Demir Eksikliği ve Belirtileri

Demir Eksikliği ve Belirtileri

Birçok hastalığın genel faktörleri altında dengesiz beslenme baş gösteriyor. Sağlığı yeterince dikkat edilmemesi, ekonomik zorluklar, iş stresi, günün yorgunluğu derken birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. İnsan yaşamında sağlığı çok önemli yer teşkil ediyor. Dikkat edilmemesi gibi durumlarda demir eksikliğine sebep oluyor. Demir eksikliği kanın normal değerlerinin altında olmasından kaynaklanıyor. Anemi olarak bilinen, demir eksikliği bilinmeyen birçok hastalığında ortaya çıkmasının sebepleri arasında kabul ediliyor. Demir eksikliği, hemoglobinin kandaki oksijen taşıma işlemini azaltmasıyla ortaya çıkan doku hipoksi’yi büyümesini gerçekleştirir. Anemi,  vücudun demir depolarının kan yapımı için yavaşlamasından oluşur. Normal kişilerde olan toplam vücut demir miktarı, 4 gram civarındadır. Demir’in en önemli kısmını hemoglobin oluşturmaktadır. Hayat şartları ve ekonomik durumlar göz önüne alındığında bu durum değişim göstermektedir.  Anemi, dünya üzerinde 15-40, Türkiye’de ise 10-30 anemi olduğu söylenmektedir. Hemotolojik bir hastalık olan demir eksikliği, fazla olarak bebeklik dönemlerinde, yaşlı kişilerde, gebelik durumlarında ve  gebe olamayan bayanlarda da görülmektedir.

Demir Eksikliği ve Belirtileri

Kanın kırmızı rengini hemoglobin verdiği için cilt pembe tonlarda görülür. Hemoglobinin görevini gerçekleştirmemesi sonucunda cilt renginde değişimler meydana gelir ve soluk cilt yapısı ortaya çıkar. Belirtilerini yanak mukazında, konjonktivada ve dudaklarda soluk bir görümünü ortaya çıkartır. Demir değerlerinin olması gerekenden fazla düşmesi sebebiyle myodlobulin proteinin azalma göstermesinden kaynaklı olarak dil ’de canlı rengin kaybolmasını ortaya çıkartır ve pürüzsüz hale gelmesini, şişmesini, ağrı ve acı hissi oluşturmasına neden olur. Demir eksikliği özellikle saçlarda dökülmenin baş göstermesiyle baş gösterir. Ayrıca tırnak üzerinde çizgilerin oluşmasına, tırnaklarda düzleşme gibi sorunları ortaya çıkartır. Hasatlığın belirtileri arasında daha çok göz kararması, baş dönmesi, ani ayağa kalkma durumlarında kan hacminde azalmanın sebebiyle, tansiyon düşmesi, bayılma ve şuur kaybı gerçekleşebiliyor. Demir eksikliğinin, triod fonksiyonları üzerinde de etkisi yavaşlamasına sebep oluyor, metobolik etkileri yok ediyor. Performans düşüklüğü, kilo artışı, çok üşüme de bulgular arasında bulunuyor. Demir eksikliği 10 kişiden 6’sında bulunuyor ve troidlerde sorun olduğunu bilmiyor. Demir eksikliğini, C vitamini ve demir emilimini ortadan kaldıracak yiyeceklerle dikkat edilmesi mümkün. Fındık, badem, kuru baklagil, sebze, meyve ve kırmızı et gibi yiyecekleri tüketmekte demir eksikliğine fayda sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |