Depresyon: Çeşitleri, belirtileri ve yapılması gereken tedavi

Depresyon: Çeşitleri, belirtileri ve yapılması gereken tedavi

Depresyon ve Belirtileri

Hayatta hepimizin yaşadığı gibi mutluluk, stres, mutluluk gibi duygularımız vardır. Bu duygularımız belirli bir süre devam etmesi gayet doğal bir davranıştır. Fakat bu hüzünleri bazı insanlar fazlasıyla ya da aşırı derecede duygularını katarak yaşamaktadır. Örnek verecek olursak, evde ya da iş yerinde bir takım sorunlar yaşamaktasınız. Zorlu ve stresli bir dönemdesiniz. Stresli olduğunuz için uyku problemleri de yaşamaktasınız. Bu durum gayet doğal ve normal bir davranış biçimidir.

Depresyon yaşayan birinde ki durum ise daha farklı gözetilir. Depresyon da olan bir kişi farklı olarak aynı sorunları yaşadığı zaman normal olarak devam eder. Fakat hayatında önemli olumlu bir gelişme dahi olsa da aynı hüzün devam ettir. Ayrıca depresyonda olan bir kişinin hayatın da ‘’ boşluk ‘’ , ‘’bunalım ‘’ ve ‘’ hüzün ‘’ sürekli devam eder. Mutlu bir haber alsa bile hayatında ki boşluk hiçbir an dolmaz ve bu şekilde devam eder. Peki depresyon da olduğunu bir insan nasıl anlar? Bu durumdaki insanlar genel olarak az enerjili, huysuz, huzursuz, halsiz ve uyku halinde olurlar. Fakat bu belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Depresyon Belirtileri

Bir kişi normal hayatında yaşadığı mutluluk, üzüntü, sevinç ya da yalnızlık hislerini yaşadığı zaman kendinden kuşku duyar. Bunun sebebi ise acaba depresyonda mıyım yoksa normal bir davranış yani günlük hayatta yaşanılan şeyler mi bunlar diyerek kuşku duyarlar. Bu durumu ayırt etmek her zaman olmasa da zordur. Böyle bir durum içerisine girdiğiniz zaman kendinizi olduğundan yani günlük hayatta davrandığınız biçimden farklı bir şekilde olayları algılıyor, farklı tepkiler veriyorsanız ve çevrenizde ki insanlardan bu konu üzerinde sorular gelmekteyse bir hekime bu konuda danışmanız gerekmektedir. Bir hekim tarafından kontroller sağlanmadığı takdirde depresyon durumu ilerleyerek intihar düşüncesi ile sonuçlanabilir. Bu konuda bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre depresyonda olan kişilerin yarısı bunun farkında olmadan ve tedavi görmeden hayatlarına devam edemediklerini söylemektedirler. Fakat her kişi için bu durum geçerli olmayabilir.  Yani bir kişi depresyonda dahi olsa günlük yaşamına devam edebilir.  Bu konuda önemli olan şey ise hayattan alınan zevk ve olumlu düşüncelerinizi geri getirmek için bir hekim tarafından tedavi edilmeniz şarttır. Depresyon sadece günlük yaşamınız da değil okulda ve iş yeriniz de bile olumsuz etkilere yol açar.  Hekimler ve uzmanlar tarafından yapılan bazı testler belirti olarak kabul edilir. Uzmanların dikkate aldığı bu belirtiler ise şunlardır;

depresyon tedavisi

 

 • Konsantrasyon Sorunları:  İş yerinde, okulda veya herhangi bir yerde bir konuya hâkim olamama yani konsantre olamama sorunu vardır. Örnek olarak verecek olursak bir kitabın ya da bir filmin sonunu getirmekte zorlanırsınız.
 • Detayları Hatırlamakta Zorlanma: Yaşanmış olan bir olayın önemli yerlerini ya da olayın kendisini unutma sorunu.
 • Karar Vermekte Zorlanma: Depresyondan önce sağlam ve kesin karar veren bir kişi depresyondan sonra karar verememe ya da verdiği karardan korkma gibi durumlar yaşayabilir.
 • Halsizlik ve Enerji Azlığı: Belirli bir nedeni olmadan halsizlik yaşamak. Daha öncelerden çok sevdiğin şeyleri yapmakta zorlanmak ve ilgi duymamak.
 • Suçluluk, Değersizlik ve Becerisizlik Hisleri:  Belirli bir nedeni olmadan sizin konuyla alakası olmadığınız olaylarda bile kendinizi suçlamanız. Günlük rutin yaptığınız içlerde bile becerisizlik hissi.
 • Normalden Fazla veya Az Uyuma: Uyku düzeninizin olmaması. Yani uykusuz olsanız dahi uyuyamama. Uykunuz yok yorgun olmadığınız halde günde 9-10 saat uyuma.
 • Olumsuz Düşüncelerin Önüne Geçememe: Hayatınızda her şeyin yolunda olmasına rağmen ileri ki yaşamınız hakkında kaygılanma ve bu kaygının önüne geçememe.
 • İştah Azlığı ya da Aşırı İştahlı Olmak: İştah da biraz önce bahsettiğimiz uyku hali gibidir. Yani tok olsanız dahi bir şeyler yeme hissi. Aç olmanıza rağmen bir şeyler yememeniz.
 • Huzursuzluk Hissi, Agresif Olma Hali: Herhangi bir sebep yokken huzursuz olma hissi. Ya da herhangi bir olay olduğunda çok sinirli ve agresif tepkiler verme.
 • Aşırı Alkol Tüketimi: Depresyon halindeki kişilerde fazla alkol tüketme isteği ve hızlı araç kullanma gibi davranışlar olacaktır. Tehlike içine giren kumar vb.. gibi durumları benimseme arzusu olacaktır.
 • Hayatın Yaşamaya Değer Olmadığını Düşünme:  Normal yaşantınız mükemmel olabilir. Yani herhangi bir sıkıntınız olmadan sosyal ve renkli arkadaş çevrenizle güzel vakit geçiriyor olabilirsiniz. Fakat bu durum bile sizi mutlu etmeyerek hayatın sizin için kattığı değer anlamsız gelecek ve yaşamınızın size bir anlam katmadığını düşüneceksiniz.

 

Depresyon Türleri

Depresyonun da çeşitleri mevcuttur. Her depresyon çeşitlileri aynı belirtiyi vermez ve depresyon da çeşitlerine göre değişir.

 

 • Majör Depresyon:  Bu tür depresyon durumuna ‘’ majör depresif bozukluk ‘’ ya da ‘’ klinik depresyon ‘’ adı verilir. Bu depresyon türünde kişiler de uyku düzeni, yemek yeme alışkınlıkları, daha öncesinde keyif aldığı fakat şimdi bu durumun aksine döndüğü bir durum içine girerler. Yani bu şekilde günlük yaptığı işleri ve aktiviteleri etkiler. Bazı insanlar da yaşamlarının belirli bir dönemlerin de görülür, bazılarında ise sık sık tekrar eden bir durum haline gelmiştir. Bu belirtiler bazı kişiler de belirli saatlerde, bazı kişilerde ise gün boyu hatta 2 hafta kadar sürebilir.
 • Kronik Depresyon: Kronik depresyon diğer adı ise ‘’ Distimi ‘’ olarak bilinen depresyon çeşididir. Depresyonun bu türü uzun sürer hatta 2 yıl ve daha fazla da devam edebilir. Bu depresyon çeşitin de belirtiler diğer depresyon çeşitli ile yani majör türü ile aynı belirtileri verir. Fakat kronik depresyon daha şiddetli bir depresyon çeşididir. Kronik depresyon türün de halk tarafından ürkek, melankolik ve hüzünlü olarak da bilinir.
 • Tipik Olmayan ( Atipik ) Depresyon: Bu depresyon türün de belirtiler oldukça fazladır. Yani aşırı yemek yeme, aşırı uyku hali, halsiz davranışlar ve sürekli reddetmedir.
 • Manik Depresyon:  Bu depresyon türünün diğer adı ise ‘’ bipolar depresyon ‘’ olarak bilinir. Bu depresyon da ruh hali bozukluğu ön plan da olur. Bu depresyon türü 2 şekilde incelenmektedir. Bunlar ise;

 

 • Bir kişide en az 1 kez manik depresyon yaşatmış olup bu majör depresyondan da bağımsız olarak görülmesidir.
 • Bir kişi en az bir kez majör depresyon hali ve bir kez hipomani yaşamıştır.
 • Mevsimsel Depresyon: Bu depresyon çeşitin de ise depresyonu sene de bir kez ve belirli bir dönemde geçirenler için geçerlidir. Bu zamanlar genel olarak bahar aylarının sona ermesiyle ya da kış aylarının başlangıcı arasında değişir. Bu depresyon türü nadir görünür. Daha nadir görülen türü ise yaz depresyonu olarak da bilinir. Bu tür depresyon halleri mevsimin bitmesiyle birlikte ortadan kalkar.
 • Pisikotik Depresyon: Bu tür depresyon da gerçeklikle olan birleşimi kalkar. Yani sık sık halüsinasyonlar ve hezeyanlar görür.

Doğum Sonrası Depresyon: Bu tür depresyon hallerinde yani bebek doğumundan sonra yeni anne olma hissi ile huzursuzluk hissi ön planda olur. Bu durum yeni doğum yapan bayanların %75 ini kapsar. Yalnız bu durum yeni annelerden 10 da birinde şiddetli ve ciddi olarak görülen bir durumdur. Bu depresyon türünde ise şiddetini arttırdıkça 1 ay sonun da majör depresyon belirtisiyle ortaya çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

 1. -DE’LERE / -DA’LARA / -Kİ’LERE DİKKAT LÜTFEN !
  BİR DE BİLİMSEL BİLGİLER VERİYORSUNUZ…

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |