Diyabet belirtileri ve diyabet tedavisi

Diyabet belirtileri ve diyabet tedavisi

Pankreas, üst karın bölgesinde midenin arkasında yer alan bir salgı bezidir. Salgıladığı hormonlar, kan şekerini düzenler. Bu hormon salgılarından en önemlisi insülindir. İnsülin salgılanması yetersiz ya da hiç salgılanmıyorsa, hücrelerin enerjisi için önemli olan şeker(glikoz) hücre içerisine giremez ve bu şeker genellikle kanda birikir. Kanda bulunması gerekenden fazla miktarda şeker bulunması, oldukça tehlikelidir. Kanda adeta zehir etkisi yapan şeker, vücudun değişik organlarına kolayca ulaşır ve bazı tedavisi zor hastalıklara sebep olur.

Diyabet, Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığının anlaşılması ve hangi safhada olduğu, bazı testler ile kolayca anlaşılmaktadır. Bu testlerin yapılmasına gerek duyulduğu ve belli alışkanlıklarda ciddi değişimler yaşandığında, mutlaka doktora başvurulmalıdır. Diyabetin belli başlı belirtileri, aşırı susama ve susuzluk, iştahlılık sık sık acıkma, gereğinden fazla idrar yapma ve idrar yapmak için uykudan uyanma, ciltte belirgin kurumalar, kolay yorulma, halsizlik, yemeklerden sonra uyku hali, basit deri yaralanmaları dahil yaraların kolay iyileşmemesi ve bulanık görme genel şikayetlerdendir. Bu durumlardan bazılarının birlikte anılması ve genetik geçmiş ile aile hastalık bilgileri ışığında, doktor hastanın diyabet olma durumunu değerlendirebilir.

diyabet belirtileri

Diyabetin Diğer Hastalıklar ve Vücut Üstündeki Bazı Etkileri

Kanda artan şeker miktarı ilk olarak dolaşım sistemine zarar vermeye başlar. Dolaşım sistemi yardımı ile kalp, böbrekler ve beyin gibi hayati organlar üzerinde ciddi etkiler oluşturur. Gözler ve diğer duyu organlarında, geri dönüşü olmayan kayıplara sebep olarak, uç uzuvlar; ayak ve ellerde dolaşım bozukluğu ile kangrene kadar varan ciddi hastalıklara yol açar. Kanda biriken şeker, böbreklerden idrar yolu ile atılmaya çalışılır ve aşırı idrar yapma isteği ile susuzluk baş gösterir. Dolaşım sisteminde oluşan hasarlardan dolayı, şekerden zengin oksijenden fakir kan, dokulara yeteri kadar ulaşamaz. Kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği, görme bozuklukları ve körlük oksijenden fakirleşen bu organlarda oluşabilecek bazı hastalıklardır. Yine şeker miktarına bağlı olarak, diyabetlilerde böbrek üstü bezleri ve böbrekleri besleyen damarların hasar almasından dolayı, hipertansiyon görülür. Kalp damarları başta olmak üzere, damar tıkanıklığı oluşabilir.

Hücrelerin glikozu enerji olarak kullanamamasından dolayı, yağ ile depolanmış enerji kaynaklarını ve protein tüketmeye başlar, kilo kaybı ve kilo kaybı ile doğru orantıda ödem ve asit düzeyi artar. Bu durumlar, diyabet hastalığının tedavisi ve tedavi edilmemesine bağlı olarak, hastanın ölümüne varacak kadar, ciddi bir tabloya ulaşabilir.

Diyabet Çeşitleri

Tıbbi olarak çeşitlendirilmiş iki tür diyabet(şeker) hastalığı vardır. Bunlar;

– Tip 1 Diyabet

– Tip 2 Diyabet

Şeklinde sınıflandırılır ve birbirlerinden farklı, ancak sebep ve sonuç olarak aynıdırlar.

diyabet tedavisi

Tip 1 Şeker(Diyabet) Hastalığı

Pankreas bezindeki insülin yapımı ile görevli hücrelerin, bazı sebeplerden hasarlanması ile insülin üretemez duruma gelmesi sonucu, oluşan şeker hastalığıdır. Oluşumu birkaç gün gibi kısa bir sürede ortaya çıkabilir. En önemli belirtileri, kan şekerinde ani ve ciddi artış, karaciğer kolesterol ve enerji üretimi için, yağ yakımında artış ve karaciğer fonksiyonlarında ciddi değişim, sağlıklı olarak kabul edilen vücutta, aşırı eksilen protein miktarıdır. Genel olarak 20’li yaşlardan önce görülen bir durumdur.

Tip 2 Şeker(Diyabet) Hastalığı

İnsülin üretimi normal, ancak insülinin kalitesindeki zayıflık sebebiyle, ortaya çıkması söz konusudur. İnsülin bağlama yerinin azlığı veya bağlama yerindeki bir hastalık ve olumsuzluk görülür. Tip 1’e göre çok daha fazla görülür. Ortalama 40 yaş üstü yetişkinlerde oluşur. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen tip 2 diyabettir.

Diyabet İçin Risk Faktörleri

Tip 2 şeker hastalığına yakalanma riski olarak tıbbi otoritelerin belirlediği durumlar, aileden gelen genetik kodlar ve ailede şeker hastasının olması, fazla kilolu olmak, hızlı şekilde yiyecek yemek, şeker hastalığına bağlı olmadan önce hipertansiyonu olanlar, kolesterolü yüksek olanlar, tembel şekilde hareketsiz yaşam sürenler.

Özellikle kilolu olmak ve kiloların bel bölgesinde depolanmış olması ile 40’lı yaşları aşmış olmak, genetik faktörlerden daha ileri risktir.

diyabet sebepleri

Diyabette(Şeker Hastalığı) Tanı Ve Tedavi

Diyabet tanısının sağlıklı ve kesin olarak konulması için, bazı laboratuar testleri uygulanır. Kan ve idrar testleri ile şeker miktarı tam olarak saptanmaya çalışılır. Yapılan testlerin aç karnına ve doktor kontrolü ile tok karnına yapılması, elde edilen verilerin standartlar ile karşılaştırılması ile tedavi şekli belirlenir.

Tedavideki amaç, kandaki şeker miktarını normal seviyede tutmaktır. İlk yapılacak tedavi şekli, hastaya acil ve etkili şekilde diyete sokmak ve perhizinde düzenli olmasını sağlamaktır. Beslenme şeklinden, toz şeker gibi basit şekerler ve bu şekerleri içeren besin maddeleri çıkartılır ve yasaklanır. Protein ve yağ tüketimi sınırlandırılır.

Egzersiz, diyabette önemli bir tedavidir. Kilo verilir, dolaşım düzene girer ve insülin seviyesi dengeye girer. En önemli tıbbi müdahale ise insülin tedavisidir. Pankreas tarafından yetersiz ya da kalitesiz salgılanılan insüline destek olmak için, vücuda düzenli şekilde insülin verilir. Bu tedavi yalnız doktor kontrolü ile şeker hastalığının şiddetine göre belli dozajlarda uygulanır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |