Ergenlik Döneminde Diyet Yapmak Zararlı mıdır?

Ergenlik Döneminde Diyet Yapmak Zararlı mıdır?

Ergenlik dönemi çocuklar için sağlık ve gelişim açısından en önemli dönemlerden biridir. Ergenlik döneminde yapılacak her türlü yanlış çocuğun ilerleyen yaşlarında yaşayabileceği sorunlara işarettir. Bunun için ergenlik dönemde alınacak her türlü kararda tedbirlik olmakta yarar var. Ergenlik döneminde erkek kız fark etmeksizin çocukların kilolu olduğunu biliyoruz. Bu dönemde kilolu olan çocuklar genellikle ilerleyen yaşlarda kiloları geri vermekle kalmıyor, kilolu olmayanlara göre daha güzel yada daha yakışıklı bireyler olabiliyor. Şu anda dünyaca ünlü birçok kişinin ergenlik dönemi fotoğraflarına baktığımızda bunun gerçek olduğunu görebilirsiniz.

Ergenlik Döneminde Diyet Yapmayın!

Ergenlik döneminde diyet yapmak aslında gereksiz bir uygulamadır. Çünkü, ergenlik döneminde alınan kilolar ilerleyen yıllarda zaten veriliyor. Ancak, yine de diyet yapmak isteyenler için ergenlik döneminde diyet yapmanın ne gibi zararı olabileceğini anlatalım. Ergenlik dönemi vücudun gelişmeye başladığı ve ilerleyen yıllar için inşasının yapıldığı yıllardır. Yani, ergenlik dönemi temelin atıldığı ve inşaatın bittiği dönem olarak anlatılabilir.

Ergenlik zamanlarında kilo vermek isteyerek diyet yapan ve gerekli besinleri almamak, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına neden olacaktır. Bu dönemde şöyle söyleyebilirsiniz : “Ben zaten gelişmişim gelişeceğim kadar, daha ne kadar gelişeceğim.

Neredeyse diğer çocukların 2 katıyım” gibi sözler söyleyebilirsiniz. Ancak, dış görünüşünüz sizi yanıltmasın. Dışarıdan aşırı kilolu yada kalıplı biri görünmeniz içeride sağlıklı bir bünyeye sahip olduğunuz anlamına gelmez. Bu yüzden ergenlik döneminde ilerleyen yıllarda sağlık sorunları yaşamamak ve güçlü bir beden sahip olmak için diyet yapılmamasını öneriyoruz.

Ergenlik Döneminde Sağlıklı Beslenmek

Ergenlik döneminde diyet yapılmamasını öneriyoruz diyince, “her istediğinizi yiyebilirsiniz, abur cubura devam” dediğimiz anlamına gelmesin. Tabi ki beslenme şekillerinize dikkat edebilirsiniz. Buda aslında bir nevi diyettir. Yani, büyük diyetler yapmak ve aç kalmak vs. yerine diyetten kastınız yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmak, spor yapmak ve bol bol su içmek ancak her türlü besin takviyesini de tam olarak almaksa, ergenlik döneminde de olsa yaşlılığınızda da olsa herhangi bir zararı olmayacaktır.

Bu yüzden ergenlik döneminde zararsız diyetler yapılabilir. Ancak, birkaç günde zayıflattığını iddia eden diyetlerden uzak durmalısınız

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |