Deriye esneklik kazandıran kalojen geni,kanserli hücrenin büyümesini engelledi

Deriye esneklik kazandıran kalojen geni,kanserli hücrenin büyümesini engelledi

Henüz günümüzde hala kansere tam anlamıyla çare olacak yöntem geliştirilemedi.Fakat her geçen gün dünyanın her bir yanında bilim adamları ve doktorlar amansız olan kanser hastalığına çare olacak yöntem bulma arayışı içindeler.

Tamamen kanseri alt edecek çözüm bulunamamasına rağmen,şu günlerde Japon bilim adamları kalojen adı verilen geni faredeki kanserli bir hücreye naklederek bu yöntemle kanserli hücrenin büyümesini engelleyerek kanser hücresini küçültmeyi başardılar.Böylece kanser tedavisinde büyük bir aşama kaydeden bilim adamları tıp biliminde kanser tedavileri alanında adeta dönüm noktası olması beklenen kalojen geni ile eğer kanser hastalarında başarı sağlanırsa bu yöntem kansere yakalanmış hastalara adeta umut ışığı olacak.

Geçen günlerde Türkiye’ye davet edilen Okayama Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi olarak görev yapan Dr.Satoshi Hirohata,kanserin vücuda hızlı bir şekilde dağılan bir hücre olduğunu belirterek,kanser hücresinin beslenme ihtiyacının olduğunu,bu yöntemin kanseri beslenmesini durdurduğunu ve kanseri besleyen damalarının gelişimini engellediğini açıkladı.

Ayrıca yapılan araştırmalar ve uygulanan klinik testler sonucunda insan vücudunda en fazla bulunan proteinlerden olan kalojenin böylece kanseri tetikleyecek yeni bir damar oluşumlarının da engellediğinin altını çizdi.Bu yöntemle günümüzde bu gibi hastalıklar için sıkça uygulanan kemoterapi ve radyoterapi yöntemine de son verileceğini belirten Dr.Satoshi bununla birlikte uygulanacak gen yönteminin diğer kemoterapi ve radyoterapi yöntemlerine göre daha az yan etkiye sahip olmasının beklendiğini bildirdi.

Kalojen gen yöntemiyle kanser tedavisinde önemli aşama kaydedildiğini vurgulayarak şimdilik kanser hücresinin küçülmesinin sağlandığını ve ilerde yok olmasının da sağlanabileceğini belirtti.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |