Diyet Listesi Hazırlama

Diyet Listesi Hazırlama

Obezite günümüzde hızla artış gösteren sağlık sorunlarından biri haline geldi. Bayanlarımız ise kış aylarında aldığı fazla kiloları vermek için can atıyor.

Kilo verme konusunda diyet sitelerinde, dergilerde, gazete ve kitapların yanı sıra televizyon programlarında önemli ip uçları ve diyet listeleri yer almaktadır. Fakat, şu zamana kadar yayınlanan diyet programları arasında herkesin fayda sağlayarak kesin olarak her kişide işe yarar bir diyet programına henüz rastlanmış değil. Aslında bu mümkün gözükmüyor. Çünkü diyet programlarındaki etki kişiye göre değişebiliyor.

Metabolizma işleyişinin her kişide farklı olması ve herkesin bünyesinin farklı çalışması bu konudaki en büyük neden.

Diyet Listesi Hazırlama

Zayıflamak için Diyet listesi için öncelikle kendimizi tanımalıyız. Kilo ve boy oranımız, ne yemekten hoşlanırız gibi özelliklerimize göre diyet listesi hazırlamak zorundayız. Öncelikle belirlenmesi gereken öğün sayısıdır.

Genellikle 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere toplam 6 öğün seçiliyor. Ancak, iş hayatınız, ev hanımlığınız yada okulunuzu göz önünde bulundurarak, günlük hayatınızı olumsuz etkilemeyecek şekilde bir diyet programı hazırlamak için öğün sayısını kendinize göre belirlemelisiniz. 4 ana öğün ev hanımları için ideal olabilir.

Çalışan kesim için ise 3 ana öğün ve 2-3 ara öğün gerekiyor. Öğün sayısını belirledikten sonra haftalık programınızı hazırlamalısınız. Ancak, burada kilonuzda büyük önem arz ediyor.

Özellikle diyet listelerini incelerken görüyorum ki listeler 70 kilodaki bir bayan için hazırlanmış. Fakat, aynı diyeti 100 kilo olan bir kişi için uygulamak doğru olmayacaktır. Tabi ki 100 kilo olan kişi 70 kilo olan kişiye göre daha fazla yemeli ve oran yavaş yavaş düşürülmelidir. Burada anlatmak istediğim haftalık programı ayarlamadan önce kendi kilonuza uygun bir diyet hazırlamalısınız.

Izgara yada Haşlama Tercih Edin

Diyette en önemli nokta tuz, şeker ve yağ 3’lüsünden uzak durmaktır. Bu yüzden her zaman ızgara tercih etmek yada haşlama yemek gerekiyor. Balık, tavuk, dana eti bunlar her biri bir güne gelecek şekilde haftaya yayın. Ancak, ızgara yada haşlama olması gerektiğini unutmayın. Salı, perşembe, cumartesi sırasıyla ızgara balık, haşlama tavuk, ızgara et seçimi doğru olacaktır. Diğer günler ise ana yemek olarak hafif ve kalorisi düşük yemekler tercih etmelisiniz.

Başarılı Diyet Listesi Hazırlama

Sabah kahvaltısı oldukça önemlidir. Diyet listenizi hazırlarken sabah kahvaltısında karnınızı doğuracak yiyecekler yazmalısınız. Salatalık domateste sınır koymayın. Bunun dışında kalorisi düşük ve size enerji sağlayacak yiyecekleri listede tutun. 2. öğün gelmeden acıkmamanız gerekiyor. Yada ara öğün koyarak zamanı geçiştirmelisiniz.

Öğle saatlerinde yediklerinizi kolay eritirsiniz. Bu yüzden ana yemekleri öğle saatlerinde yemeye çalışın. Akşam 18:00 ‘den sonra herhangi birşey yemeyin. Listenizi buna göre ayarlayın ve akşam menüsünü tok tutacak yiyeceklerden oluşturun. Bu sayede akşam açlık hissetmez ve kilo almazsınız. Yatmadan önce kesinlikle birşey yemeyin. Yedikleriniz hemen size yağ olarak geri dönecektir.

Diyet Listenize Spor Aktiviteleri Ekleyin

Diyet listelerine genellikle spor aktiviteleri eklenmiyor. Oysa spor hem sağlık hemde zayıflama açısından en etkili programlardan biridir. Hergün olmasa bile hafta 3 gün spor zayıflamanızda size büyük katkı sağlayacaktır.

Spor yapmak istemiyorsanız bile bulunduğunuz ortamda 30 dakika yada 1 saatte 5 dakika egzersiz yapın. Hafta sonlarını yürüyüş yaparak değerlendirin. Spor yapmak kilo vermenizi hızlandırıcaktır. Ancak, diyet listesini siz hazırlıyorsunuz. Listenizde spora yer verip vermemek sizin elinizde.

Bir önceki yazımız olan Beyin tümörü belirtileri nedir? başlıklı makalemizde baş dönmesi, beyin tümörü çeşitleri ve beyin tümörü belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |