D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nedir?

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nedir?

Günde 10-15 dakika güneş ışığına maruz kalmak D vitamini üretimi için yeterli olsa da D vitamini eksikliği yurdumuzda sıkça görülen bir durumdur.

Dünya genelinde ise yetişkinlerin yüzde 20’sinde rastlandığı düşünülmektedir. Yaşlı kadınlarda bu oran giderek artmaktadır.
Cildimiz güneşin UVB ışınlarını kullanarak D vitamini üretebilmektedir. Ancak buna rağmen D vitamini eksikliğinin görülmesinin nedeni D vitamini içeren gıda ve yiyeceklerin az olması ve vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamininin yeterince bulunamaması sayılabilir. Güneşsiz bölgelerde kalanlar ve yeterince güneşe çıkmayanların D vitamini eksikliği yaşamaları oldukça yüksektir. Ayrıca D vitamini eksikliğini artıran diğer etmenler şöyledir, vücudun D vitamini üretme yeteneği ilerleyen yaşla birlikte azalabilmektedir, ayrıca gıdalarla birlikte alınan yağların sindirilmesini engelleyen sindirim rahatsızlıkları, koyu renk ten, kolestrol, epilepsi ilaçları gibi bazı ilaçlarda D vitamini üretimin engelleyebilmektedir.

d-vitamini

D Vitamini Eksikliğinin Kansere Neden Oluyor

D vitamininin ana görevi gıdalar yoluyla alınan kalsiyum ve fosforun işlenmesidir. Kalsiyum ve fosfor kemik sğalığı için son derece önemli görevler üstlenir. Yani D vitamini kemik sağlığının korunması için önemli bir vitamindir. Kemiklerin güçlü olması için D vitaminine ihtiyacımız var ancak eksikliğinde sadece kemikler zayıflamaz. Uzun süreli D vitamini eksikliğinde meme kanseri, kolon kanseri , pankreas kanseri , kalp hastalıkları ve depresyon gibi önemli rahatsızlıklara neden olmaktadır.
Kısa süreli D vitamini eksiklikleri vücut tarafından giderilse de uzun süreli eksiklikler vücudu olumsuz yönde etkilemektedir. D vitamini eksikliğinde belli bir erken dönem belirtileri ortaya çıkabilir.
D vitamini eksikliğinde görülen depresyon çok şiddetli değildir ancak kendinizi nedensiz yere üzüntülü hissetmemize neden olur. Bunun nedeni beyinde üretilen ve ruh halini düzenlenmesinde kullanılan serotonin sevisindeki D vitamini eksikliğinin düşmesidir. 2006 yılında 80 yetişkinin katılımıyla yapılan bir araştırmda yeterince D vitamini almayanlar alanlara göre depresyona 11 kat daha yatkın.
Güneşin fazla olmadığı yerlerde yaşayanlar kış aylarında D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemik ağrısı oranı artar. Bu kemik ağrıları eklem ağrılarından farklı olarak tüm vücut geneline yayılır ve ağrılara halsizlik eşlik eder. Ayrıca çocuklarda sık sık soğuk algınlığı yaşanırsa bunun nedenelri arasında D vitamini eksikliği sayılabilir.

D Vitamini Eksikliği Ciddi Sonuçlar Doğurabilir

Araştırmalarda D vitamini eksik çocukların üst solunum yolları enfeksiyonlarına daha kolay yakalandığı görülüyor. D vitamini eksikliği eksikliğinde vücudun büyük bir kısmını oluşturan kas ve iskelet kaslarının zafıylamasına yol açabilir. Başın normalden fazla terlemesinde de D vitamini eksikliği rol oynamaktadır. Diğer belirtileri ise kas krampları , halsizlik, eklem ağrıları , kilo alma , yüksek tandiyon, baş ağrısı , konsantrasyon eksikliği , mesane sorunları , kabızlık veya ishal gibi sindirim sorunları erken dönemde D vitamini eksikliğinin belirtileri arasındadır.

d vitamini
Ayrıca bazı hastalıklarda D vitamini eksikliği görülme riski fazlafır. Örneğin;
Kalp hastalıklarına d vitamini kan basıncının düzenlenmesi, damar tıkanıklığına ağlı kalp hastalıklarının önlenmesi kalp krizi ve felç riskini düşürmek için önemli bir vitamindir.
Bağışıklık sistemi hastalıklarında, D vitamini güçlü bir bağışıklık sistemi sağlar. Eksikliğinde merkezi sinir sistemini etkileyen bir rahatsızlık olan MS ve diğer bağışıklık sistemi hastalıkları görülebilir.
Yapılan araştırmalarda D vitamini düşük olan kişilerin diğerlerine göre yüzde 53 oranda bilişsel problem yaşadığı tespit edilmiştir. Bu bilişsel problemler , düşünme ve problem çözme yeteneğinin yavaşlaması , davranş bozuklukları , hafızanın zayıflaması , Alzheimer ve bunama bulunmaktadır.
Ayrıca yetişkin erkeklerde görülen kanser türlerinden olan prostat kanseri D vitamini eksikliği olan erkeklerde yaygındır. Aynı durum kadınlar için meme kanserinde geçerlidir.
D vitamini eksiklikliğinde şizofrein görülme oranı 2 kat daha fazla olmaktadır. Beyin kimyasını dengeleyen D vitamini eksikliği depresyona yol açmaktadır.
Ayrıca D vitamini eksikliğinde görülme riski artan diğer hastalıkalr şöyledir ; Parkinson hastalığı, kronik ağrılar, obezite, hipertansiyon, diyabet, osteoartrit, gut, kısırlık, fibromiyalji, diş eti hastalıkları, sedef hastalığı.
Günlük alınması gereken D vitamini miktarı aşağıda verilmiştir.
0-12 ay: 400 IU
1-13 yaş: 600 IU
14-18 yaş: 600 IU
19-70 yaş: 600 IU
70 yaş üzeri: 800 IU
Gebelik ve emzirme dönemi: 600 IU
Ancak kişilerin alması gereken D vitamini miktarı farklılık göstermektedir. Bunun için bir uzman tavsiyesi alabilirsiniz.
Cildin D vitamini alması için direk güneşe maruz kalması gerekmektedir. İç mekanlarda, gölge bölgelerde veya camdan gelen güneşi ışınları işe yaramamaktadır.
Cildin yeterince D vitamini üretebilmesi için uzmanların tavsiyesine göre 10-15 dakika açık güneşle temas önemlidir. Ancak korumasız olarak güneş altında kalmak cilt kanserine neden olmktadır.
D vitamini eksikliğini belirlemede , eğer kemik zayıflığı , anormal kalsiyum ve fosfor değerleri varsa çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde kolay kemik kırılması , kistik fibrosiz, Crohn hastalığı ve benzeri hastalıklar varsa D vitamini testi istenmektedir.
D vitamini takviyesi uzmanlara danışılıp kullanılmalıdır. D vitamini takviyesi ayrıca gebelik ve emzirme dönemelrinde, böbrek hastalığı olanlarda, kanında kalsiyumu yüksek olanlarda , paratrioid bezleri aşırı çalışanlarda , lenfoma ve tüberküloz hastalığı olanlarda doktora danışmadan D vitamini takviyesi alınmaz.

Bir önceki yazımız olan Parkinson belirtileri nedir? başlıklı makalemizde parkinson belirtileri, parkinson hastalığı nedir ve parkinson nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |