Enginarın Sağlık Açısından Büyük Önemi

Enginarın Sağlık Açısından Büyük Önemi

Enginar sağlık açısından faydalı olan besinlerin en başında yer alıyor. Enginar’ın yetiştirilmesi çok eski tarihlere dayanıyor. Enginar; ilk defa Etiyopya’da yetiştirilmiş olmasıyla beraber bir süre sonra Mısır üzerinden Avrupa kıtası üzerinde yetiştirilmiş en popüler yetiştiricilik haline gelmiştir. Enginar, tüketilmek üzere yetiştirilen tarihte bilinen en eski bitki olarak kayda geçiyor. Enginar’ın yaprakları Antik Roma ve Yunan İmparatorlukları içerisinde, sindirime yardımcı olması için tüketilen bir bitki konumundaymış. Enginar 16. Yüzyıl Avrupa’sında kraliyet aileleri ve zenginler tarafından ‘soylu’ bitki olarak kabul edilmiş ve tüketilmiş.

Enginar yaprakları, Avrupa’nın geleneksel tıp yöntemleri içerisinde safra akışını uyarmak, böbrekleri harekete geçirmek ve idrar sökücü olarak kullanılmış. Enginarın faydaları sayesinde halen de günümüzde bu tür rahatsızlıkların çözümünde kullanılabilmekte. Bunun yanı sıra, sindirime yardımcı olması, vitamin, mineral bakımından zengin olması enginarın diğer özellikleri arasında yer tutuyor.

saglik-enginar

Türkiye’de tüketilen enginarlar, ‘Fransız’ ve ‘Globe’ enginarı olarak ikiye ayrılıyor. Enginar türlerinden olan ‘Jerusalem enginarı’ ve Çin enginarı’ tamamen farklı türlerdedir.  Bilinen enginarlara göre sadece yaprakları ve bitkinin göbeği değil, kökü tüketilmektedir.

Enginarın faydaları; arasında bilinen sindirim sistemi problemine karşı tüketilmesinde yüksek oranlı lif içermesinden dolayı, enginar yaprakları, hareketi sağlayarak tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Enginarın demir bakımından zengin olması demir eksikliği anemi ’sinde tüketilmesi gereken sebzeler arasında yerini koruyor. Sağlık açısından saymakla bitmeyen özelliklere sahip enginar, İrritabl bağırsak sendromlarına da çok iyi geliyor. Ayrıca enginarın karaciğerin üzerindeki etkileri de çok büyük.

Enginar yapraklarının kolestrol düzeyini belirterek, ana enzimin üretimini baskılar. Enginar fazla kolestrolü süzmekle beraber, görevli karaciğerin yükünü hafifletir ve safra akışını uyararak toksinlerin temizlenmesinde çok büyük fayda gösterir. Enginarın faydaları saymakla bitmemekle beraber iyi bir idrar sökücü olarak da tüketilmektedir. Enginar yaprağının etkisi büyük rol oynar ve fazla suyun vücut üzerinden atılmasında yardımcı olur. En son olarak da enginar yaprağı, göğüste şiddetli ağrı ve yanma hissine neden olan reflü belirtilerini yüksek oranda azaltılabilir. Enginar, bulantı kusma, şişkinlik ve karın ağrılarının yanı sıra sindirime bağlı pek çok rahatsızlığa da iyi geldiği bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |