Domatesin Prostat Kanseri Üzerindeki Olumlu Etkileri

Domatesin Prostat Kanseri Üzerindeki Olumlu Etkileri

Geçmiş yıllara istinaden artış gösteren kanser birçok kişinin korkulu rüyası haline gelmekte ve birçok hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Kanser kişiler üzerinde yaratığı olumsuz etkilerle günlük yaşamı ve aile hayatında fazlasıyla sıkıntı yaratmakta büyük çöküntülere sebep olmaktadır. Kanserin oluşmasına birçok etmen varken en başlıca problemleri çevresel faktörler olmasının yanı sıra aşırı derece de sigara ve alkol kullanımı, düzensiz beslenme ve sinir stres tetiklemektedir. Kanser, birçok kişide farlı boyutları ile kendini olumsuz bir şekilde göstermektedir. Kanser çeşitleri arasında bulunan prostat kanseri birçok erkeğin başına gelebilen, erken teşhis ve tedavi yöntemleri uygulanmadığında fazlasıyla problem yaratabilen hayati kayba neden olma derecesinde tehlikeli bir hastalıktır. Prostat kanseri hücrelerin görevlerini gerçekleştirememesi ve aşırı hücre büyümeleriyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Erkeklerin yaşamı boyunca, hayatlarının %20 döneminde karşılaştıkları bir problemdir. Kanser tedavisinde erken teşhisin önemi her zaman hayat kurtarmaya eğilimli olsa da, hastalığın vücut üzerinde ilerleme kaydetmesi gibi dönemlerde ölümcül risk faktörü oluşturmaktadır.

prostat

Erkeklerin hayatını olumsuz ölçüde etkileyen prostat kanseri sonucu, idrar kaçırma, cinsel hayatın olumsuz yönde etkilenmesi gibi faktörlerle kişilerin hayatında olumsuz etkiler yaratmaktadır. İnsan hayatı üzerinde bulunan çevresel faktörler değişse de tek başına bu bir çözüm değildir. Prostat kanserine likopenin etkili olduğu gözlemlenmiştir. Prostat kanserine karşı korunma da etkili olan likopenin özellikle domates, greyfurt ve karpuz da bulunduğu bilinmektedir. Likopen prostat kanserine etkili olmasının yanı sıra, anti oksidan fayda sağlayan bir besin niteliğindedir. İnsan vücudunda likopen üretimi gerçekleşmediği için dışarıdan beslenme yoluyla almak en iyi seçenek halindedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki likopen kanser türlerinde ve özellikle prostat, ilerleme göstermiş prostat üzerinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Likopenin prostat kanseri üzerindeki olumlu etkilerini göz önünde bulundurulursak domates fazlasıyla tüketilmeli ve sofralardan eksik edilmemelidir. Kanser hastalığı ile karşı karşıya kalan kişilerin kişisel durumları ve yüksek dozajda likopen alımları ele alınırsa, likopen tedavi uygulanmaları ile baz alındığında hayati kaybı en aza indirgediği görülmüş ve kanıtlanmışctır.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |