Epilepsi belirtileri nedir?

Epilepsi belirtileri nedir?

Epilepsi ya da halk dilindeki adıyla Sara, beyindeki sinir hücrelerinin normal dışı bir elektro-kimyasal atak ve boşalma yapması ile ortaya çıkan nörolojik bir hastalıktır. Bu elektriksel boşalma, davranış, his, fiziksel kabiliyet ve bilinç yeteneklerine etki ederek, hastanın kontrol edemediği krizler olarak tekrarlanan bir süreçtir.

Epilepsi Krizlerini Tetikleyen Durumlar

Epilepsinin ne zaman başlayacağını, bazı hastalar kolaylıkla anlamaktadır. Ancak bizlerin bunu fark etmesi oldukça zordur. Hastaların uykusuzluğu, aşırı şekilde alkol tüketimi, ateşli hastalık nöbetleri, kan şekerinde ani düşme, yasal olmayan uyarıcılar kullanma ve stres krizin tetiklenmesine sebep olabilmektedir.

epilepsi belirtileri

Epilepsi Krizi Nasıl Yaşanır Ve Belirtileri

Kriz anında genellikle bilinç kaybı olur ve hasta kriz sonrasında olayı hatırlayamaz. Epilepsi nöbetleri çok farklı şekillerde ortaya çıkar. Korku hissi, ağız köpürmesi, dengede duramama ve düşme, kontrolsüz el kol ve bacak hareketleri gibi birbirinden farklı ya da hepsinin bir arada yaşandığı nöbetler yaşanabilir. Her hastanın sara krizinde değişik şekillerde davranmasının bazı nedenleri, tıbben belirlenmiş olsa da bir kısmının halen tam olarak tanısı konulamamıştır.

Epilepsi nöbetlerinde en fazla gözlemlenen belirtiler asında, kontrolsüz ve üşümeden oluşan titremeler gelmektedir. Tıbben belirlenmiş 40’tan fazla nöbet şekli bulunmaktadır. Bunların bazıları bilinç kaybı, düşme ve yaralanmalar ile sonuçlanmaktayken, bazıları nöbet geçiren hastanın durumunu anlayamayacağımız kadar sakin oluşmaktadır. Yaygın epilepsi belirtileri, bayılma, bilinçsizlik, titreme, nedensiz korkma, nefes alamama, dalgınlık ve bir noktaya dikkatli bakma, yüzde morarma, aşırı yorgunluk ve uykudan kalmışçasına durgunluk, hareketleri kontrol edememek gibidir.

epilepsi tedavisi

Epilepsi Tedavi Yöntemleri

Uzun süreli bir tedavi süreci olan epilepsi hastalığının, tam olarak geçmesi sağlanamamaktadır. Doğru tedavi sayesi ile nöbetler kontrol altına alınabilse de, altta yatan ana sebebi ortadan kaldıramaz. Epilepsi tedavisinde kullanılan antiepileptik ilaçlar, sadece kullanıldıkları süre içinde etkili olabilmektedirler. Epilepsi tedavilerinde nöbetin türü ve nöbetlerin doğal seyri, bilinerek buna göre tedavi uygulamak önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Parkinson belirtileri nedir? başlıklı makalemizde parkinson belirtileri, parkinson hastalığı nedir ve parkinson nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |