Depresyonun sebep ve belirtileri nedir?

Depresyonun sebep ve belirtileri nedir?

Depresyon, son yıllarda gelişmiş ülkelerin yanı sıra gelişmekte olan ülkelerde de artmakta olan bir ruhsal sorundur. Depresyonun kesin nedeni bilinmese de depresyona sebep olabilecek konular biyolojik, genetik ve sosyal etkenlerin depresyona neden olduğu düşünülmektedir. Ruhsal bozukluk olarak bilinen depresyonun yoğun iş temposunda çalışan kişilerin bir süre sonra işlerinden ve hayatlarından zevk almayacak seviyeye gelmesi en çok görülen şeklidir.

Herşey yolunda giderken, hayat gözünüze tos pembe görünürken, işleriniz yolunda ve mutlu bir haldeyken birgün kalktığınızda depresyonun etkilerinden olan hayattan zevk almama, yataktan kalkıp işe ya da okula gitmeme, herşeyin anlamsız gelmesi gibi hislere kapılıyorsanız, maalesef ki depresyona girmiş bulunuyorsunuz. Üzülmeyin bu durumdan en kısa sürede çıkmanın yolları elbette mevcut. Öncelikle makalemizi dikkatlice okuyarak depresyonun çeşitlerini, sebeplerini iyice öğrenin ve depresyondan nasıl kurtulabileceğinizi anlayarak hayatınıza uygulayın.

depresyon-belirtileri

Depresyonun Sebepleri Nelerdir?

Depresyonun nedenlerini 3 başlık altında toplamak mümkün. Bunlar sırasıyla biyolojik, genetik ve sosyal nedenlerdir.

Depresyonun Biyolojik Nedenleri

Depresyona neden olan biyolojik nedenler insan organlarında meydana gelen değişimlerdir. Uyku düzenine dikkat etmeyen kişilerin zamanla depresyona yakalanabildiği görülmektedir. Bunun yanı sıra tiroid bezinde meydana gelen sorunlar depresyona sebebiyet verebilmektedir. Aşırı ilaç kullanımı da depresyon belirtilerini ortaya çıkarmaktadır. Antibiyotik, ağrı kesiciler, sinir ilaçları vücutta depresyona sebep olabilecek değişmelere neden olabilmektedir. Bağışıklık sistemini etkileyen faktörlerin depresyona neden olduğu belirtilmiştir.

Depresyonun Genetik  Nedenleri

Aile fertlerinden birinde bulunan sinirsel sorunlar ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek depresyon sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Genetik olarak anne ve babada bulunan bilen sinir sistemiyle ilgili sağlık sorunlarının yanı sıra birincil dereceden yakınlığı bulunmayan akrabalarda depresyon ya da sinirsel sorunlar varsa kişinin depresyonunun genetik olabileceği düşünülür. Ayrıca tek yumurta ikizlerinden birinin depresyona yakalanması durumunda diğer kardeşinde depresyona yakalanma riski üzerinde durulur.

Depresyonun Sosyal Nedenleri

Depresyonun sosyal nedenleri kişinin sosyal hayatta yaşadığı hayattan oluşmaktadır. İş yeri, okul, ev vb. durumlarda herhangi birgün yaşadığımız stres, korku vb. durumlar depresyona sebep verebilmektedir. Her kişinin sinir yapısı farklıdır. Bir konu bir kişide çok büyük strese sebep verirken, aynı konu bir başka kişiyi hiçbir şekilde etkilememektedir. Bu yüzden stres yaratan konular kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Stresten uzak durmak depresyona yakalanmanızı önleyecektir. Fakat depresyona neden olan stresin ortadan kalkması tek başına yeterli değildir. Bunun yanı sıra sizi depresyon halinden kurtaracak konulara yönelmelisiniz. Bunun yanı sıra kişinin yaşam tarzı, yaşadığı yer, komşuları, iş hayatı, iş arkadaşları vb. her durum depresyona neden olabilecek sosyal nedenler arasında yer almaktadır.

Depresyonun en çok görülen nedenleri kişinin bir dönem yaşadığı olumsuz ve üzücü olaylardır. Ölüm, ekonomik yetersizlikler, geleceğe karşı endişeler, sınav stresi, iş stresi, hayatında olumlu şeyler olmaması gibi sebeplerle depresyon ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra beyin ve kalp hastalıkları da depresyona en çok neden olan konulardır.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyona yakalanan kişide şu sorunlar olabilmektedir.

 • İsteksizlik
 • Halsizlik
 • İştahsızlık veya aşırı iştahlılık
 • Hayattan zevk almama durumu
 • Karamsarlık
 • Yaşama isteğinin azalması
 • Anlamsızlık (Hayatın anlamsız gelmesi)
 • Konsantre olamama durumu

depresyon tedavisi

Depresyonun Tedavisi? Nasıl Kurtulabilirim?

Depresyondan kurtulmak için öncelikle depresyona neden olan durumu belirlemek gerekir. Eğer depresyona neden olan konu stres yol açan iş hayatındaki bir olumsuzluksa hemen ortadan kaldırılmalı, kişi gerekirse iş değiştirmelidir. Korkularının üzerine gitmelisiniz. Depresyona yakalanmanıza neden olan konu korkmanıza sebep olan bir konuysa bu konunun üzerine giderek ortadan kaldırmalısınız. Kalp, beyin ve bağışıklık sistemi sorunları depresyona neden olmuşsa bu sağlık sorunları ortadan kaldırılmak üzere tedavi görülmelidir. Eğer sosyal etkenler buna neden oluyorsa kişi yaşadığı ilçeyi değiştirebilir. Kısacası yapılması gereken ilk şey depresyona neden olan durumu ortadan kaldırmalısınız.

Depresyondan kurtulmak için geleceğe dair umutlar beslemelisiniz. Güzel düşünceler beslemeli ve her zaman olumlu düşünmeye çalışmalısınız. Olumsuz düşünen arkadaşlarınızdan uzak durmalı, pozitif kişilerle sohbet etmelisiniz. Yaşam alanınıza yenilikler katmalı sizi hayata bağlayacak güzelliklere yönelmelisiniz. Beslenme ve uyku düzenine dikkat etmelisiniz. Sizi yoran, sizi strese sokabilecek durumlardan uzak durmalı ve sizi mutsuz eden kişilerle de iletişiminizi kesmelisiniz. Sorunlardan korkmak yerine üzerine giderek çözüm aramayı denemelisiniz. İş hayatı gereği her gün aynı şeyleri yaparak monoton bir hayat yaşıyor olabilirsiniz. Bunu izin günlerinizde farklı aktiviteler yaparak hayatınızı renklendirerek depresyonu önleyebilirsiniz.

Kaynak:

http://www.nature.com/news/depression-a-change-of-mind-1.16325

http://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/what-causes-depression

http://drc.stanford.edu/depression.html

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |