Erkeklerin Korkulu Rüyası: Testis Kanseri

Erkeklerin Korkulu Rüyası: Testis Kanseri

Kanser diğer yıllara oranla fazlasıyla artış göstermektedir. Kanserin artış sebebi çevresel faktörlerin olmasının yanı sıra düzensiz beslenme olarak ele alınmalıdır. Kanseri oluşturan öğelerin en başında ekonomik koşullar, sinir, stres, hava kirliliği, sigara kullanımı önemli ölçüde yer tutmaktadır. Dikkat edilmeyen faktörler hastalık riskini artırmasının yanı sıra DNA’nın zarar görmesi ile başlangıç gösterir. Sağlıklı bir insan üzerinde DNA 24 saat boyunca oluşan hasarların yok olması için %90 çalışma sağlar. DNA’nın yetersiz şekilde işlemlerini gerçekleştirmemesi kanser oluşumlarına yol açmaktadır. DNA insan hayatı boyunca çalışmakta,  fakat gerçekleştirmesi gereken işlemlerin kapasitesinin sınırsız olması mümkün değildir. Ülkemizde görülen kanser vakalarının sebebi tam bilinmemekle beraber kolay ve akıcı çözümler bulmak kolay değildir. DNA’nın korunması ve kanser oluşumunu engellemek için dikkatli beslenme ve vitamin alımlarına özen gösterilmelidir. Doktor, tarafından hasta ve hasta yakınlarına kanseri anlatmak hiçte kolay bir faktör değildir. Kanser vakalarına yakalan kişilere özen ile davranılmalı ve ılımlı olunması bu vakanın tedavi aşamasında büyük fayda ve yarar gösterecektir. Ülkemizde en çok yaşanan kanser vakalarının başında testis kanseri birçok erkeğin korkulu rüyası haline gelmektedir.

testis kanseri

Kanser vakalarının artışı olumsuz yönde devam etmesinin yanı sıra vakalardan biri haline gelen testis kanserine,  Türkiye genelinde 100.000 erkekten 3 ila 10’na rastlanmıştır. Testis kanseri vakaları uzman doktorlara danışılarak çözüm aranmalıdır. Testis kanseri vakalarında, Ürolog, genel cerrahi, tıbbi onkolog, nükleer tıp uzmanı, radyoaktif onkolog,  patoloji ve moleküler patoloji uzmanları bir görüş altında oluşan kanser vakası için çözüm arayışları içerisindedir. Testis kanserinin oluşmasının en önemli faktörleri, tümörün dağılımı,  doğru bir şekilde belirlenmesi ve tedavi yöntemleri belirlenerek çözüme kavuşturulması hasta ve hasta yakınları için büyük kolaylık ve fayda sağlayacaktır.

Kanser hastalıklarının başında bulunan testis kanseri konulu yazımızda Sayın, PROF.DR.TIBBİ ONKOLOJİ UZMANI Mustafa ÖZDOĞAN’DAN esinlenilmiştir.

http://www.drozdogan.com/testis-kanseri/index.html

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |