Dikkat Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Dikkat Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Bilinenin aksine dikkat eksikliği sadece çocuklarda görülmez. Yetişkin kişilerde de çocuklarda görülen sıklıkta görülebilmektedir. Çocuklukta dikkat eksikliği yaşamamış bir kişinin ileriki yaşlarda, rahatsızlığı yaşaması da mümkündür.

Oldukça sık rastlanılan bu rahatsızlık, tedavi edilmediği takdirde, kişinin tüm hayatında olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Özellikle çocukluk döneminde yaşanan dikkat eksikliği durumlarında, hiperaktivitenin de görülmesi sık rastlanılan bir durumdur ve rahatsızlığın fark edilmesi oldukça güçtür. Çocuğun çevresinde olan kişilerin bilgili ve bilinçli kişiler olması önemlidir. Hareketlerinin gözlenmesi teşhisin doğru konulmasında, etkili rol oynayacaktır.

dikkat eksikliği

Dikkat Eksikliği Hakkında Önemli Bilgiler ve Bilinmesi Gerekenler !

– Dikkat eksikliği, isteksizlik ile karıştırılabilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın beyindeki kimyasal farklılıklar yüzünden olduğu mutlaka bilinmeli ve şüphe durumunda, hekim kontrolü yapılmalıdır.

– Her zeka düzeyinde olabilen bu rahatsızlık, asla kişinin zeka düzeyini belirlemez. Kişilerin düşünce yapısı ile tedavi edilemez, kendi kendine geçebilecek bir hastalık değildir.

Dikkat eksikliği olan kişilerde, diğer psikolojik rahatsızlıkların görülme riski, diğer insanlara kıyasla yaklaşık 5 kat daha fazladır.

dikkat eksikliği belirtileri

Dikkat Eksikliğinde Belirtiler

Bu rahatsızlığın belirtileri genel olarak üç ana başlık altında incelenmektedir.

Hiperaktivite

– Devamlı ayakta olma isteği ve amaçsız bir şekilde dolaşma.

– Sürekli hareket halinde olma isteği.

– Sebepsiz yere huzursuzluk hissi yaşama.

– Aşırı konuşma isteği ve susmamak.

– Film seyretmek ya da hikaye dinlemekte zorlanma.

– Grup aktivitelerine uyum sağlayamamak.

Bu belirtiler, çocuğun gelişim aşamasına veya yaşına göre değişiklik gösterebilmektedir. Okul öncesi dönemde sıklıkla, aşırı hareketlilik göze çarpmaktadır.

Konsantrasyon eksiklikleri

– Yapılan herhangi bir işte önemli detayları atlama ve çok hata yapmak.

– Bir işle uğraşırken, diğer kişiler için önemsiz olan etkenlerden aşırı etkilenmek ve işi yapamamak.

– Sıklıkla bir işi tamamlamadan, diğerine geçmek ve çabuk sıkılmak.

– Yapılacak işleri unutma ve geciktirerek yetiştirememek.

– Konuşmaları akılda tutamamak ve dinlerken odaklanamamak.

Dürtüsellik

– Sıklıkla karşısındaki kişi konuşurken, konuşmayı kesmek.

– Sabırsız davranış şekilleri sergilemek.

– Soru sorulurken,  soru bitmeden cevap vermek.

– Sıra beklenmesi gereken zamanlarda, zorlanma.

– Gereksiz ve uygunsuz zamanlarda konuşmak.

– Hareketlerinde dikkatsizlik ve sık sık küçük kazalar yaşamak.

dikkat eksikliği tedavisi

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat eksikliği tedavisi, yaş hiperaktivite ve durumun safhalarına göre değişiklik gösterse de ilaç tedavisi son derece etkili olmaktadır. Uyarıcı ilaçlar ile uyarıcı istemler, daha etkili çalışır hale getirilebilmektedir. Bu sayede başta Hiperaktivite, dürtüsel hareketler ve dikkatsizlik derecelerinde ciddi azalma sağlanabilir. Bu ilaç tedavisi, erken yaşta başlanır ise yetişkinlik döneminde gelişen sinirsel yapı sayesinde azaltılabilir, hatta tamamen bırakılabilir. Bu konuda uzman doktor görüşü oldukça önemlidir. Yapılacak olan dikkat eksikliği testi ile rahatsızlığın seviyesi belirlenir.

İlaç tedavisi ile kontrol altına alınsa bile, ailenin yeterli ve uzman desteğe her zaman ihtiyacı vardır. Aşırı enerji birikimini atmak için, çocuklarda ciddi yorucu etkinlikler ile fiziksel tedavi de söz konusudur. Özellikle tedavi gören çocukların okul çağında olması sebebiyle, tedaviye doğrudan aile gibi öğretmeninde katılması şarttır. Kendisi için onur kırıcı davranışlar sergilese bile, dikkat eksikliği olan öğrencinin başarılı anlarını doğru değerlendirerek, tedaviye destek olmalı ve yapılacak etkinliklerde hastalığın göz önüne alınarak, planlamalar yapması önemlidir. Dikkat eksikliği tedavisinde, davranış terapisi de çocuklarda sorunlar ve güçlükler ile başa çıkma konusunda, kişisel becerilerini geliştirmek için oldukça yararlıdır. Çocuklar bu terapi ile zamanı doğru kullanmayı ve organize olmayı öğrenirler.

Tedavinin süresi hastalığın seyri ile alakalı bir süreçtir. Asla uzman doktorun tavsiyesi dışında kesilmemelidir. Bu durumda daha ciddi problem ile karşılaşılabilinir.

Kaynak:

http://www.nimh.nih.gov/health/topics/attention-deficit-hyperactivity-disorder-adhd/index.shtml

http://en.wikipedia.org/wiki/Attention_deficit_hyperactivity_disorder

http://www.asha.org/public/speech/disorders/ADHD/

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |