Fizik Tedavi Nedir? Ve Nasıl Uygulanır?

Fizik Tedavi Nedir? Ve Nasıl Uygulanır?

Fizik Tedavifiziksel araçlar ile yapılan bir çeşit tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Vücutta bazı bölgelerinde bulunan ağrılarda veya felç geçirmiş hastaların tedavilerinde kullanılan ve doktorlar tarafından önerilen tedavi şeklidir.

Fizik tedavi yöntemi uygulanırken belirli düzeyde elektrik akımları hastalara verilerek sıcak veya soğuk dokunuşlar yardımıyla da yapılmaktadır. Kullanılan bu yöntemler ile hasta olan kişilerin ağrılarının bulunduğu bölgeye yapılan masaj uygulamasıdır. Fizik tedavi uygulanırken birçok makineden de yardım alınmaktadır. Hasta olan kişilerin rahatsızlığı göz önüne alınarak tedaviye vermiş olduğu geri dönüş oldukça önemlidir. Fizik tedavi yapılırken genellikle; magnetoterapi, ozon tedavisi, traksiyon, mezoterapi, kas güçlendirici, ve ultrason gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bu aletler zarar ve hasar gören eklem veya yumuşak dokuları onarmak için kullanılmaktadır. Eklemlerde gerçekleşen ağrılar, kireçlenmeler, bel tutması ve sırt ağrılarında oldukça etkilidir. Ayrıca boyunfıtığı ve belfıtığı içinde kullanılmaktadır. Bu uygulama uygulanırken rehabilitasyonbu konuda uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılmaktadır. Bütün bu uygulamaların temel amacı fizik tedavinin dışarıdan uygulanması ve hissedilen ağrıların azaltılması ve eklem hareketliliğinin sağlamaktır. Aktifliğini kaybeden bölgeyi tekrar eski haline getirilmesi sağlanmaktadır. Tedavi uygulamasında bilinmesi ve oldukça dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.Fizik  tedavi sonrasında hasta olan kişiler kendilerini oldukça iyi korumaları gerekmektedir.

Soğuk, sıcak ve ılık olmak üzeresu yardımı ile tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntem kullanılırken çeşitli aletlerde kullanılmaktadır. Masaj yöntemi ise dolaşımı kuvvetlendirmek, ağrıları dindirmek, eklerin hareketliliğini sağlamak ve kasları güçlendirmek için bazı noktalara uygulanan yöntemdir. Hareket tedavisi uygulamasında ise kişilerin hareket kabiliyetini artırmak için uygulanan tedavi yöntemidir. Elektrik tedavisi ise özellikle felç hastalarına uygulanan yöntemdir. Bu yöntemde hafif ve orantılı şekilde verilen elektrik ile ağrıların giderilmesi amaçlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Chocolate Slim Ne Kadar? Çikolata Slim İçeriği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |