Damak Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Damak Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Damak Kanseri Nedir

Damak kanseri, insanların ağzı içerisindeki bölgelerde oluşan bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Damak kanserinin oluşumunu damak üzerinde oluşan tümör ve yabancı hücreler sebep olmaktadır. Çoğu kanser türünde olduğu gibi damak kanseri de iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ve yine çoğu kanser türünde olduğu gibi damak kanserinde de iyi huylu kanser pek fazla önemsenmemektedir. İyi huylu damak kanserinin önemsenemeyişinin sebebi çok basit bir şekilde ortadan kaldırılmasından kaynaklanmaktadır. Fakat kötü huylu damak kanseri iyi huylu damak kanseri gibi hafife alınacak bir durum değildir. Kötü huylu damak kanseri çok ciddi tehlikeler arz etmektedir.

Damak kanserinin oluşmasına yardımcı olan bir çok farklı neden ve başlangıç noktası bulunmaktadır. Özellikle damağın tükürük bezlerine yakın olan bölgelerinde oluşmaya başlayan damak kanseri kimi zaman damağın sert bölgesinde kimi zaman da damağın arka bölgesinde oluşmaya başlamaktadır.

Damak kanseri diğer hastalıklar gibi bakteriler sebebiyle oluşmaz. Bu sebeple kişilerde ki hijyen yetersizliği sebebiyle bu hastalığın oluştuğu söylenemez. Damak kanseri günümüzde en çok 60 yaş ve 60 yaş üstü insanlarda görülmektedir. Bu sebeple damak kanserinin gençlerde görülme ihtimalinin daha az olduğunu söyleyebilmekteyiz. Yaşı ilerleyen ve sürekli olarak sigara, alkol ve benzeri gibi ürünleri kullanan kişilerin damak kanserine yakalanma oranı daha yüksektir. Özellikle başta sigara olmak üzere tütün ürünlerinin kişilerde kanser riskini doğurduğu unutulmamalıdır.

Her hastalıkta olduğu gibi damak kanserinde de erken teşhisin çok büyük bir önemi vardır. Erken teşhis sayesinde damak kanserine yakalanan insanların damaklarında yer alan kanserli hücrelere müdahale ederek etki ve sayısı azaltılabilmektedir. Fakat ne var ki ilerlemiş olan damak kanseri hastalığında bu hücrelere yapılan tedaviler sonuçsuz kalmakta, kanserli hücrelerin etki ve sayısı azaltılamamaktadır. Damak kanseri genellikle kendini bir kitle olarak göstermektedir. Bu sebeple eğer damak bölgenizde bir ağrı hissediyor ve kitle oluşumu gözlemliyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Damak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Damak kanseri hastalığına yakalanan kişilerde gözlenen en büyük belirti damak bölgesinde oluşan kitledir. Bu kitle çoğu zaman göz ile görülmemektedir. Fakat kişi dili ile damak bölgesine dokunduğunda kitlenin oluştuğunu anlayabilecektir. Ayrıca damak kanseri ilerledikçe damakta oluşan kitle de büyüyecektir.

Damak kanserinin bir diğer belirtisi de belli bir süre sonunda oluşan ağrılardır. Bu ağrılar çok ciddi ağrılardır ve insan yaşamını da aynı ciddiyetle kısıtlar. Bunun sebebi kişinin bir şey yerken ya da içerken normal bir şekilde yapamamasından kaynaklanır.

Bazı durumlarda da damak kanserine yakalanan kişilerde tat duygusu bozulabilir. Kişi ağız içerisinde acı ya da başka farklı tatlar algılayabilir. Ve bu durum kişinin ağzı bozulduğu için devamlı hale gelebilir.

Damak kanserinin ilerleyen evrelerinde ise kişinin damak bölgesinde şişlik oluşumu meydana gelebilmektedir. Ayrıca kişilerde konuşma problemleri de yaşanabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |