Çölyak hastalığı belirtileri nedir?

Çölyak hastalığı belirtileri nedir?

Çölyak nedir?

İnce bağırsaklarda oluşan emilim bozukluğuyla kendini belli eden Çölyak hastalığı, oldukça ciddi sorunlar yaratan bir hastalıktır. Tahıllarda bulunan gluten ve buğdaydaki proteine karşı vücutta ince bağırsaklarda toksit bir reaksiyon oluşmaktadır. Bir protein olan gluten özellikle arpa, buğday ve çavdarda bulunmaktadır. Gluten bilhassa, ince bağırsaklarda emilim bozukluğu oluşturmaktadır. İnce bağırsaklarda oluşan bu emilim bozukluğu kişide birtakım belirtilere yol açmaktadır. Özellikle genetik yatkınlığın söz konusu olduğu çölyak hastalığında, doğuştan yatkınlığın dışında çevresel faktörlerle de hastalık kolayca tetiklenir. Çocuklarda çölyak hastalığı 8-12 ay olduğunda görülebilmektedir.

colyak-2

Aynı zamanda kadınlarda 20- 30 yaş grubu genç dönemde daha sık görülmektedir. Bununla birlikte 50-60 yaş grubundaki erkeklerde de çölyak hastalığı  görülmesi söz konusudur. Peki çölyak  nasıl geçer ve çölyak teşhisi nasıl konulur? O halde çölyak hastalarını yakından ilgilendiren   bu çok önemli soruların yanıtlarına değinelim.

Çölyak belirtileri nedir?

Çölyak belirtileri olarak karın ağrısıyla birlikte ishal görülmektedir. Karın ağrısı ve ishal çölyak hastalığındaki en önemli iki belirti olarak sıralanabilir. Bilhassa uzun zaman devam ederse kişide adale ağrıları, halsizlik ve yorgunluk şeklinde kendini belli eder. Aynı zamanda çölyak hastası olan kişilerde ince bağırsaklarda oluşan emilim bozukluğu sebebiyle,  tüketilen gıdaların da yeterince emilememesi durumu meydana gelecektir. Bu yüzden vitamin ve mineral eksikliği nedeniyle adale krampları oluşacaktır. Bilhassa hemen yorulmanın dışında, kol, bacak ve sırtta kızarıklık gibi cilt lezyonları oluşmaktadır. Ayrıca ağız kenarlarında da birtakım cilt lezyonları görülmektedir.

colyak-1

Çölyak Tedavisi

Çölyak tedavisi olarak uygulanacak en iyi tedavi yöntemi, hekim tarafından uygun görülen perhizdir(çölyak diyeti). Hekimin uygun gördüğü diyete hastaların çok özen göstermesi ve dikkat etmeleri son derece önemlidir. Uygulanan perhize rağmen bir sonuç alınamıyorsa, bu durumdaki hastalara tedaviye cevap vermeyen çölyak hastaları denilmektedir. Hekim uygun gördüğü takdirde bu hastalara uygulanacak tedavi yöntemi ise kortizon tedavisidir. Kortizon tedavisiyle hastaların şikayetlerinin  azaltılması amaçlanmaktadır. Aslında bir çölyak hastası için en önemli ve en özel tedavi şekli sıkı bir diyet uygulamasıdır. Bilhassa çölyak hastaları glutensiz gıdalar tüketmek konusunda oldukça hassas davranmalıdır. Çünkü gluten içeren gıdaların az tüketilmesi bile doğru değildir. Bir çölyak hastası tamamen gluten içermeyen bir beslenme alışkanlığı elde etmeli ve bu beslenme alışkanlığını yaşam şekli haline dönüştürmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hepatit B belirtileri nedir? başlıklı makalemizde hepatit b aşısı, hepatit b belirtileri ve hepatit b nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |