Gastrit belirtileri nedir?

Gastrit belirtileri nedir?

Gastrit, mide iç yüzünün tamamen kaplı olduğu mukoza tabakasının iltihaplanması hastalığıdır. Toplumun her kesiminden insanda ve en fazla erişkinlerde görülmektedir. Çoğunlukla gastrit kronik olarak görülür. Ülser gibi ciddi bir durum değildir. Ancak tedavisinin geciktirilmesi ülser oluşumuna yol açar. Uzun süreli ve yoğun antibiyotik tedavisi ile gerilemesi ve tamamen yok olması söz konusudur. Toplumsal olarak yaşanan stres ve sıkıntılar sebebiyle mide hastalıkları içerisinde en fazla görülen hastalık türüdür. Belirti vermeden ilerler ve görülme sıklığı olarak, her iki yetişkinden birisinde görülür.

gastrit belirtileri

Gastrit Nedenleri ve Belirtileri

En önemli faktörler arasında Helicobacter pylori bakterisi ön plandadır. Bu bakteri tüm insanlık arasında yaygın olan bir türdür. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin beslenme şekillerinden dolayı, yüksek enfeksiyon oranına sahip bir bakteridir. Yapılan araştırmalara göre Amerika’daki yetişkinlerin yaklaşık %50’sinde görülebilmektedir. Tıbbi uzmanların bakteri konusundaki araştırmaları, çocukluk döneminde alınarak sinsi şekilde vücutta barındığını tespit etmişlerdir.

Kötü diyetler, alkol, aşırı çay ve asitli içecekler, mide mukozasını tahriş ederek gastrite sebep olmaktadır. Sigara kullanımı da mide üzerinde etkili sinirleri uyararak, midenin fazla asit salgılamasını arttırıp, gastrit oluşumuna etki eder. Stres, sinir sistemi etkileri ve benzer sebeplerden asit salgılanması artarak, gastrit oluşumunu ciddi şekilde etkiler. Asidik ilaçlar; aspirin, romatizmal ağrı kesiciler mide mukozasına etki ederler. Diğer hastalıklar arasında böbrek ve karaciğer yetmezliği gastrit için ciddi etkiler yaratır.

Gastritin belirtileri olarak, karın bölgesi üst tarafından ağrı, mide bulantısı, geğirti, kusma, iştahsızlık ve şişkinlik görülebilir. Akut gastrit, midede aşırı yanma hissi, reflü, ağrı ve basınç ile belirtiler verir. Hastalar aç karnına ağrıların arttığını belirtirler. Bulantı ve kusma kronik gastritte olduğu gibi akut gastritte de görülür. Ülser kadar olmasa da kusmalarda kan görülebilir.

gastrit tedavisi

Gastritte Tanı ve Tedavi

Gastrit tanısı ve tedavisi için, gastroenteroloji veya dahiliye konusunda uzman hekimlere başvurulmalıdır. Hastalık konusunda tanı konulurken hastanın geçmiş öyküsü dinlenmelidir. Çeşitli hastalıklar için kullanılan ilaçların varlığı, 40 yaşını geçkin olmak, stres altında yaşamak gastrit tanısı koymak için yeterli sayılsa da, endoskopi tetkiki en uygun yöntemdir. Gastritin tedavi edilmesi gerekmekte, tedavisinin geciktirilmesi çok daha ciddi hastalıklara yol açmakta olduğu unutulmamalıdır. Tedavi aşamasında bakteri azaltılmasına ve mide asidinin dengelenmesine yönelik, ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Aynı zamanda ciddi bir diyet uygulanmalıdır. Tamamen geçmesi söz konusu olmakla birlikte, nüks etmesi mümkün olan bir hastalıktır.

Kaynak:

http://www.uchospitals.edu/online-library/content=S03490

http://healthcare.utah.edu/healthlibrary/library/diseases/adult/doc.php?type=85&id=P00371

http://surgpathcriteria.stanford.edu/gi/autoimmune-gastritis/

http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/gastritis

Bir önceki yazımız olan Epilepsi belirtileri nedir? başlıklı makalemizde epilepsi belirtileri ve epilepsi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |