Depresyon belirtileri

Depresyon belirtileri

Depresyonun tanımı için kısaca, hayattan zevk alarak yapılan birçok aktivitenin, genetik veya hormonal olarak artık zevk vermediğini düşünmek, çökkünlük hissetmek ve hayatın anlamsız olduğunu düşünmek denebilir. Depresyon toplumsal olarak sık karşılaşılan bir hastalıktır. Hemen her insan, yetişkin ya da çocuk hayatın belirli dönemlerinde, depresyon yaşayabilir. Kişiler bu durumda kendilerini endişeli ve üzgün hissedebilir. Gereğinden fazla olumsuz düşünceler içerisinde olur, iyi olayları bile olumsuz değerlendirebilir. Olumsuz düşüncelerden arınmak istese bile, aklından bu düşünceleri kolay çıkaramaz. Gelecekten umutsuzdur. Tüm bu durumlar ve düşünceler içerisinde olanların, sosyal ilişkileri zarar görür ve hemen her konuda performans kaybı yaşar. Çökkünlük hissi her zaman depresyon değildir. Bu durumun yaklaşık olarak iki hafta devamlı olması durumunda, depresyondan söz edilebilir.

depresyon belirtileri

Depresyon Belirtileri

Depresyonda olunmasının süresel olarak iki haftalık periyodu içinde;

– Aktivitelerden hiç zevk almamak ve gereksiz olduklarını düşünmek.

– Ani duygu değişimi ve sinirlilik hali.

– Sürekli olarak üzgün olma hali ve uykusuzluk hissi ile sürekli olarak yatakta vakit geçirme isteği.

– Dikkat kaybı, motivasyonsuzluk ve huzursuzluk.

– Kendi varlığının gereksizliği ve değersizlik düşüncesi.

– Hem gelecek hem de geçmiş için karamsarlık duygusu.

– Cinsel isteksizlik ve bazı vücut fonksiyonlarında azalma.

– İleri safhalarda yalnızlaşma ve intihar düşünceleridir.

Tüm bu belirtilerin aynı anda olması beklenmemelidir. Bu belirtilerin bazılarının varlığı uzun süreçte depresyon olarak kabul edilebilir. Çocuk depresyonunda, bu belirtilerin dışında başka belirtilere de rastlanır. Özellikle okul yaşamında ciddi başarı düşüşü, aşırı sinir ve arkadaşları kırma, sessizliğe bürünme ve yalnız kalma, ileri yaşlarda madde kullanma isteği, daha önceleri hiç tatmadığı saldırgan hisler ve bu gibi kötü alışkanlıları olan arkadaşlar ile daha yakın iletişim gibi belirtiler görülmektedir.

Sayılan tüm bu belirtiler, duygusal ya da tıbbi tanımı ile ruhsal belirtilerdir. Depresyon durumunda bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Sindirim sisteminde oluşan spazm gibi ağrı verici hastalıklar, cinsel sorunlar, baş ağrıları, kas sisteminde ağrılar, kalp çarpıntısı ve daha ciddi kalp rahatsızlıkları ve yorgunluk depresyonda oluşabilecek fiziksel belirtiler arasındadır.

depresyon çeşitleri

Depresyonun Meydana Gelmesi ve Çeşitleri

Depresyon oluşumunda en önemli olgu, hayat düzenin derinden sarsılmasıdır. Evlilik sorunları, vefat, kötü çocukluk dönemi, maddi ve ani sıkıntılar depresyonun oluşumunda etkilidirler. Ancak bu durumların günümüzde hemen her kişide, farklı olarak yaşandığı düşünüldüğünde, hepsinin depresyonda olması gerekmektedir. Yapılan psikolojik araştırmalar depresyona yatkınlık olarak adlandırdıkları bir durumun varlığını kanıtlamışlardır. Özellikle ailede depresyon sorununu yaşayanlarda meydana gelmesi, daha kolay şekilde olmaktadır. Yani depresyonu da genetik faktörlere bağlamak doğru olacaktır.

Yine genetik kadar bazı hastalıkların varlığı da depresyon oluşumunda etkilidirler. Beyin, kalp, böbrek hastalıkları ve troid sorunları yaşayanlarda depresyon vakaları oluşabilmektedir. Ayrıca yine ruhsal düzeylerde depresyona sebebiyet veren sorunların varlığı da bilinmektedir. Aşırı duygusallık, sıkıntılarını paylaşmadan içinde çözenler ve mükemmeliyetçilik gibi yapılara sahip olanlar bu sınıfa girmekteler.

Her depresyon aynı değildir. Mevsimsel, tipik, atipik ve melankolik şeklide değişik belirti ve düzenlerde gelişen depresyon tipleri vardır. Mevsimsel olanı adından da anlaşılacağı gibi, belirli dönemlerde yaşanmaktadır. Atipik depresyon vakalarında uyku ve iştah artışı belirti olarak öne çıkar. Tipikte ise atipik durumlarının tam tesri görülür. Melankolik depresyon vakalarında, özelikle sabah uykudan kalkıldığında isteksizlik, yorgunluk gibi belirtiler daha baskındır.

depresyon tedavisi

Depresyonda Olduğunu Düşünenler Ne Yapmalı

Depresyon kolay tedavi edilen ve geçici bir psikolojik durumdur. Farklı zamanlarda olmakla beraber, hemen her insanda görülebilir. Belirtilerin bazılarının kendinizde olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka ilk fırsatta bir doktora gidin. Sonuçta bu durum bir hastalıktır ve tedavisi, doktor kontrolünde olmaktadır. Depresyonda olmak zayıf kişilik ve buna benzer bir durum değildir. Genetik yatkınlık ile ilgili olan bir durumdur ve içerisinden kolay şekilde çıkılabilir. Kendinizi doğa içerisinde adeta terapi gibi etkinlikler ile neşeli tutun, korku içerikli ve üzüleceğiniz duygusal filmler izlemeyin. Sürekli gülümseyin ve olumlu düşünün.

Depresyon Hastalığında Tedavi

Depresyon kolay tedavi edilen bir hastalıktır. Depresyon testi ile depresyonun şiddeti ölçülür. Major depresyon belirtileri olup olmadığına bakılır. Duygusal durumdaki bozukluğun tedavi ile düzelme oranı %70’tir ve bu oran oldukça yüksektir. Tedavi ile kendisinden bile sıkılmış olan hastaların, tedavi ile hayata sıkı sıkıya bağlanması sağlanmaktadır. Depresyonun ilk safhalarında, ilaç yerine psikoterapi uygulanır. Bu sayede düşüncelerinin düzeltilmesi sağlanır. Daha şiddetli ve ileri durumlarda ilaç ile birlikte tedaviye devam edilir. Uzman psikolog ve psikiyatr, ilk görüşmedeki gözlemleri ile tedavinin şeklini belirler. Çok bilinen ilaç tedavisinde, antidepresanlar kullanılmaktadır. Tedavinin düzenli ilerlemesiyle, kendi hissel değişimlerinizi fark edebileceksiniz. Tedavi için gecikmeden doktora başvurmak, gelecek kaygısından bir an önce kurtulmak için oldukça önemlidir.

Kaynak:

http://cmhc.utexas.edu/depression.html

http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/depression

http://www.psychiatry.wustl.edu/depression/what_is_depression.htm

http://www.uhs.berkeley.edu/lookforthesigns/clinicaldepression.shtml

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |