Dil Kökü Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dil Kökü Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dil Kökü Kanseri Nedir?

Dil kökü vücudumuzda tutağın bir parçasıdır. Yutak organı bademcikleri, bademcik köklerini, yumuşak damağı ve yutak duvarını içermektedir. Dil kökü ise ağzın içine direkt olarak görülen bir parça değildir. Dil kökünün dokusu tıpkı bademciklerin dokusuna benzemektedir. Dil kökü kanseri riski de çoğu baş ve boyun kanseri tiplerinde olduğu gibi sigara kullanımının ve yaşın ilerlemesiyle artmaktadır.

Günümüzde tüm kanserlerin kesin sebebi bilinmediğinden dolayı dil kökü kanserinin de kesin olarak sebebi bilinmemektedir. Fakat sebebin genetik ve çevresel faktörlerin kombinasyonundan kaynaklandığı öne sürülmektedir. Bilindiği gibi tüm baş ve boyun kanserlerinde riski arttıran en önemli faktör tüttün kullanımıdır dil kökü kanserinde de risk faktörünü arttıran en büyük etmen tütün kullanımıdır. Aynı zamanda tütün dışında normal değerlerin üzerinde alkol kullanımı da dil kökü kanseri riskini arttırmaktadır. Dil kökü kanserini arttıran bazı önemli faktörler daha vardır. Özellikle HPV adını taşıyan virüslerin dil kökü kanserine yakalanma oranını arttırdığı bilinmektedir. Dil kökü kanserine yakalanma oranını arttıran bu virüs en çok cinsel yolla bulaşmaktadır. Kişilerin yaptığı işi sebebiyle ya da başka bir durumun söz konusu olmasıyla uzun süre radyasyona maruz kalması yine dil kökü kanseri riskini arttırmaktadır.

Tüm kanser türleri ve diğer hastalıklarda olduğu gibi kalıtsal faktörler de dil kökü kanserinde pek fazla öneme sahip bir faktördür. Ayrıca hijyensiz beslenme ve vitamin eksikliğinin oluşması da dil kökü kanserine sebebiyet verebilmektedir.

Dil Kökü Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Dil kökü kanseri tümörün nerede olduğuna ve ne kadar büyüklükte olduğuna bağlı kalarak belirti göstermektedir. Dil kökü kanserine yakalanan hastaların çoğu yutma zorluğu yaşarlar veya da dillerinde anormal bir durum hissederler fakat nu anormalliği göremezler. Dil kökü kanserinin bir diğer belirtisi ise genellikle herkeste görülen ve boyunda hissedilen bir yumrudur. Dil kökü kanserine yakalanan insanlar şu belirtileri de yaşamaktadır:

Yutkunma zorluğu ve boğazda ağrı: Tümör kişinin besin yolunda yer edindiyse kişi yutkunurken zorluk çekecektir. Ayrıca bu tip durumlarda tümörün büyümesi ile kişinin yutkunma sırasında kan gelmesi de kaçınılmaz olabilmektedir.

Boyunda kitle: kanserin lenf düğümlerine sıçraması ile boyunda bir kitle hissedilmesi olayıdır. Çoğunlukla hastalar bu kitle sebebi doktora başvururlar.

Kulak ağrısı (genellikle tek taraflı): Boğazda bulunan bazı sinirlerle kulakta bulunan bazı sinirlerin beyne giden yolları aynıdır. Bu sebepledir ki beyin boğazdan gelen bir ağrıyı kulaktan geliyormuş gibi algılayabilir. Yine bu sebeple kişiler nedeninin bilmediği tek taraflı kulak ağrısı yaşıyor ise mutlaka doktora başvurmalıdır.

Dil kökü kanserinin bilinen diğer belirtileri ise kişinin ağzını açmada zorluk yaşaması veya geniş açamaması, ağızdan gelen kan, konuşma şekli değişikliği ve kilo kaybı olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Karın Zarı Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |