Deri Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Deri Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Deri Kanseri

Günümüzde en yaygın olarak görülen kanser türlerinden biridir. Ciltkanseri olarak da adlandırılan bu kanser türü en kolay teşhis edilebilen ve ölüm oranı en az olan bir kanser türüdür. Güneş ışığı ve ultraviyole ışınları bu kanserin en büyük nedenlerindendir. Ayrıca deri üzerinde oluşan ve uzun süre geçmeyen lekelerde bu kanser türünün belirtileri arasında yer alır. Bu gibi belirtiler görüldüğü zaman en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Deri kanserinin Melanom, Bazal hücreli ve Skuamöz hücreli olmak üzere 3 türü vardır. Bu türlerin ayrı ayrı belirtileri vardır. Bu belirtileri şöyle sıralayabiliriz;

Melanom belirtileri; Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak ve güneş ışığına karşı herhangi bir önlem almama sonucu kendini gösteren bir deri kanseri türü olarak adlandırılır. Yalnız bazı durumlarda güneş ışığına maruz kalmayan bölgelerde de meydana gelebilir. Deri yüzeyinde oluşan veya daha önceden oluşmuş bir lekenin renginin değişmesi ve anormal olarak büyümesi de bu türün belirtileri arasında yer alır. En çok renkli gözlü ve ten rengi açık insanlarda görülür. Deri kanserinin en tehlikeli türüdür.

Bazal hücreli deri kanseri belirtileri; Cildin güneş ışığına maruz kalan yerlerinde oluşan lekelerin büyümesi en büyük belirtileri arasında yer alır. Zamanla kabartı şeklini alabilir. Bu kabartılar genellikle kırmızı renkte ve soluk biçiminde olur. Zamanında müdahale edilmezse bu kabarcıklar ülserleşir ve cilde büyük ölçüde zarar verir.

Skuamöz hücreli deri kanseri belirtileri;  Bu kanser türü genelde 50 yaş ve üzeri insanlarda görülür. Genellikle kırmızı renkte ve çabuk kanayan lekelerdir. Zamanında müdahale edilmezse ülsere dönüşebilir.

Bilenlerin kansere dönüşmesi; Deri kanserinin belirtileri bazen bir ben üzerinden de ortaya çıkabilmektedir. Vücut üzerinde bulunan bir bende kabuklaşma, kızarıklık veya renk değişimi oluyorsa derhal doktora başvurulması gerekir. Bu ben cerrahi müdahaleyle alınır ve patolojik incelemesi yapılır.

Kısaca özetlersek; Deri kanseri özellikle yoğun güneş ışığına maruz kalan kişilerde meydana gelmektedir. Ayrıca vücut üzerinde oluşan lekelerin zamanla değişiklik gösterdiği fark edilirse yine en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir.  Her ne kadar kesin olarak kanser belirtisi olmasa bile muayene olmakta fayda vardır.

Deri kanseri ölüm oranı en az olmasına rağmen kanserin ilerlemesine bağlı olarak ölümler meydana gelmektedir. Deri kanserinin yaşam süresini verenlere göre sıralayabiliriz;

  1. Evre; Bu evrede deri üzerinde oluşan lekeler henüz yayılmamıştır. Erken teşhis edilip tedaviye başlanırsa başarılı sonuçlar elde edilebilir.
  2. Evre; Bu evrede ise deri üzerinde bulunan lezyonlar büyümüş ve tümörleşmiştir. Erken teşhis edilebilir ancak lezyonlar büyüdüğü için tedavi de başarı oranı azdır.
  3. Evre; Bu evre de deri üzerinde oluşan tümörler kas, kemik ve yağ tabakalarına yayılmıştır. Bu evrede tedavi süreci başlasa bile başarı ihtimali çok düşüktür.
  4. Evre; Kanserin son evresidir. Kanser artık tüm vücuda yayılmıştır tedavi ihtimali kalmamıştır. Bu hastalara genellikle ev istirahati verilir.

 

Bir önceki yazımız olan Mide Kanseri 4. Evre başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |