Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

İnsanların günlük hayatlarını idam ettirmeleri için düzenli ve dengeli beslenmeye çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Dikkat edilmediği veya çok tüketim halinde bir çok problemleri de beraberinde getiriyor. Tükettiğimiz birçok yiyeceklerin içerisinde, tuzun ana maddesi olan ‘sodyum klorür’ bulunmaktadır. Sodyum klorür, vücutta bulunan dengenin sağlanması ve kan basıncının düzelmesinde başrol oynayan bir mineraldir.  Sodyum klorür ’ün adı kullanılmamakla beraber sofra tuzu olarak bilinmektedir. Sofra tuzunun %60’ı klor %40’ı ise sodyum oluşturur. Dışarıdan alınan besin ögelerinin etiketleri üzerinde Na, sodyum olarak yazılmaktadır. Sodyumun kimyasal ismi Na’dır. Yetişkin bir insan ’da günlük alabileceği tuz miktarı 2-4 gram civarında olması gerekmektedir. Fakat bu durum ülkemizde farklılık göstermektedir.

tuz

Normal tüketim oranlarından farklı olarak yaklaşık 18 gram civarındadır. Medical Park Göztepe Hastahanesi Kolmpleksi Mefroloji Uzmanı DR. Hamad Dheir, aşırı tüketim sonrasında vücutta yan etkilerinin olacağını ve böbrekleri olmusuz yönde etkileyeceğini belirtti. Türk nefroloji derneği derneğinin yaptığı araştırmalara göre, 1997 yılında 11 bin diyaliz hastası varken, çağımızda bu oranın artış gösterdiğini ve birçok kişininde hipertansiyon hasatası olduğunu belirtti. Böbrek yetmezliğinde ortaya çıkan diğer faktör ise tansiyon yüksekliği olduğunu belirtti. Aşırı tuz tüketimi kontrol altına alınmadığı takdirde fazla tuz tüketimi, beyin susama merkezini açar ve susama isteği duyarız. Kan basıncı yükselir, tüketilen tuzun birçoğu böbreklerden vücut içerisine geri kazandırılır. Aşırı tuz tüketimi sonucunda hipertansiyon, organ yetmezliği ve damarlarda ciddi hasarlar meydana gelir. Tuzu azaltmak için yapılabilecek alternatifler ise, susadıkça su içilmesi, yemeklerin tadına bakmadan tuz kullanılması, yapılan yemeklere az tuz konulması, çocukları küçük yaşlarda az miktarda tuza alıştırarak ve tuzlu yiyeceklerden uzak durularak biraz olsun kontrol altına alınabilir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |