Erkek kısırlığı tedavisi nelerdir ?

Erkek kısırlığı tedavisi nelerdir ?

Erkek Kısırlığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Erkek kısırlığı nedir sorusunun tek bir cevabı yoktur. Erkek kısırlığı birçok nedene bağlı olabilir.  Genel olarak erkekte kısırlık nedenleri: iltihap sebebiyle oluşan hastalıklar, genetik problemler, önceden geçirilen ameliyatlar, doğum sırasında yaşanan bir takım problemler, hormonel hastalıklar olabilir. Bunların yanından varikosel hastalığı da kısırlık sebebi olabilmektedir.

erkek-kisirligi

Erkekte kısırlığa sebep olan bir diğer unsur ise alkol ve sigara alışkanlıklarıdır. Özellikle vücut geliştirme sporuyla uğraşanların kullandıkları bir takım kas geliştirici ve steroid içeren hastalıklar da kısırlığa sebebiyet verebilmektedir.

Erkeklerde kısırlığa neden olan bir takım dışsal faktörler de vardır. Örneğin: çok sıcak ortamda ve havada zehirli gazların dolaştığı yerlerde çalışanlar veya sürekli oturarak çalışmak zorunda olanlarda da kısırlık belirtileri görülebilmektedir.

erkek-kisirligi-3

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Kanal Tıkanıklığının Sebepleri.

Vücutta oluşan kistler
Vazoktemi yani erkeğin tüplerini bağlatması sonucu uygulanan doğum kontrol yöntemi
Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar
Verem hastalığı
Eczaneden bilinçsizce alınan ilaçlar

erkek-kisirligi-2

Erkek kısırlığı tedavisi

Erkek kısırlığı belirtileri genelde idrar yaparken zorlanma ve yanma ile kendini gösterir. Bu gibi bir durumdan şüphelenilirse kadın ve erkeğin doktora beraber başvurmaları tavsiye edilir. Erkek kısırlığı tedavisi başlangıç aşamasında öncelikle sperm testleri ve hormon testleri yapılır. Bu yapıldıktan sonra ilaç tedavisi daha sonra mikro cerrahi ve endoskopi uygulanır. Erkek kısırlığında başvurulan yöntemlerden bir diğeri ise aşılama yöntemidir.

Tüm bu tedavi yöntemlerinden bir sonuç alınamazsa mikroenjeksiyon yöntemine başvurulur. Mikroenjeksiyon yöntemi ile başarı oranı %80, hamilelik oranı ise %40’ lara kadar çıkmaktadır. Türkiye’ de yaklaşık olarak 1.5 milyon bebek mikroenjeksiyon yöntemi ile dünyaya gelmiştir. Mikroenjeksiyon, mikro bir pipet ile hücre duvarından hücreye madde eklenmesi ile gerçekleştirilir. Diğer tekniklere göre daha zor bir tekniktir. Mikroenjeksiyon yöntemi uygulanan hastalarda döllenme oranı daha yüksek çıkmaktadır. Eğer erkeğin sperm sayısı ve kalitesi azsa tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olamamaktadır. İşte bu gibi durumlarda mikroenjeksiyon yöntemine başvurulur.

Mikroenjeksiyon yöntemi uygulanırken özel teknikler ile menide bulunan en iyi durumdaki sperm seçilir. Sperm hücresinin hareketli olan kuyruğu hareketsiz hale getirilerek mikroskobik enjektörler vasıtası ile alınır. Daha sonra alınan bu sperm yine enjektörler vasıtası ile yumurta hücresinin içine konur.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |