Dengesiz Beslenmenin Sağlık Üzerindeki Etkileri

Dengesiz Beslenmenin Sağlık Üzerindeki Etkileri

İnsan vücudunun direnci ve sağlığı ele alındığında yenilen besinlere çok dikkat edilmelidir. Henüz küçük yaşlarda kazanılması gereken bu düzen dikkatli bir şekilde devam edildiğinde yaşam boyu devam etmektedir. Düzenli beslenme küçük yaşlarda aile okul ve çevre de kazanılmaktadır. Dikkat edilen, alışkanlık haline gelen yıllar boyu insan hayatını sağlıklı, huzurlu, verim dolu yıllarca sürmesinde sürmesine yardımcı olur. Dengeli beslenmenin başlıca dikkat edilmesi gereken, yağ, tuz, şeker, yiyecek ve içecek tüketimi en önemli faktör halindedir. Dengeli ve düzgün halde beslenmemesi halinde dengesiz beslenme ortaya çıkarak, beraberinde de birçok rahatsızlığı ortaya çıkartır.

 

Dengesiz Beslenmenin Sağlık Üzerindeki Etkileri1

 

Dengesiz beslenmenin oluşturduğu sağlık sorunlarının başında aşırı şişmanlık, kalp, yüksek tansiyon, temel riskleri ortaya koymaktadır. Beslenme de en önemli faktör sağlık açısından Su’dur. Su; sodyum, flor, potasyum ve klor minerallerini sağlamaktadır. İnsanların kilo vermesinde ihtiyacı olan kalori, protein, karbonhidrat, vitamin ve diğer mineralleri içermediği için bir başına zayıflamak üzerine bir etkisi bulunmamaktadır. Sağlıklı beslenme yararına günde 2 litre su içmek yeterli olmaktadır. Beslenmesine dikkat etmeyen kişilerin öğünleri atlatmaları da kendi üzerilerinde fazlasıyla olumsuz etki meydana getirmektedir. Besin öğeleri vücudunun gereksinimlerini almadığı düzeyde yetersiz beslenmeyi oluşturmasının yanı sıra gereğinden fazla çok alınması veya ihmal edilmesi, büyüme ve gelişmeyi engeller ve düzenin bozulmasına sebebiyet verir. İnsanların hareketsiz durması, aşırı zayıf veya şişman olması, pürüzlü ve sağlıksız cilt yapısında bulunması, sık aralıklarla baş ağrılarından şikayet etmesi, iştahsız, yorgun halde bulunması dengesiz beslenmeyi işaret eden en büyük faktör halindedir. İnsanların su içersem zayıflarım, öğünlerden birini ihmal edersem kolay kilo veririm, sigarayı bırakırsam kilo kaybederim gibi düşünceleri anlamsız ve tehlikeli bir hayata kapılarını açmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |