Düşük Belirtileri Nedir?

Düşük Belirtileri Nedir?

Şiddetli ve ani gelen ağrılar, kramplar ve hafif ya da ağır kanamalar, en çok görülen düşük belirtilerindendir. Hamileliklerin yaklaşık oranında görülen düşük vakaları, genellikle 12. Haftadan daha erken dönemlerde oluşmaktadır. Hamilelik sırasında yaşanılan, herhangi normal olmayan bir belirti, düşük habercisi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılacak en doğru hareket, hekim kontrolünden geçmek olacaktır.

Düşük Yapmanın Başlıca Sebepleri

İlk üç ayda gerçekleşen düşüklerin, fetüsteki anomali oluşumların yüzünden olduğu gözlemlenmiştir. Düşük oranlarının riski yaşla beraber artmaktadır, 40 yaşlarındaki bir kadının 20li yaşlardaki bir kadına oranla düşük yapma riski iki kat daha fazladır.

Alkol ve sigara kullanımı, bağışıklık sistemi problemleri, rahim içi bozukluklar, yüksek tansiyon ve diyabet başta gelen sebepler arasındadır. Ancak çalışma ortamlarındaki kötü şartlar, örneğin gaza veya radyasyona maruz kalmak gibi sebeplerde düşük oluşumunda etkili olmaktadır.

Düşük Belirtileri

Diğer Risk Faktörleri

Genetik sorunlar, ilaç kullanımı, önceden düşük yapmış olmak, obezite ve olumsuz dış etkilere maruz kalmak da düşüğü arttıran, diğer düşük tehlikesi risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Düşük Belirtileri

Gebeliğin ilk üç ayında düşük riski daha fazladır. Kanama ve şiddetli ağrılar düşüklerde ilk belirtiler arasında yer almaktadır. Ancak kan görülmesi, kesin düşük yaptığınız anlamına gelmez. Bu konuda emin olmak için hemen doktorunuza görünmek doğru olacaktır. Ağrıya eşlik eden kramplar, sırt ve kalça bölgesine yayılan ağrılar görülüyorsa, durum ciddi bir hal almış olabilir. Kimi durumlarda bu anlattığımız belirtilere, ateş, kusma ve halsizlik de eşlik edebilir.

Düşük Belirtileri Varsa Ne Yapılmalı?

Böyle bir durumda, yapılacak ilk şey doktorunuza gitmek olacaktır. Fiziksel muayene olduktan sonra muhtemelen gebelik hormon testleri yapılıp, ölçüm alınacaktır. Bu esnada, dış gebelik ihtimali olup olmadığına bakmak da göz ardı edilmemelidir. En son anne karnındaki embriyonun kalp atışına ve görüntüsüne bakılmalıdır. Eğer düşük gerçekleşmiyorsa bu testlerin ve kontrollerin, iki hafta sonra yeniden yapılması gerekli görülebilir.

düşük nasıl anlaşılır

Düşük Varsa Ne Yapılmalıdır?

Düşük tespit edilmiş ise, vücuttan doğal yollardan atılması beklenir. Bu süreci hızlandırmak için ilaç kullanılabilir. Fakat doğal süreç düşük yapan kadın için hem duygusal açıdan hem de fiziki açıdan çok zor bir süreç olduğu için, kürtaj yapılması önerilmektedir.

Düşük sonrası, kadının psikolojik destek alması önerilir. Yaşanan üzüntü, öfke ve suçluluk duygusu yaşanabilecek normal bir süreçtir. Bu dönemlerde, depresyon sık yaşanan bir durumdur. Ayrıca fiziki olarak da kontrol altında olmanız önemlidir, yaşanabilecek herhangi bir kanamaya veya enfeksiyon belirtisi durumunda derhal müdahale yapılması büyük önem taşımaktadır.

Kaynak:

http://www.gata.edu.tr/cerrahitipbilimleri/kadinhastaliklaridogumad/sss/gsrs13.html

http://www.ztb.gov.tr/saglik-rehberi/dusuk-riski-ve-tedavisi/95

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |