer kişilerde de özellikle avuç içi, ayak tabanı, tırnak yatağı ve ağızda melanoma gelişebilir.

Melanom şüphesi oluşturabilecek bulgular: kabuklanma, kanama, sızıntı, üzerinde kabarma, etrafındaki deriye doğru çıkıntı gösterme, kaşıntı, hassasiyet ve ağrı hissedilmesidir.

Cilt kanserlerine nasıl teşhis konulur ?

Deri biyopsisi kanserin teşhisini koydurur. Erken teşhis, cerrahi tedavi şansını arttırır.
Dermatoloji uzmanları kanseri erken yakalayabilmek için kişisel cilt muayenesinin önemine dikkat çekmektedir.
Derinizdeki çiller, benler ve koyu renkli alanları büyüklük, şekil ve renk değişikliği açısından gözlemleyin. Herhangi bir değişiklik saptadığınızda Dermatoloji Uzmanına başvurunuz.

Melanoma ait Bulgular

Asimetri – Benin bir tarafının diğer tarafından farklı olması. Benin ortasından hayali bir çizgi çiziniz. Benin her iki yanı aynı büyüklük ve aynı şekilde mi? Melanomda genellikle asimetri vardır.

Sınır Düzensizliği – Melanomun sınırı veya kenarı genellikle pürüzlü, çentikli veya bulanıktır.

Renk – İyi huylu benler herhangi bir renkte olabilir, fakat genellikle tek renklidir. Melanom ise sıklıkla birden fazla rengi içinde barındırır.

Büyüklük – İyi huylu benler küçük kalırken melanom büyümeye devam eder. Genellikle 6 milimetreden büyüktür çaptadır.

Kendinizin yapacağı periyodik muayene melanom ve diğer deri kanserlerinden korunmak için en güçlü silahtır. Melanom ancak erken yakalandığında tedavi edilebilir. Aşağıda belirtilen sırayı takip ederek hiç bir yeri atlamadan tüm deri muayenenizi kendiniz yapabilirsiniz. Kendi deri muayenenizi yapmak için bir boy bir de el aynasına ve ışıklı bir odaya ihtiyacınız vardır.

Gövdenizin ön ve arka yüzünü ve de kollar kaldırılarak gövdenin sağ ve sol yanını ayna karşısında muayene edin.
Kolunuzu dirseğinizden kıvırarak avuçlarınıza, kol iç yüzüne ve üst kola dikkatlice bakınız.
Sonra bacaklarınızın arkasına, ayaklara, ayak parmak aralarına ve ayak tabanına bakınız.
Boynun arkasını, saçlarınızı kaldırarak el aynası ile kafa derinizi muayene edin.

Tedavisi :

Deri – Cilt kanserleri kitlenin bir kısmının çıkartılıp mikroskop altında incelenmesi ile teşhis edilir. Kanserin tipine bulunduğu evreye ve yere göre bir çok tedavi metodu vardır.
İlk tedavi seçeneği cerrahi müdahaledir ve çıkartılan kanserli doku yerine başka bölgeden alınan dokunun naklidir. Kanserli parça, çıkarılamayacak boyutta ya da diğer organlara yayılmış ise, radyoterapi ve kemoterapi söz konusu olabilir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

52 yorum

 1. ya benim ablamın arkadaşıda deri kanseri çok üzülüyor inşallah ALLAH tedavisini en kıa zaman da verir kalbim daima onun yanın hhaaa bu arada aslıcım sen sakın ümidini keme…

 2. mhb ben rahime benim sorunum eltimin kizi bir tur cilt kanserine yakalandi ve 22 yasinda unuverste ogrencisi vucudunda lekeler var koyu ve acik renkte bunun ismini bilmiyorum amam su anda bir igne kullaniyo ve iki defa terapi aliyo bunun hakkinda bilgisi alan varsa msj atsin lutfen okumaya calisiyo hayatina devam etmesi beni sevindiriyo hic birsey yokmus gibi daha cok genc onun gibi cok kisi var Allah yardim eyler insallah hepisine Allaha emanet olun

 3. ben berfin . öğretmenim kanserleri araştırın demişti ve deri kanserini seçtim . Şuanda başıma allahıma şükür böyle birşey gelmedi ama ne zaman geleceği belli olmayan birşey kanser . Allah hepinize acil şifalar versin . İnşallah bu illetten kurtulursunuz . hepinize acil şifalar

 4. ben aldırdıktan sonra geç kalınmış dediler uyluk kemiğideydi ve şidi ameliyatla o bölge temizlenecek vs konuşmalar oldu cuma ameliyat olacak yeniden bilgi verirseniz sevinirim

 5. Merhaba bugün bizde anı bir sonuçla öğrendik annemin deri kanseri melanom olduğunu şimdi eve geldim internetten araştırayım dedim….okudum…. am a daha çok üzüldüm ne olacak şimdi…geçen hafta ıkı ben aldırdı sol koltuk altından bugun patolojik sonucu almaya gıttı ve sonuç husran…hemen o an oymuslar yenıden almıslar onun sonucu 10 gün sonra…..allah yardımcımız olsun……

 6. esımın gogusunden alındı ama patolojıye gıttı ınsallah bısey cıkmazALLAHIM NE OLUR YARDIM ET

 7. merhabalar benım babamdada bu hastalıktan bulundu ne yapmam gerektiğini inanın bilmiyorum biopsi yapıldı patolojıden cıkan sonuc melen melenom oldu suan üzgün bir sekilde kanserın nerelere sıcradıgının teshısını yapıcaz babamda ogrendı kanser oldugunu ve cok uzgun nasıl savasıır bılgı verırsenız sevınırım ıyı gunler…

 8. Merhaba bende Melen’in ameliyatı oldum acaba erken teşhisin bı yararı varmi birde bu konuda tavsiyeleriniz nedir.teşekkürler şifalar dilerim

 9. slm tugce benim esim deri kanseri di ve heryerde yaralar olusabiliyor yani saclardada onun icin kontrol olsana heryerine baksin cilt doktoru iiyice kontrol ol benden sana tavsiyem gec kalmasan cok seyi degistirebilirsin bence kib allah kolaylik versin

 10. merhabalar.başımda saçımın içinde türlü yaralar çıkıyor.kabuk bağlıyo tekrar aynı türde çok daha büyük yaralar çıkıyo kanıyo ve derinleşiyo.1 yılda saçım çok fazla azaldı inceldi ve çıkan yaralar görünüyo.deri kanseri mi diye araştırdım fakat deri kanseri genellikle vücutta görülüyo.bu konu hakkında bilgisi olan varsa yazsın lütfen…

 11. merhabalar benim babanem bir tür cilt kanserine yakalandı ve yaklaşık 1 senedir tedavilerle uğraşıyor. ancak kanser türünü bilmiyorum çünkü babam bu konuda pek birşey anlatmıyor ve dogru düzgün cevaplamıyorda.ancak ben internette araştırma yaptım(birçok) ve melanom olabileceğinden korkuyorum.çünkü belndeki bir ben(nevus) nedeniyle başladı ve yayıldı ilk olarak belinden bir kitle alındı sanırım çok büyük bir kitleydi çünkü yara izi genişti.daha sonra lenf bezleri alındı tabi bunlar olurken babama sorduğum da sıçramasın diye önlem olarak benzeri birkaç kelimeyle açıkladı. ve daha sonra bir ameliyat daha geçirdi su anda da kemoterapi ve radyoterapi görüyor. bende yazıları görünce anlayabilecekler olduğu gördüğümden sormak istedim çünkü bi açıklık getirememek delirtici oluyor.
  -ilk olarak bir ben üstünde oluştu
  -rengi kırmızı ila pembe arası
  -1 cm ve yakınlıkta olan büyüklüklerde
  -hala yayılıyor
  -özellikle koltuk altı,sırt gibi bölgelerde var
  bu yazdıklarım babanemde oluşan kanserin nitelikleri ve bilenler varsa bunun melanom olduğunu veya olmadıığını belirtebilir mi?(rica ediyorum çünkü babam düzgün açıklamazken ve dotorunda herhangi bir bilgisine ulaşamadığımdan bilgi edinemiyorum) şimdiden teşk. edr

 12. aslinda benimde bir sorum var bunu cok professorlere sordum ama onlara gore net cevap veriyorlar bana gore degil yukarda ben olayimi analttim ve benim esimin ablasida ayni hastaliktan vefat etti simdi sorum sudur benimde iki cocugum var ve iksiide acik tenli sai sacli onlarda riskte ama sorum su maligne melanoma irsimidir bunu cok ogrnemek istiyorum bana dedielr hayor degil ama nasil olru aileden iki kisi ayni hastaliktan oldu gunesten sakinin dedielr 3 le 7 yas arasi gunetsen kacin dedi cocuklarini uzak tut dediler yaaa hayat nekadar zorsun diyorum ben hep aklimizda supheylemi yasicam ben cocuklarim icinde mi hep o korku ile yasicam bilemiyorum neyapacam artik………………….

 13. SLM ARKADASLAR BENIM ESIMDE MALIGNE MELANOMA YAKALANDI IKI YIL ONCE VE GECEN NEYAZIKI GECEN YIL VEFAT ETTI. BAKIN BOLE BIR HASATLIKLARLA UGRASIYORSANIZ BILINKI COK ZOR BIR DURUMLARLA KARSILASABILECEKSINIZ BEN BELCIKADA YASIYORUM VE INANIN BANA EN BUYUK UNIV HASTANESINDE KONTROLE GOTURDUM ESIMI AMA OKADAR KOTU BIRSEYKI BU ICTEN YURUYOR OKADAR KONTROLE BILINMEDEN HEP SICRADI VE ILK SICRADIGI YERI BEYNIYDI BIR ARA BI KAC HAFTA FELC KALDIYARIM AMA SUKUR AMALIYATLA ONU DUZELTILER AMA BIZ BU ZAMANDA COK YIPRANDIK BEYINDEN SONRADA KARIN BOLGESINE SONRADA PANCREAA SONRADA HERYERINE KEMO YAPILDI ISIN YAPILDI VE INANKI PROFFESORLOR HER YONTEMI DENEDI AMA EN SONUNDA ARTIK BIRSEY YAPMAYIZ DEDILER VE SONRADA HERYERNE UREDI VESONUNDADA OLDU COK ZOR YASADIK O GUNLERI COK CEKTIK BENDE ESIMLE BIRLIKTE YASADIM MALIGNE MELANOMU BUNU NEDEN YAZIYORUM DERSENIZ KENDINIZI KABULENDIRIN BU HASTALIGA VE HERSEY HER AN OLABILIYOR INANIN BANA BENIM ESIMIN KANSERI TESIS EDILDIKTEN SORNA 1 SENE SONRA UREDI BIZ TAM ILESTI DERKEN UREDI VE BIZIM ICIN COK BUYUK SOKTU
  VE SONRADA HERSEY HIZLANDI 5 AY ICINDE AGIRLASTI VE OLDU BEN KENDIMI KABULENDIRMEMISTIM O OLDUKTEN SONRA BEN BERBAT OLDUM VE IKI COCUGUM VAR VE OKADAR KOTU OLDUKKKI HEPIMIZ ANLATAMAM ORNEK ALIN BENI VE HERSEYE HAZIRLIKLI OLUN DICEKSINIZ KI OLUME NASIL HAZIRLIKLI OLABILIRIZ BEND EOLE DIYORDUM AMA ONU YAPMASSANIZ SONRADA HIC KABULENEMIYORSUNUZ BANA BAKIN HALA KABULLENEMIYORUM AMA ROL YAPIYPORUM CUNKU NEYAZIKI HAAYT DEVAM EDIYOR BENIM ESIM DAHA 40 YASINDAYDI VE BIZ COK MUTLIUYDUK HIC SORUNUMUZ YOKTU BU HASTALIGA KADAR BEN HALA KENDIME GELMIS DEGILIM HALA DEPRESYON ILACLARI KULLANIYORUM ANLICAGINIZ BOLE HERGUN OLECEGIN DUSUNMEK ESNIN COK ZOR VE HERGUN O KORKU ILE YASAMAK DAHA ZOR DAHA ANLATSAM BELKI SAYFALARCA CIKAR BENDE AMA COK TA UMUTSUZLUGFA BIRAKMAK ISTEMEM SIZLERI AMA INANIN BANA LANET BIR HASTALIK SINSICE YURUYOR VUCUTTA SANKI KARINCA GIBI DERININ ALTDINDA YURUYOR GIBI YA OKADAR KOTU BIR HASTALIK HATTA ILK TESIS KONULDUGUNDA AMAN CILT KANSERI DEDIK BIZ BUNU YENERIZ DEDIK AMA NEOLDU NE ESIM NEDE BEN BISE YAPAAMDIK MEEYR EN LANETI BUYMUS MALIGNE MELANOMM BERBAT BIRSEY SIZE HIC II SEYELR SOLEYEMEM CUNKU HALA AGLIYORUM VE DAYANAMIYORUM ESIMI TOPRAGA VERDIM DIEY

 14. merhaba
  babam melanom hastası sol bacağında0,8cm sürekli arastırıyorum en iyi doktor ve hastaneyi ama zor oluyor kanser ile ilgili gruplar veya siteler yokmu bilgi alışverişi olmalı bir şeklde herkeze
  sağlıklı günler

 15. eşim malign melanom hastası ilk başta koltuk aldına sonra akciğere sıçrama yaptı bunun için ameliyat oldu kemoterapi almaya başladı şimdi ise karaciğerde görünüyor , çok nadir bir kanser türü olduğu için araşırma yapmakta zor oluyo ben bizim gibi bu kanser ile savaşan arkadaşlar ile tanışmak istiyorum paylaşacak konuşacak çok şey vardır bilgi alış verişinde bulunabiliriz

 16. özellikle boyun bölgemde olmak üzere üzeri kurumuş lekeler çıktı ve neyle karşılaşacağımı bilmediğim için dr gitmeye korkuyorum kötü bişi çıkarmı??

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |