Elma ve Kahvenin Faydaları

Elma ve Kahvenin Faydaları

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra tüketilen gıda maddelerine fazlasıyla dikkat edilmelidir. İnsan vücuduna faydaları olanları tüketmek, sağlık ve dengeli beslenme açısından geniş konsept oluşturmaktadır. Özellikle fazla kilolarına takıntılı olan insanların dikkat etmesi gereken konular arasında geniş yer tutmaktadır. Uzman diyetisyen Nilay Keçeci bu durumu şöyle açıklamaktadır,  kilo alma problemleri yaşayan kişilerin elma tüketiminde kalorilerini yakmalarında yardımcı bir alternatif olur ve vücudu dengede tutar. Özellikle diyet yapan bayanların ilk tercihleri arasında yardımcı olur. Elmanın içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller cildin güzel kalmasına, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde yardımcı olur.

elmakahve

Özellikle, LDL kolesterolün düşürülmesinde,  içerinde bulunan lif ve antioksidanların etkisi büyüktür. Elma içerdiği mineral ve antioksidanların sayesinde vücutta bulunan fazlalıkların atılmasına yardımcı olur. Elmanın faydaları arasında diyabet risklerini ortadan kaldırıcı, ilerlemesini engelleyerek sıkıntıların ortadan kalkmasını sağlar. Bunların yanı sıra günlük yaşamın içerisinde kahve tüketiminin de sağlık açısından fazlasıyla faydaları olduğu bilinmektedir. Kahve tüketilmesi, içerisinde belli oranlarda kafein bulunması açlık hissinin yatışmasına yardımcı olur. Kahve her yaş’tan insanın tüketebildiği bir içecek olmasının yanı gebe bayanların ve gebe kalmayı isteyenlerin daha az hatta hiç kahve tüketimi yapmamaları gerekmektedir. Kahve’nin günlük hayatlarda normal düzeylerde tüketilmesi halinde kalp hastalıkları, sinir, strese iyi geldiği bilinmektedir.  Günlük hayatında fazla kahve tüketimleri olumsuz olarak uykusuzluk problemi yaratmaktadır. Kahve içerisinde bulunan kafein içeriği ile kişiler üzerinde bağımlılık yapmaktadır. Kahvenin en doğru tüketimi su ile birlikte bir fincan olmasının yanı sıra kahve, bayanlarda cilt kırışıklıkları, selülit, boyun ağrılarına da çok iyi gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |